Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Danuta Skalska, przewodnicząca RM w Bytomiu, odpowiada na pytania

MANO
Danuta Skalska
Danuta Skalska Mano
Danuta Skalska odpowiada na pytania. Mamy już odpowiedzi Danuty Skalskiej, przewodniczącej RM na pytania zadane przez internautów w ramach akcji "Rozlicz radnego".

Dzisiaj przedstawiamy odpowiedzi na dwa - dotyczące śmieci. Pozostałe odpowiedzi - 2 sierpnia
w piątkowym numerze DZ Bytom. Później zostaną również opublikowane na naszym portalu oraz na Facebooku, strona Bytomianie.

1. Podczas sesji odnośnie uchwały śmieciowej była Pani za jedną firma odbierającą odpady w celu zapewnienia jednego standardu w całym mieście. Jak Pani ocenia teraz ta decyzję gdy całe miasto nie ma odbiorcy, a nie tylko część gdyby był więcej niż jeden odbiorcą?

2.Dlaczego Rada Miejska w Bytomiu, której Pani przewodniczy, nie podejmuje uchwały o obniżeniu ceny za odbiór odpadów komunalnych skoro upływ czasu (od jej podjęcia do dnia dzisiejszego) i wiedza o cenach za takie usługi w ościennych gminach powoduje, że „aż krew się w żyłach gotuje” bytomianom ?

Danuta Skalska odpowiada (łącznie na oba pytania)

Podział miasta na sektory nie doprowadziłby do rozwiązania sytuacji w jakiej znalazł się Bytom, a pod wieloma aspektami mógłby ją nawet skomplikować. Stwierdzam to na podstawie dotychczasowych doświadczeń z kilkoma firmami równocześnie sprzątającymi miasto.

Na marginesie - pragnę zauważyć, że główną przyczyną tego, że Bytom nie może podpisać umowy z wykonawcą wyłonionym 7 czerwca br. była duża konkurencja firm wywozowych w Bytomiu. Do przetargu stanęło pięciu wykonawców, a nie jak w innych gminach ( Ruda Śląska, Zabrze, Katowice, Tychy, Sosnowiec, Gliwice, Jaworzno, Dąbrowa Górnicza, Tarnowskie Góry) jeden. Komisja przetargowa wybrała ofertę PZOM Waldemar Strach jako najkorzystniejszą, co zostało w procesie odwoławczym zakwestionowane przez Krajową Izbę Odwoławczą ze względu na rażąco niską cenę. Żaden inny element procedury przetargowej nie został zakwestionowany.
Argumenty do swojego stanowiska Krajowa Izba Odwoławcza przedstawiła jednak ze sporym opóźnieniem w stosunku do prawnie określonego terminu. Takie działanie KIO wydaje się zupełnie niezrozumiałe i jednocześnie niekorzystne dla mieszkańców, szczególnie w kontekście wysokości opłat za odbierane odpady.
Warto zwrócić uwagę, że mimo powstałych utrudnień proces odbioru odpadów od mieszkańców przebiega sprawnie.

Stawki opłat ( 11,20 zł, a w przypadku braku segregacji - 14 zł) Rada Miejska przyjęła uchwałą z dnia 17.12.2012 na poziomie jednym z niższych w regionie. Podlegać one będą weryfikacji po analizie kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami, jakie miasto będzie musiało ponieść. W dalszym ciągu po odrzuceniu przez KIO najkorzystniejszej oferty , która jednocześnie była ofertą najtańszą, - miasto nie wie który z oferentów będzie świadczył usługę, a tym samym za jaką cenę odbiór ten będzie realizowany. Gdyby nie interwencja KIO, zapewne prezydent na rok 2014 zaproponowałby Radzie Miejskiej uchwalenie obniżenia dotychczasowych stawek opłat.
Jestem przekonana, że pomimo stawianych gminie utrudnień formalnych uda się w przyszłości obniżyć stawki opłat mieszkańcom.

Od redakcji: Mamy sygnały, że z wywożeniem śmieci bywa niestety różnie. Nie brakuje przeładowanych koszy, co można zauważyć na zdjęciu, które zrobiliśmy na początku tego tygodnia w okolicach placu Żeromskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto