Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Bytom włączy się w dystrybucję importowanego węgla? Znamy stanowisko prezydenta Mariusza Wołosza w tej sprawie

MAJ
pixabay.com
Ceny węgla osiągają astronomiczne ceny. Pojawiła się jednak szansa na ich obniżenie. Węgiel opałowy typu ekogroszek, groszek lub orzech będzie można zakupić za ok. 2100 zł, a miał energetyczny za ok. 1700 zł netto. Warunek? W dystrybucję węgla miałyby zaangażować się samorządy. Pomysł jest, ale jego realizacja wcale nie jest taka prosta, a przeszkodę stanowią regulacje prawne.

W sierpniu spółka PGE Paliwa wystąpiła z propozycją do samorządów, żeby włączyły się w dystrybucję importowanego węgla wśród mieszkańców swoich gmin. Z kolei we wrześniu apel ten został ponowiony. Gminy miały niewiele czasu na podjęcie decyzji i przygotowanie się do dystrybucji surowca.

Jak do tego ustosunkowały się władze Bytomia?

- Minister Jacek Sasin zaapelował do samorządów o włączenie się przez gminy w dystrybucję węgla. W piątek wpłynęła nawet do nas oferta zakupu importowanego węgla ze spółki PGE Paliwa Sp. z o.o. oraz prośba o zmotywowanie spółek komunalnych do rozpoczęcia sprzedaży węgla mieszkańcom – wyjaśnia Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Dodał też, że miasto nie może prowadzić sprzedaży węgla.

- Z punktu widzenia obowiązujących przepisów prawa, wśród zadań własnych i zadań zleconych gminie, nie ma zadania związanego z pośredniczeniem w handlu węglem. Prowadzenie takiej działalności przez spółki komunalne też jest problematyczne.Dla klientów Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, prowadzenie przez spółkę sprzedaży detalicznej węgla byłoby niezwykle niekorzystne. PEC Sp. z o.o. jako dystrybutor, wytwórca ciepła oraz finalny odbiorca węgla nie jest objęty podatkiem akcyzowym. Gdyby przedsiębiorstwo rozpoczęło sprzedaż węgla, musiałoby zapłacić akcyzę za cały kupowany węgiel na potrzeby Ciepłowni Radzionków, a to oznaczałoby wzrost kosztów dla klientów PEC Sp. z o.o. – podkreślił prezydent Bytomia.

Jak zaznaczył prezydent Wołosz, nie będzie on polecał miejskim spółkom podjęcia się pośrednictwa w handlu węglem.

- Takiego zadania nie da się podjąć z dnia na dzień – potrzebny jest sprzęt, zaplecze, zgody i pozwolenia. Przy obecnie obowiązujących przepisach, byłoby to także niekorzystne dla klientów PEC. Nie wiem dlaczego, na ostatnią chwilę – w momencie startu sezonu grzewczego, zadanie dystrybucji opału próbuje się przerzucić się na samorządy. To chyba czarny humor – zaznacza prezydent Bytomia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto