Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Członkowie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będą rozmawiać o przyszłości Elektrociepłowni Szombierki

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Zdjęcia z wnętrza EC Szombierki pochodzą z lata 2019 roku, kiedy zwiedziliśmy obiekty; 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Zdjęcia z wnętrza EC Szombierki pochodzą z lata 2019 roku, kiedy zwiedziliśmy obiekty; Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>Patryk Osadnik
Elektrociepłownia Szombierki może stać się siedzibą Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii? Przewodniczący Kazimierz Karolczak podziela opinie, że zabytkowy obiekt należy uratować. - Każda inicjatywa, która ma temu służyć, jest godna rozpatrzenia, dlatego z pewnością będziemy o tym rozmawiać w gronie włodarzy miast i gmin - zapowiada.

Elektrociepłownia Szombierki siedzibą Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii?

W ubiegłym tygodniu opisywaliśmy pomysł, aby Elektrociepłownię Szombierki przekształcić w siedzibę Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

- Doszedłem do wniosku, że skoro Metropolia ma aspiracje, aby w przyszłości być znaczącym ośrodkiem na mapie Polski, to musi mieć też odpowiednią siedzibę. W przeszłości rozważano wiele możliwości, ale wszystkie plany spaliły na panewce. Ten plan to szansa zarówno dla Elektrociepłowni Szombierki, jak i Metropolii - przekonywał Gabriel Tobor, burmistrz Radzionkowa i autor listu w tej sprawie.

Przychylnie wypowiedział się na ten temat także Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia, na którego terenie znajduje się zabytek: - Zawsze twierdziliśmy, że siedziba Metropolii w Bytomiu to najlepszy z pomysłów. Jeszcze jako radni wskazywaliśmy, że na ten cel można byłoby zaadaptować np. EC Szombierki - podkreślał.

GZM odpowiada: Będziemy o tym rozmawiać w gronie włodarzy miast i gmin

W swoim liście Gabriel Tobor zwrócił się z prośbą o wykonanie analizy prawnej i finansowej odnośnie przekształcenia starej elektrociepłowni w siedzibę Górnośląko-Zagłębiowskiej Metropolii.

- Rewitalizacja tego typu obiektów nigdy nie jest tematem łatwym, ale nie ma wątpliwości, że jest potrzebna. Kompleksy takie jak EC Szombierki, zamiast popadać w ruinę, powinny być miejscami, w których koncentruje się życie społeczne. Każda inicjatywa, która ma temu służyć, jest godna rozpatrzenia, dlatego z pewnością będziemy o tym rozmawiać w gronie włodarzy miast i gmin - zapowiada Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM.

Karolczak podziela opinię historyków, architektów oraz społeczników, starających się o zachowanie Elektrociepłowni Szombierki, która od lat popada w ruinę.

Przypomina również, że zarząd województwa śląskiego za jego kadencji starał się kupić budynek od ówczesnego właściciela, czyli skandynawskiego Fortum. - Niestety, to się nie udało, a dziś widzimy, że nasze obawy o przyszłość elektrociepłowni były słuszne - dodaje.

Zwraca jednak uwagę na fakt, że ewentualne przejęcie i przekształcenie tego typu obiekt będzie procesem złożonym i konieczna jest do tego szczegółowa analiza formalno-prawna.

- Tylko posiadając twarde dane i wyliczenia, będziemy w stanie określić kierunki, w jakich należy podążać. To także kluczowa kwestia w kontekście tego, jakie może być zaangażowanie Metropolii w ten proces - podkreśla Karolczak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto