Czeczeni zdobyli Bytom

Marcin Zasada
Artur Kadłubek, zdobywca II miejsca mistrzostw Polski.
Sześć medali zdobyli bytomscy zawodnicy, którzy wzięli w V Otwartych Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w ju-jitsu full contact. Za najcenniejsze trzeba uznać osiągnięcie 16-letniego Daniela Tobolika, który sięgnął ...

Sześć medali zdobyli bytomscy zawodnicy, którzy wzięli w V Otwartych Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w ju-jitsu full contact. Za najcenniejsze trzeba uznać osiągnięcie 16-letniego Daniela Tobolika, który sięgnął po złoto w kategorii juniorów.

W zawodach rozgrywanych w hali Czarnych Bytom wzięli udział czołowi zawodnicy z Rosji, Białorusi i dalekiej Czeczeni. Wśród nich był również aktualny mistrz świata, Czeczen Dudujev Dugarov.

– To największa gwiazda turnieju. Jurorzy słusznie okrzyknęli go najlepszym zawodnikiem mistrzostw. Wszystkie walki wygrał przed czasem, a rywali pokonywał z dziecinną łatwością – podkreśla Grzegorz Skibniewski, prezes bytomskiego klubu ju-jitsu.

W finale Dugarov nie dał żadnych szans Przemysławowi Cisowskiemu z Gliwic. Wyższość innych zagranicznych rywali musieli uznać również bytomianie. Bartłomiej Walczak (60 kg) przegrał w finale z Czeczenem Bekhanem Shaipovem, Mariusz Radziszewski (73 kg) uległ Białorusinowi Dimitrijowi Urbanowi, a Artura Kadłubka (81 kg) pokonał Rosjanin Michaił Zajas. Szczęścia nie mieli też Andrzej Widła (90 kg) i Sławomir Zakrzewski (+ 90 kg). Pierwszy przegrał z Khuseymem Khasievem z Czeczeni, drugi z Łukaszem Warchołem z Tychów. Właśnie walka Warchoła z Zakrzewskim została przez wielu kibiców uznana za najbardziej emocjonującą w całych zawodach. Po morderczym pojedynku obaj rywale schodzili z maty z pokiereszowanymi twarzami. Widzowie byli wniebowzięci.

– Pod wrażeniem poziomu zawodów był nawet Tair Narimanov, prezes bardzo silnej rosyjskiej federacji ju-jitsu – podkreśla Skibniewski. – Cieszy mnie świetny start naszych zawodników. Sześć medali to znakomity wynik.

Wyniki
kategoria junior: 1. Daniel Tobolik (Bytom); 2. Artur Sowiński (Katowice); 3. Aleksander Kuftin (Rosja)
60 kg: 1. Bekhan Shaipov (Czeczenia); 2. Bartłomiej Walczak (Bytom); 3. Paweł Górecki (Przemyśl)
66 kg: 1. Dudujev Dugarov (Czeczenia); 2. Przemysław Cisowski (Gliwice); 3. Krzysztof Nosal (Katowice)
73 kg: 1. Dimitri Urban (Białoruś); 2. Mariusz Radziszewski (Bytom); 3. Dudujev Umarashab (Czeczenia)
81 kg: 1. Michaił Zajas (Rosja); 2. Artur Kadłubek (Bytom); 3. Łukasz Bugara (Katowice)
90 kg: 1. Khuseym Khasiev (Czeczenia); 2. Andrzej Widła (Bytom); 3. Henryk Rubaśniak (Sosnowiec)

• 90 kg: 1. Łukasz Warchoł (Tychy); 2. Sławomir Zakrzewski (Bytom); 3. Stefan Osiński (Szczecin)

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani