18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cykl spotkań "Skarby Muzeum Górnośląskiego"

MB
Fot. Materiały Muzeum Górnośląskiego
Jakie ciekawe eksponaty można spotkać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu? Od 2 grudnia, w czwartki, będą się mogli o tym przekonać uczestnicy cyklu muzealnych spotkań. Jest to jedyna okazja by zobaczyć najcenniejsze zabytki. często przechowywane w magazynach i nie prezentowane na ekspozycjach.

Co tydzień, od godziny 17.00, przybliżana będzie historia innego eksponatu, a muzealni kustosze spróbują przenieść słuchaczy w przeszłość bliższą lub dalszą. Od wycieczki po Bytomiu wczoraj i dziś, poprzez odkrywanie stroju cieszyńskiego czy arcydzieł sztuki, historię herbu bytomskiego aż do odkryć archeologicznych i przyrodniczych. Tematyka różnorodna, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Wstęp jest wolny.

Jeśli sięgnąć do początków bytomskiego Muzeum - zapiski z 1911 roku - wynika, że o jego powstaniu (powołane w 1910 roku) zadecydowało niewielkie grono osób. Byli to ludzie, którzy interesując się przeszłością miasta gromadzili już wcześniej zabytki, a także zatroszczyli się o uwiecznienie na malowidłach, rysunkach i fotografiach miejsc i budowli w mieście i okolicy. Jednym z nich był kupiec Simon Macha wywodzący się z Siemianowic. Jego pasji zawdzięczamy jedną z cenniejszych, znajdujących się w Muzeum Górnośląskim, kolekcji fotografii z końca wieku XIX oraz początków XX wieku, która jest bazą dla pierwszego ze spotkań - pokazu multimedialnego „Bytom wczoraj i dziś. Miasto i ludzie” (2 grudnia 2010). W pracy tej wykorzystano także materiały pochodzące ze zbiorów prywatnych osób współcześnie kolekcjonujących fotografie i pocztówki (Czesława Czerwińskiego, Macieja Skalskiego, Marii Słodczyk, Joachima Wypicha, Rafał Pietrzyka i innych). Dzięki tym zbieraczom możemy uruchomić wyobraźnię i zobaczyć zmieniające się miasto i jego mieszkańców. Aby zrozumieć temat musimy jednak sięgnąć do źródeł, którymi są początki fotografii oraz pocztówek, których rozwój dokonał się nieco później.

Pierwsi fotografowie pojawiali się w większych miastach na początku lat pięćdziesiątych XIX w. Na Śląsku stałe zakłady fotograficzne zaczęły powstawać w latach sześćdziesiątych XIX wieku. Natomiast największy rozkwit pocztówki nastąpił od lat 90-tych XIX wieku.

Termin: co tydzień w czwartek; godzina: 17.00
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, świetlica muzealna, wejście od ul. Marsz. Józefa Piłsudskiego

Program:

2 grudnia 2010, godz. 17.00 „Bytom wczoraj i dziś. Miasto i ludzie”, prowadzi: Izabela Kühnel

9 grudnia 2010, godz. 17.00 „Niezwykłe i bogate elementy stroju cieszyńskiego”, prowadzi: Maria Kuczyńska

16 grudnia 2010, godz. 17.00 „Herb Bytomia – czy na pewno autentyczny?”, prowadzi: Tadeusz Hadaś

13 stycznia 2011, godz. 17.00 „Pejzaż miejski w XVIII – wiecznych grafikach Antonia Canale”, prowadzi: Iwona Mohl

20 stycznia 2011, godz. 17.00 „Naukowa wojna o kagu (szkielet kagu Rhynchetos jubatus) – jeden z najcenniejszych, choć nie do końca gotowy eksponat Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego”, prowadzi: Roland Dobosz

27 stycznia 2011, godz. 17.00 „Tajemnice cmentarzyska w Krzanowicach”, prowadzi: Marian Pawliński

3 lutego 2011, godz. 17.00 „Magia pocztówki dźwiękowej czyli jak słuchano muzyki popularnej za Żelazną Kurtyną?”, prowadzi: Marcin Ogrocki

10 lutego 2011, godz. 17.00 Witold Wojtkiewicz – cykl „Ceremonie” na przykładzie dzieła „Idylla – Swaty” z 1908r., prowadzi: Marek Meschnik

17 lutego 2011, godz. 17.00 „Od jaja do typu. Muzea a bioróżnorodność”, prowadzi: Roland Dobosz

24 lutego 2011, godz. 17.00 „Niekonwencjonalna broń powstań śląskich (Bijoki z 1921r)”, prowadzi: Tadeusz Hadaś

3 marca 2011, godz. 17.00 „Grób szamana z cmentarzyska w Przeczycach koło Siewierza”, prowadzi: Dorota Podyma

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cykl spotkań "Skarby Muzeum Górnośląskiego" - Bytom Nasze Miasto

Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto