Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co trzeci Polak nigdy nie dostał awansu. Pracownicy obawiają się pytać przełożonych o taką możliwość

OPRAC.:
Maciej Mituła
Maciej Mituła
unsplash
Choć awans jest niezwykle istotny dla pracownika, zdecydowana większość Polaków może jedynie pomarzyć o takim wyróżnieniu w pracy.

Jak wynika z badania „Awanse i podwyżki wśród polskich pracowników” przeprowadzonego przez serwis InterviewMe.pl, aż 37% Polaków przyznało, że nigdy nie dostało awansu w pracy, a 62% nie dostało go w ciągu ostatnich 3 lat.

Zdaniem 74% ankietowanych regularne awanse są istotnym elementem kariery. Co ciekawe, awans odgrywa tak ważną rolę w naszym życiu zawodowym, że aż 41% Polaków jest gotowych zrezygnować z podwyżki, byleby otrzymać wyższe stanowisko.

Wyniki sugerują, że zdecydowanej większości Polaków zależy na regularnych awansach i podwyżkach, jednak z tego typu nagród cieszy się tylko część z nich.

- Eksperci podkreślają, że perspektywa awansu oraz sam awans znacząco zwiększają motywację wewnętrzną i zewnętrzną pracowników. Niestety, jak wynika z naszego badania, w ciągu ostatnich 3 lat tylko 38% Polaków otrzymało promocję na wyższe stanowisko. Ten wynik powinien martwić, ponieważ dla 3 na 4 polskich pracowników regularne awanse są istotnym elementem kariery zawodowej. Być może właśnie dlatego, coraz więcej pracodawców proponuje alternatywne rozwiązania, np. awans bez podwyżki – mówi Wojciech Martyński, ekspert serwisu InterviewMe.pl i autor badania

W badaniu 34% Polaków stwierdziło, że choć nie otrzymali awansu, powinni zostać w ten sposób nagrodzeni. Z osób, którym udało się wywalczyć awans, aż 89% uważa, że w pełni na niego zasłużyło. Z kolei 27% ankietowanych przyznało, że zdarzyło im się odejść z pracy przez brak promocji na wyższe stanowisko.

Z czego wynikają problemy z uzyskaniem awansu? Z jednej strony pracownicy po prostu obawiają się pytać przełożonych o taką możliwość. Z badania firmy rekrutacyjnej Devire wynika, że co trzeci Polak nigdy nie zapytał o awans lub podwyżkę. Z drugiej — pracodawcy niechętnie przyznają tego typu nagrody. Z badania serwisu LiveCareer wynika, że odmawianie awansu lub podwyżki bez podania powodu, to jedno z popularnych, negatywnych zachowań przełożonych. Takiej sytuacji doświadczyło aż 61% badanych.

Warto przeczytać:

Awans bez podwyżki

Dla 60% Polaków najważniejszym elementem awansu jest podwyżka. Mimo to, aż 41% badanych przyznało, że w przyszłości przyjęliby awans bez podniesienia pensji. Co ciekawe, kwestia finansowa jest istotniejsza dla kobiet. Tylko 33% Polek stwierdziło, że w przyszłości przyjęłoby awans bez podwyżki pensji. Wśród mężczyzn, takiej odpowiedzi udzieliło aż 50% badanych.

- W Stanach Zjednoczonych coraz więcej osób jest gotowych zgodzić się na awans bez podwyżki. Ten trend może być coraz bardziej widoczny również w Polsce. Tacy pracownicy liczą na to, że doświadczenie zdobyte na wyższym stanowisku, zaprocentuje podczas szukania pracy w przyszłości. Mniejsze oczekiwania finansowe mogą mieć również związek z pandemią koronawirusa i trudniejszą sytuacją na rynku pracy — komentuje Marta Rojewska, ekspertka kariery InterviewMe.pl.

Analiza wyników badania pozwala postawić także tezę, że awanse wpływają neutralnie, a często nawet pozytywnie na relacje między pracownikami. Tylko 17% badanych stwierdziło, że ich awans pogorszył stosunki ze współpracownikami. Z kolei awans kolegi lub koleżanki z pracy pogorszył wzajemne relacje u zaledwie 13% Polaków.

Liczą się wyniki, a nie staż

Mimo że Polacy otrzymują awans dosyć rzadko, to zazwyczaj wiedzą, w jaki sposób powinni się o niego ubiegać. Aż 67% Polaków uważa, że o awansie powinny decydować osiągane rezultaty, a nie czas spędzony na danym stanowisku. Jeśli pracownik ma bardzo dobre wyniki, powinien zostać awansowany jak najszybciej.

Aż 62% ankietowanych przyznało, że wie, jakie wymagania musi spełnić, aby otrzymać awans. Tylko 17% ankietowanych stwierdziło, że tego typu promocję powinno otrzymywać się po pierwszym roku zatrudnienia, a 16% — że po 2 latach. Wyniki badania InterviewMe sugerują więc, że to realizacja określonych celów i zadań powinna być decydująca podczas przyznawania awansu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co trzeci Polak nigdy nie dostał awansu. Pracownicy obawiają się pytać przełożonych o taką możliwość - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto