Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Zdrowia Psychicznego otwarto w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle. Budowa nowoczesnego pawilonu kosztowała ponad 21 milionów złotych

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Otwarcie Centrum Zdrowia Psychicznego w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle
Otwarcie Centrum Zdrowia Psychicznego w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle Marek Dybaś
W szpitalu Specjalistycznym w Jaśle uroczyście otwarto w środę, 3 kwietnia, wybudowany nowy oddział psychiatryczny. Powstał w ramach pierwszego etapu rozbudowy jasielskiej lecznicy. Budowa kosztowała ponad 21,5 miliona złotych.

W nowym pawilonie szpitala o kubaturze 6 858,14 metrów sześciennych mieścić się będzie Centrum Zdrowia Psychicznego - Oddział Psychiatryczny, Dzienny Oddział Psychiatryczny, Poradnia Zdrowia Psychicznego oraz Poradnia Leczenia Uzależnień. Koszt wyniósł 21 655 745 zł. Inwestycja została sfinansowana z budżetu państwa (12 709 820 zł), budżetu Powiatu Jasielskiego (7 038 114 zł) i pieniędzy własnych szpitala (1 907 811 zł).

- Nie tylko zdrowie fizyczne jest ważne, ale również sfera psychiczna. Dzisiejszy dzień jest niezwykle ważny dla jasielskiej służby zdrowia, wpisze się na karty ochrony zdrowia w powiecie jasielskim

– powiedział starosta jasielski Adam Pawluś, podkreślając, że jest to jedna z największych inwestycji w dziejach powiatu. Starosta dziękował polskiemu rządowi i byłemu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, parlamentarzystom, w tym senator Alicją Zając, byłej wojewodzie Ewie Leniart, pracownikom PUW w Rzeszowie, radnym, pracownikom szpitala i służbom starostwa.

Nowoczesny piętrowy budynek wraz z podpiwniczeniem, połączony jest łącznikiem z budynkiem głównym szpitala. Przebudowano infrastrukturę techniczną. Wykonano także drogi wewnętrzne, ciągi piesze oraz miejsca postojowe.
Wnętrze budynku zostało zaprojektowane i wykonane jako przyjazne pacjentowi. Stonowana i usystematyzowana kolorystka zastosowana w całym obiekcie wpisuje się w zasady dostępności.

Oddział Psychiatryczny posiada izbę przyjęć, salę ćwiczeń dla pacjentów, świetlicę, sale do terapii grupowej i indywidualnej. Sale pacjentów są tylko trzy osobowe, co radykalnie wpływa na komfort pobytu, tak istotny w procesie hospitalizacji. Na miejscu jest też pełna diagnostyka bez konieczności przewożenia pacjentów na badania do budynku głównego.

Szpital w Jaśle w lipcu 2022 r. przystąpił do pilotażu opieki psychiatrycznej, czyli uruchomił Centrum Zdrowia Psychicznego dla pacjentów powiatów jasielskiego i strzyżowskiego.

– Prowadzimy leczenie środowiskowe. Zaczynaliśmy od jednego dnia. W tej chwili zespoły środowiskowe jeżdżą cały tydzień. Oprócz tego mamy punkty konsultacyjne koordynacyjne, gdzie pacjent może przyjść bez skierowania i tam zostanie przekazany do następnej jednostki, jeżeli jego stan zdrowia tego wymaga. Teraz wszyscy pacjenci oddziału będą mieli szybszy dostęp do diagnostyki, którą szpital zapewnia, jak również do konsultacji pozostałych lekarzy. Także pacjenci pozostałych oddziałów będą mieli szybszy dostęp do lekarzy psychiatrów, psychologów i psychoterapeutów

– powiedziała Beata Trzop, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Na Podkarpaciu jest 9 szpitali psychiatrycznych. W skali kraju – 180 takich placówek. Ta dziedzina medycyny jest deficytowa, a potrzeby coraz większe.

- To wielki dzień dla powiatu jasielskiego, ale także dla województwa podkarpackiego i nie przesadzę jeżeli powiem, że to bardzo ważny dzień dla Polski. Coraz więcej osób zmaga się z problemami psychicznymi, depresjami. Często nie wystarcza pomoc terapeutów, psychologów. Trzeba pomocy farmakologicznej, pomocy specjalistycznej w takich placówkach jak ta. To taki paradoks – cieszymy się, otwierając placówki służby zdrowia, ale nie chcemy, żeby przebywało w nich wielu pacjentów, a jeżeli już – jak wymaga rzeczywistość, bo od niej nie uciekniemy – to chcemy, żeby ci pacjenci i personel medyczny mieli godne warunki zarówno do leczenia jak i do pracy

– podkreślił wicewojewoda podkarpacki Paweł Bartoszek.

Dotychczas oddział psychiatryczny mieścił się przy ul. Za Bursą w ponad 100-letnim budynku, który niegdyś był bursą, podczas I wojny światowej był tam szpital wojskowy, a w latach II wojny światowej był siedzibą Gestapo. W jego piwnicach maltretowano polskich patriotów. Warunki tam są bardzo trudne. Obiekt ten znacznie odbiega od współczesnych standardów technicznych i leczniczych. Nie ma w nim windy, a zniszczona elewacja i ściany wewnątrz są antywizytówką tej placówki.

Zarząd Powiatu w Jaśle w 2019 r. podjął decyzję o wybudowaniu nowego budynku. Budowa trwała od III kwartału 2021 r. do II kwartału 2024 r. Wykonawcą była firma JTB z Szymbarku.

W uroczystym otwarciu oddziału psychiatrycznego uczestniczyli m.in. byli dyrektorzy szpitala Michał Burbelka (za jego szefowania podjęto decyzję o budowie nowego pawilonu) oraz Zbigniew Betlej, obecny zastępca dyrektora.

W części artystycznej wystąpił chór Soli Deo z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Centrum psychiatryczne poświęcił ks. Zbigniew Irzyk, dziekan Dekanatu Jasło-Wschód.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto