Bytom: Zmiany na ul. Miarki w naszym mieście. Mankamenty w organizacji ruchu wytypowali sami mieszkańcy

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Bytom. W połowie września na ul. Miarki w naszym mieście wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu. Celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i komfortu kierowców. Uspokojenie ruchu w tym miejscu ma nastąpić m. in. dzięki odgięciu toru jazdy samochodów, zawężeniu jezdni z dwóch do jednego pasa i wprowadzeniu nowego przejścia dla pieszych. Na razie zmiany zostaną wprowadzone testowo, na około 1,5 miesiąca.

Na ul. Miarki w Bytomiu będzie bezpieczniej

W czerwcu tego roku wśród użytkowników ul. Miarki przeprowadzone zostały konsultacje społeczne. W trakcie rozmów, mieszkańcy wypunktowali liczne mankamenty ul. Miarki. Informacje zostały zebrane przez zespół złożony ze specjalistów zajmujących się inżynierią ruchu, transportem publicznym, urbanistyką i rewitalizacją z różnych miast Metropolii. Chodzi o Zespół Metropolitalnej Szkoły Prototypowania.

Większość respondentów zwracała uwagę przede wszystkim na konieczność podniesienia bezpieczeństwa pieszych. W drugiej kolejności mieszkańcy wskazywali na uciążliwy hałas, niską estetykę, brak zieleni, problemy z parkowaniem i brak przestrzeni rekreacyjnej przy ul. Miarki.

Za duża prędkość i ogromny hałas

Słabe strony śródmiejskiej ulicy potwierdziły badania prędkości jazdy pojazdów, natężenia i struktury ruchu, pomiary hałasu oraz parkowania. Badania wskazały, że średnia prędkość zdecydowanej większości pojazdów jest za wysoka, hałas przekracza dopuszczalne normy, we wschodniej części ulicy kierowcy często parkują nieprawidłowo. Oprócz tego, kierowcy w większości wybierają jazdę śródmiejską ulicą, zamiast jazdy obwodnicą Bytomia, która pozwala bezpiecznie ominąć centrum.

Problemy związane z prędkością przy ul. Miarki mają się zmniejszyć dzięki tzw. "esowaniu" jezdni, czyli odgięciu toru jazdy dla samochodów. Jezdnia ul. Miarki zostanie też zawężona z dwóch pasów do jednego na odcinku od gmachu poczty do budynku numer 54, z pozostawieniem odcinka dwupasmowego na początku, czyli od skrzyżowania z pl. Wolskiego i ul. Jagiellońską do gmachu poczty, a także na końcu - od budynku nr 54 do zjazdu na Kraków i na Katowice. Powstaną także dodatkowe pasy do skrętu w lewo.

Wzdłuż prawie całej ul. Miarki zostanie poprowadzona ścieżka rowerowa. Będzie ona biegła północną częścią jezdni z wyjątkiem krótkiego fragmentu w sąsiedztwie skrzyżowania z ul. Matejki, gdzie dopuszczony będzie ruch rowerowy na chodniku.

Bytom w 2011 roku. 10 lat, a inny świat

Jak w 10 lat zmienił się Bytom? Inny świat! Zobaczcie, jak d...

Nowe przejście dla pieszych, więcej miejsca do parkowania

Jednym z problemów wskazywanych przez mieszkańców ul. Miarki jest brak miejsc parkingowych. Zdesperowani kierowcy zastawiają pojazdami znaczną część chodnika. To niekomfortowa sytuacja zarówno dla pieszych korzystających z chodników wzdłuż ul. Miarki, jak i samych parkujących. Dlatego też zmiany w organizacji ruchu zakładają przeniesienie parkowania na jezdnię. Ponadto wprowadzone zostaną dodatkowe parkingi w układzie równoległym lub skośnym.

Projektanci zaproponowali też wprowadzenie nowego przejścia dla pieszych na wysokości budynku numer 52, co znacznie ułatwi dojście z ul. Miarki do ul. Katowickiej, Matejki i dalej do Rynku. Projekt przewiduje też zabezpieczenie przestrzeni postojowej dla śmieciarek w sąsiedztwie bram wjazdowych do nieruchomości położonych przy ulicy.

Jak prototyp będzie funkcjonował w praktyce?

Tymczasowa organizacja ruchu zostanie wprowadzona na okres 1,5 miesiąca w połowie września.

– Wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu pozwoli nam przetestować wprowadzone rozwiązania i poddać je badaniom i ocenie mieszkańców. Dzięki temu dowiemy się, co o zmianach sądzą użytkownicy drogi zanim wprowadzimy docelowe rozwiązania – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Prototyp zakłada obserwację zachowań użytkowników drogi i dostosowanie organizacji ruchu do potrzeb i zachowań pieszych i kierowców. Jeśli tymczasowa organizacja ruchu się sprawdzi, przy wprowadzaniu docelowych zmian przy ul. Miarki ma pojawić się zieleń.

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie