Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom: zakończył się remont zabytkowego „Ula”. Oficjalne otwarcie zaplanowano na maj

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Zakończył się remont zabytkowego „Ula” w Bytomiu. Oficjalne otwarcie zaplanowano na maj. Zobacz zdjęcia >>>
Zakończył się remont zabytkowego „Ula” w Bytomiu. Oficjalne otwarcie zaplanowano na maj. Zobacz zdjęcia >>>Szymon Bijak
Modernizacja historycznego budynku Domu Polskiego, który powszechnie nazywany jest „Ulem”, w Bytomiu dobiegła końca. Jeśli pandemia koronawirusa - po raz kolejny - nie pokrzyżuje planów, to w maju planowane jest oficjalne otwarcie tego miejsca.

Bytomski "Ul" zmodernizowany. Otwarcie w maju

Uroczyste otwarcie budynku, który znajduje się u zbiegu ul. Korfantego i Sokoła w Bytomiu, po remoncie miało nastąpić już w październiku ubiegłego roku. Do tego nie doszło z dwóch powodów - jednym z nich była pandemia koronawirusa, która dalej nie odpuszcza. Drugim... otrzymane dodatkowe dofinansowanie na kolejne prace remontowe. Otwarcie więc przeniesiono na wiosnę.

Pierwotnie zaplanowano je na 23 kwietnia. Wiadomo już, ze do tego nie dojdzie z powodu obowiązujących obostrzeń. Nowy termin to 28 maja - taka przynajmniej data widnieje na wydarzeniu na Facebooku.

- Dom Polski UL przez lata był ważnym ośrodkiem działalności kulturowej i patriotycznej Bytomia. Jego burzliwa historia sprawia, że stał się pomnikiem historii na granicy Rozbarku. Po latach niszczenia na nowo odzyskał swój dawny blask i ponownie będzie służył mieszkańcom Bytomia a w szczególności dzieciom i młodzieży. Komenda Hufca ZHP Bytom pragnie serdecznie zaprosić na Wielkie Otwarcie Bytomskiego ULA, który ponownie stanie się głównym ośrodkiem działalności bytomskich harcerzy - czytamy w mediach społecznościowych w zapowiedzi majowego wydarzenia.

Tak wygląda z zewnątrz "Ul" po remoncie:

Remont w tym miejscu rozpoczęły się w grudniu 2019, o czym informowaliśmy na naszych łamach. Modernizacja obiektu, która była współfinansowana ze środków unijnych, dobiegła końca, ale w planach są kolejne prace. Chodzi o otoczeniu "Ula". Pomysł jest prosty: uwiecznienie historycznych momentów na specjalnych tablicach informacyjnych.

Dzięki nim, mieszkańcy Bytomia (i nie tylko) będą mogli poznać historię obiektu, a także poszerzyć wiedzę na temat powstań śląskich i tutejszej działalności harcerzy.

Aby takie tablice mogły powstać potrzebne jest jednak finansowe wsparcie. Na stronie zrzutka.pl (w TYM miejscu) prowadzona jest zbiórka. Dodatkowo jej celem jest również wsparcie bieżących potrzeb środowisk harcerskich. Hufiec ZHP Bytom zrzesza bowiem blisko 600 harcerzy i instruktorów!

Na ten moment udało się zebrać ponad 1400 zł (cel wynosi z kolei 12 tys.).

Przypomnijmy, że nowo wyremontowany "Ul" będzie nie tylko siedzibą harcerzy. Tu także zacznie działać Bytomskie Centrum Aktywności Społecznej.

Krótka historia bytomskiego „Ula”

Dom Polski „Ul” to dawna siedziba wielu organizacji społecznych i kulturalnych, które walczyły o polskość Górnego Śląska. Swoją nazwę wziął od atmosfery, jaka w nim na co dzień panowała. Zawsze było tu bowiem gwarno i głośno - dosłownie jak w ulu.

To właśnie tutaj przygotowano działania zbrojne związane z pierwszym powstaniem śląskim. Dziś obiekt jest wpisany do gminnego rejestru zabytków.

Sam budynek został wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku, ok. 1880 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto