reklama

Bytom: Wybory prezydenckie 2015. Poradnik wyborcy

MANO, UM BytomZaktualizowano 
MANO
Bytom: Wybory prezydenckie 2015. Poradnik wyborcy Do głosowania w Bytomiu uprawnionych jest 129 tysięcy 835 osób. Jak podkreśla jednak Aleksandra Szatkowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Bytomiu, ta liczba nie jest ostateczna, gdyż spis wyborców jest aktualizowany do 8 maja.

Bytom: Wybory 2015

Do głosowania w Bytomiu uprawnionych jest 129 tysięcy 835 osób. Jak podkreśla jednak Aleksandra Szatkowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Bytomiu, ta liczba nie jest ostateczna gdyż spis wyborców jest aktualizowany do 8 maja. Do głosowania korespondencyjnego zgłosiło się 39 mieszkańców. Bytomianie będą mogli zagłosować w jednej z 80 komisji, w których będzie w sumie pracować 690 osób.

W spisie osób uprawnionych do udziału w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 10 maja 2015r. umieszczone zostaną:

I z urzędu :
-osoby ujęte w stałym rejestrze wyborców tj. zameldowane na pobyt stały w Bytomiu oraz wpisane do rejestru na swój wniosek;
-osoby przebywające w zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej, zakładzie karnym i areszcie śledczym, dla których utworzono odrębne obwody głosowania;

II na indywidualny wniosek - złożony w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Bytomiu, ul. Parkowa 2 /pokój 124/ w godzinach pracy urzędu:
-odbywający w Bytomiu służbę poza miejscem stałego zamieszkania żołnierze, ratownicy odbywający zasadniczą służbę w obronie cywilnej oraz policjanci z jednostek skoszarowanych(termin składania wniosku upłynął 27 kwietnia)
-osoby przebywające czasowo na obszarze Bytomia w okresie obejmującym dzień wyborów oraz osoby nigdzie nie zamieszkałe przebywające na terenie Bytomia (art. 28 § 1 i 4 powołanej ustawy) – termin składania wniosku upływa 5 maja 2015r.

Wykaz lokali Obwodowych Komisji Wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych:

1.Obwód nr 1 –
Bytom, ul. Matki Ewy 9
2.Obwód nr 2 -
Bytom, ul. Matki Ewy 9
3.Obwód nr 3 –
Bytom, ul. Matki Ewy 9
4.Obwód nr 6 –
Bytom, ul. Stolarzowicka 33
5.Obwód nr 11 -
Bytom, ul. Ks. Popiełuszki 9
6.Obwód nr 13 -
Bytom, ul. Rataja 3
7.Obwód nr 15 -
Bytom, ul. Gen. Grota Roweckiego 6
8.Obwód nr 16 -
Bytom, ul. Gen. Grota Roweckiego 6
9.Obwód nr 21 -
Bytom, ul. Karpacka 27
10.Obwód nr 22 -
Bytom, ul. Karpacka 27
11.Obwód nr 40 –
Bytom, ul. Szymały 126
12.Obwód nr 41 –
Bytom, ul. Powstańców Śląskich 10
13.Obwód nr 46 -
Bytom, ul. Żeromskiego 26
14.Obwód nr 51 -
Bytom, ul. Katowicka 35 /wejście od Pl. Klasztornego/
15.Obwód nr 52 -
Bytom, ul. Katowicka 35 /wejście od Pl. Klasztornego/
16.Obwód nr 54 –
Bytom, ul. Chorzowska 22
17.Obwód nr 56 -
Bytom, ul. Łużycka 12A
18.Obwód nr 64 –
Bytom, ul. Tarnogórska 2
19.Obwód nr 65 –
Bytom, ul. Strzelców Bytomskich 11

Wyborcy niepełnosprawni mogą dopisać się do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania również w obwodzie głosowania, w którym znajduje się lokal dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – termin składania wniosku upływa 5 maja 2015r.

Zaświadczenia o prawie do głosowania:

Osoby, które przed dniem wyborów tj. przed 10 maja 2015r. zamierzają zmienić miejsce pobytu, mogą otrzymać na wniosek zgłoszony pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej zaświadczenia o prawie do głosowania w dowolnym obwodzie głosowania na terenie kraju, za granicą lub na polskim statku morskim – jedno z oznaczeniem prawa do głosowania w dniu pierwszego głosowania oraz drugie z oznaczeniem prawa do głosowania w dniu ponownego głosowania.

Zaświadczenia o prawie do głosowania wyborca może odebrać osobiście, po okazaniu dowodu osobistego lub przez upoważnioną pisemnie osobę, pod warunkiem podania w upoważnieniu imienia i nazwiska oraz numeru PESEL wyborcy.

Zaświadczenia wydawane będą do dnia 8 maja 2015r. w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Bytomiu, ul. Parkowa 2 (pokój 105) w godzinach pracy urzędu.
Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców w swoim obwodzie głosowania.
W przypadku utraty zaświadczenia o prawie do głosowania niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.

UWAGA:
wyborca zmieniający miejsce po dniu pierwszego głosowania, a przed ponownym głosowaniem, może otrzymać na swoje żądanie zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania.

Głosowanie korespondencyjne:

Wyborcy ujęci w stałym rejestrze wyborców Bytomia, mogą w dniu 10 maja 2015r. w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej głosować korespondencyjnie.
Zamiar głosowania korespondencyjnego może być zgłoszony przez wyborcę ustnie w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Bytomiu, ul. Parkowa 2 (pokój 126), pisemnie, telefaksem (nr fax 32 281 60 30) lub w formie elektronicznej - w nieprzekraczalnym terminie do 27 kwietnia 2015r.
Zgłoszenie głosowania korespondencyjnego winno zawierać nazwisko, imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL, oświadczenie

o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców w Bytomiu, oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie, a także wskazanie adresu stałego zamieszkania,

na który ma być wysłany pakiet wyborczy bądź deklarację osobistego odbioru pakietu wyborczego w Urzędzie Miejskim w Bytomiu.
W zgłoszeniu wyborca może zażądać przesłania wraz z pakietem wyborczym nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille´a.

Od 7.30 do 15.00 od wtorku do piątku

Informacja telefoniczna:
32 283 61 26, 32 283 61 23,

32 283 61 05, 32 283 61 44

Wnioski:
Wnioski o dopisanie do spisu wyborców, wnioski o udostępnianie spisu osób uprawnionych do udziału w wyborach, wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz druk zgody na przyjęcie pełnomocnictwa do głosowania można otrzymać w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Bytomiu (pokój 124 i 126), w Punkcie Informacyjnym w holu urzędu lub pobrać ze strony internetowej www.bytom.pl

Głosowanie odbędzie się 10 maja w godz. 7.00 – 21.00. Głosujący otrzymają jedną kartę do głosowania, na której będą wypisane nazwiska 11 kandydatów. Głosować będziemy stawiając znak „X” w kratce obok nazwiska wybranego kandydata. W przypadku, gdy żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości głosów, 24 maja w tych samych godzinach odbędzie się druga tura wyborów. Weźmie w niej udział dwóch kandydatów, którzy w pierwszej turze zdobędą największą liczbę głosów.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3