Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom, ustawa śmieciowa. Co chcecie i musicie wiedzieć teraz o śmieciach.

Magdalena Nowacka-Goik
Dobiega czas składania deklaracji śmieciowych. Przypominamy o tym, co ważne - w pigułce.

TERMIN
Do końca marca zarządcy nieruchomości i właściciele domów jednorodzinnych muszą złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Czyli do 29 marca(piątek)

Ale - jak poinformowano nas w Referacie Gospodarki Odpadami UM ( tel.: 32 283 63 41, 32 786 83 71. ) , dopuszczalne jest kilkudniowe opóźnienie.

CO W DEKLARACJI
Należy określić w niej liczbę mieszkańców i stawkę opłaty, (wynosi ona - 11,20 zł dla segregujących i 14 zł dla tych, którzy tego nie robią śmieci) oraz wyliczyć wysokość miesięcznej opłaty. Trzeba dołączyć też kserokopię aktualnej umowy na odbieranie odpadów.

O USTAWIE ŚMIECIOWEJ CZYTAJ WIĘCEJ NA DZIENNIKZACHODNI.PL

GDZIE SKŁADAMY
Deklaracje należy składać w Kancelarii Urzędu Miejskiego w Bytomiu, w pokoju 127 lub w Punkcie Informacyjnym na parterze. Informacji udziela Referat Gospodarki Odpadami UM pod numerami tel.: 32 283 63 41, 32 786 83 71.

JAK SPRAWDZĄ
Weryfikacja czy właściciel nieruchomości prowadzi selektywne zbieranie odpadów ma być prowadzona przez osoby odbierające odpady. I to one będą powiadamiać gminę o takich sytuacjach.
W przypadku wątpliwości co do danych zawartych w deklaracji , to prezydent określi szacunkową wysokość opłaty.

POJEMNIKI I KOLORY
Zielony, brązowy i czarny – takie kolory będą miały w Bytomiu pojemniki na odpady.
ZIELONY: papier, szkło, tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe.
Opakowania wielomateriałowe to takie, które pozornie ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie. Często wydaje nam się, że kupujemy soki czy mleko w papierowych kartonach. Tymczasem takie opakowanie składa się aż z trzech składników: papieru, aluminium i folii.
BRĄZOWY: odpady biodegradowalne. To te, które powstają w naszych kuchniach - resztki jedzenia, a także resztki traw, liście, gałęzie, kwiaty cięte i doniczkowe. Te odpady będziemy w Bytomiu wrzucać do pojemników brązowych.
CZARNY: odpady zmieszane. Środki higieniczne (np.: zużyte pieluchy), popiół, brudne worki, a także śmieci nieposegregowane.

_Jak to będzie w przypadku osób z domków jednorodzinnych? Czy dostaną te worki/pojemniki, czy będą za to _płacić?
Gmina nałoży obowiązek zaopatrzenia domów w pojemniki/worki na firmę, która wygra przetarg wyposażenia nieruchomości .

CZY KTOŚ NAM ZABIERZE ŚMIECI Z POSESJI?
Odpady selektywnie zbierane obejmujące łącznie zbieranie odpad papieru, metalu, tworzyw sztucznych, szkła i opakowań wielowydziałowych, będą odbierane z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy (tj. firma będzie odbierać od mieszkańca pojemniki/worki znajdujące na terenie posesji lub z miejsca wyznaczonego w deklaracji). Dodatkowo będzie istniała możliwość bezpłatnego oddania tych odpadów w stałym punkcie selektywnego zbierania odpadów.

Masz pytanie? Napisz jak najszybciej, zapytamy w Twoim imieniu urzędników.

Część II - pytania od mieszkańców. Odpowiadają urzędnicy z Wydziału Ekologii

- Czy każda posesja będzie miała wyznaczone miejsce z dodatkowymi pojemnikami na segregacje śmieci
Czy przy domu?

Odp. Pojemniki do segregacji będą znajdować się na posesjach.

Bloki - co w przypadku, gdy zarządca nie robił ankiet? Zgłasza ilość osób będących w spółdzielni?

Odp. Ankiety wysyłane przez zarządców wysłane były prawdopodobnie w celu pozyskania informacji. Brak uzyskanych informacji nie zwalnia właściciela nieruchomości z prawidłowego złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Co w sytuacji, gdy w mieszkaniu są zameldowane np. dwie osoby, a w spółdzielni jest zgłoszona tylko jedna? Gmina weryfikuje te informacje na podstawie zameldowań?

Odp. Zgodnie z art.1 ust. 2 pkt 3 obowiązki właściciela nieruchomości obciążają osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną. W związku z tym zarząd spółdzielni deklaruje ilość osób zamieszkałych w jej zasobach.
Zgłoszenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dotyczy osób zamieszkujących daną posesję a nie zameldowanych. Natomiast weryfikacja danych zawartych w omawianej deklaracji będzie między innymi weryfikowana na podstawie danych meldunkowych.

Skąd się wzięły stawki za wywóz śmieci, skoro przetarg dopiero przed nami czy później nie będzie jakiś korekt i podwyżek ?

Odp. Stawki szacowano zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. Termin uchwalenia stawek upłynął 31 grudnia 2012 r. Stawki podlegać będą weryfikacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto