Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom : Rozbark - historia i współczesność. Jak bardzo zmieniła się dzielnica?

S. Dąbrowski, MANO
Bytom : Rozbark - historia i współczesność. Jak bardzo zmieniła się dzielnica? Pierwsze wzmianki o Rozbarku pochodzą z 1233 roku. Kiedyś jej symbolem była kopalnia, dziś Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark chce integrować dzielnicę. Czy przyciągnie młodych?

Bytom : Rozbark - historia i współczesność. Jak bardzo zmieniła się dzielnica?

Rozbark (niem. Rossberg) - pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z 1233 roku. Wówczas była to osobna gmina wiejska leżąca na wschód od murów miejskich Bytomia.

Dzielnica jest rozległa. Rozbark graniczy z dwiema bytomskimi (Centrum i Łagiewniki), a także z Brzezinami Śląskimi, Chorzowem Starym i Chorzowem II. Plusem niewątpliwie jest dobra komunikacja. Niegdyś symbolem dzielnicy była KWK Rozbark. Większość budynków była przeznaczona dla pracowników zakładu i ich rodzin. Wraz z upływem czasu owa zależność zaczęła zanikać, a po zakończeniu wydobycia w lipcu 2004 roku, ostatecznie wygasła.

Dzisiejszy krajobraz dzielnicy wypełnia stara, modernistyczna i międzywojenna zabudowa, na zmianę z typowymi blokowiskami. Nie brakuje terenów zielonych i to właśnie chyba one, mimo dużego zaniedbania, są największym atutem dzielnicy.
- Nie zamieniłabym tego miejsca na żadne inne, bo do niego pasuję - mówi Stefania Gajda, która mieszka w Rozbarku od 47 lat.
- Wizualnie i estetycznie wszystko wygląda znacznie lepiej niż kiedyś, ale przesadnie kolorowe elewacje to oznaka naszych czasów - mówi.
- Jest bezpiecznie i spokojnie, nie boję się wracając do domu po zmroku. Mam blisko do parku czy na ogródki działkowe - dodaje. Zwraca jednak uwagę, że z dzielnicy znika młode pokolenie.
- Większość mieszkańców to ludzie starsi. Lubię nazywać to osiedle wielkim domem seniora. Niegdyś GKS Rozbark i jego obiekty stanowiły centrum dla tutejszej młodzieży. Teraz jest cicho i pusto - wzdycha.
Być może zmieni to niedawno otwarty Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark. Jest w dawnej cechowni. W SP nr 42 od nowego roku szkolnego właśnie przy współpracy z teatrem ma powstać klasa kreatywności artystycznej dla dzieci, które rozpoczynają 4. rok nauczania. Bożena Murek, dyrektorka podstawówki, a prywatnie mieszkanka Rozbarku, też twierdzi, że przydałoby się coś, co przyciągnie młodych. Jest wprawdzie Orlik, a w ramach budżetu obywatelskiego powstaje siłownia plenerowa, ale to wciąż za mało.
- Park Mickiewicza ma duży potencjał, ale jest zaniedbywany. Dobry pomysłem byłoby zrobienie tu w parku ścieżek do biegania czy skateparku - mówi Bożena Murek.

Projekt dla mieszkańców
Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark ruszył od 23 sierpnia z projektem, skierowanym do mieszkańców dzielnicy. Nazwa projektu to "Serce Górnika napędza praca".
To autorski pomysł Rafała Urbackiego, choreografa, tancerza i antropologa ruchu.
Program: 30.08 (sobota) godz. 17 - "Giełda wymiany historii" - wspólne rozmowy o kopalni Rozbark, wymiana doświadczeń związanych z tym miejscem oraz "Open jam" - zbiorowa improwizacja taneczna pod okiem choreografa. 6.09. (sobota) godz. 16 - sadzenie kwiatów przed budynkiem Teatru, oraz "Open space" - platforma wymiany doświadczeń tanecznych 14.09 (niedziela) godz. 15.09 - piknik dla dzieci i dorosłych. Zwieńczeniem będzie spektakl, którego premierę zaplanowano na 7 listopada .

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto