Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom: Rewitalizacja miasta - ruszyły konsultacje społeczne

Magdalena Nowacka-Goik
Do odnowy: starówka, północ i zachód śródmieści, część dzielnic Rozbark i Bobrek oraz Kolonię Zgorzelec. śródmieścia, Rozbarku, Bobrka i Kolonia Zgorzelec. To obszary zamieszkałe. Ale jest jeszcze 9, głównie poprzemysłowych, m.in. tereny kopalni Centrum, dawnych KWK Rozbark i Szombierki, EC Szombierki, teren Huty Bobrek, zakładów „Orła Białego” przy ul. Siemianowickiej. Tam też będą projekty

W poniedziałek ruszyły konsultacje dotyczące obszarów w mieście, które mają być poddane rewitalizacji. Wśród nich 6 to tereny zamieszkałe, 9 -nie (zwykle po byłych zakładach przemysłowych). Łącznie te tereny stanowią 10,62 proc. powierzchni miasta. Do 2 marca, każdy z mieszkańców może wnieść swoje uwagi i złożyć je w głównej siedzibie UM, albo na Rynku 26/5.

Szukaj w internecie. Ale będzie też biuletyn

Mapy z terenami znajdziemy na stronie bytomodnowa.pl, w całości poświęconej tematowi rewitalizacji. I jeśli tylko ktoś posługuje się internetem, nie powinien mieć problemów z odpowiedzią na nurtujące go pytanie. Gorzej, gdy jest to osoba starsza, nie obeznana w wirtualnym świecie. Jeśli była na poniedziałkowym otwarciu, mogła wyjść z niedosytem.
- Jestem architektem i urbanistą od ponad 20 lat, nie miałem więc problemów z odczytaniem granic obszarów, ale wiem z doświadczenia, że wiele osób ma problem z czytaniem map. Dlatego trzeba im szczegółowo to objaśnić, a tego zabrakło - mówi Grzegorz Pronobis z bytomskiego stowarzyszenia Miasto dla Mieszkańców, który był na poniedziałkowym rozpoczęciu konsultacji. Nie dziwi więc go, że większość osób miało problem z lokalizacją obszarów, patrząc na wyświetloną podczas spotkania mapę. A wystarczyłoby ją wydrukować razem z legendą i rozdać przybyłym.
Prowadzący spotkanie nie skupiali się na szczegółach dotyczących samych terenów, co najbardziej interesowało mieszkańców. Głównie opierali się na informacjach typowo naukowych, wyliczeniu czynników, które były brane pod uwagę podczas typowania obszarów zdegradowanych czy przeznaczonych do rewitalizacji. Plus informacje procentowe o wielkości obszarów.

Urzędnicy obiecali, że w marcu pojawi się biuletyn, który trafi do mieszkańców. Mają się tam znaleźć informacje na temat działań w zakresie rewitalizacji. Czy nie będzie to jednak trochę późno? Konsultacje trwają bowiem tylko do 2 marca. Po konsultacjach radni przyjmą uchwałę. Kolejny krok to przyjęcie Gminnego Programu Rewitalizacji.

Nie tylko kamienice. Także dziedzictwo

W ubiegłym roku urzędnicy zorganizowali spotkanie dla mieszkańców na Rynku, rozmawiając z nimi o rewitalizacji, a mieszkańcy wypełniali ankiety, zwracając uwagę na to, co w ramach odnowy Bytomia, ich zdaniem jest najważniejsze. Bo rewitalizacja to oczywiście nie tylko remonty kamienic, ale także stworzenie terenów pod zakłady pracy, oferta kulturalna czy rekreacyjno-turystyczna. I tu w ramach rewitalizacji zaplanowano prace w to park Ludowym wraz z odbudową pałacu Wincklerów, ożywienie terenów Żabie Doły oraz Wzgórza św. Małgorzaty.

Pod uwagę są też brane tereny gdzie znajduje się szyb Krystyna czy Elektrociepłownia Szombierki. Tam mogą powstać nowe zakłady.

Co z kwestiami własnościowymi wytypowanych terenów? Ustawa o rewitalizacji daje miastom możliwość wywłaszczania miejsc o nieuregulowanym stanie prawnym.

Ostatecznie na spotkaniu dowiedzieliśmy się, że obszar rewitalizacji składa się z 6 jednostek urbanistycznych zamieszkałych przez 29 procent mieszkańców miasta, obejmujących 5,71 procent powierzchni Bytomia. Dodatkowo jest jeszcze 9 niezamieszkałych, obejmujących 4,91 proc. miasta, na których mają być realizowane takie działania, które mają pomóc przeciwdziałać negatywnym zjawiskom.

- Przystępując do wskazania obszaru rewitalizacji, podzieliliśmy go na etapy - mówił ekspert z krakowskiego Instytutu Rozwoju Miast, dr Wojciech Jarczewski. - Każdy z obszarów musiał spełnić warunek związany z problemem społecznym plus musiał tu występować jeszcze dodatkowy czynnik z tych przez nas wyszczególnionych, jak bezrobocie, ubóstwo, przestępczość, problemy demograficzne i edukacyjne - wyliczał. Wyjaśniał też, że zgodnie z przepisami, rewitalizacją nie można objąć całego miasta. W sumie będzie się odbywała na 10,84 proc. obszaru Bytomia.

Szczegóły znajdziemy na stronach bytomodnowa.pl albo Biuletynu Informacji Publicznej UM.
Dokumenty można też pobrać w:sekretariacie Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miejskiego w Bytomiu, , ul. Parkowa 2, pok. 227 I piętro, w poniedziałki od 7.30 do 17.30, od wtorku do piątku od 7.30 do 15.00
Referacie Obsługi Klastra Rewitalizacji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi UM, Rynek 26/5, IV piętro (budynek z windą przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych) od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto