Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom: Projekt Rozbark przez pokolenia. Integrują mieszkańców dzielnicy

Magdalena Nowacka-Goik
Bytom: Projekt "Rozbark przez pokolenia" połączył wszystkich mieszkańców dzielnicy.Stowarzyszenie św. Franciszka działa w dzielnicy od lat 90. Razem z księdzem stworzyli świetlicę dla dzieci. A od ubiegłego roku integrują seniorów i młodych rozbarczan. Da się? Pewnie, że tak

Bytom: Projekt "Rozbark przez pokolenia" połączył wszystkich mieszkańców dzielnicy

Zaczynali zwyczajnie - od zebrania dzieciaków biegających po dzielnicy i stworzeniu świetlicy, gdzie mogą w spokoju i pod opieką odrobić lekcje. Porozmawiać, pobawić się. Stowarzyszenie św. Franciszka działa w dzielnicy od lat 90. I chociaż głównym celem była pomoc dla dzieci, to od ubiegłego roku zaangażowali się w projekt "Rozbark przez pokolenia", finansowany jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Właśnie zakończyli II edycję.
- Postanowiliśmy, że fajnie byłoby zintegrować ze sobą rozbarskie pokolenia i pokazać im, że niezależnie od wieku mogą świetnie sprawdzić się w wolontariacie, który tak bardzo przyda się chociażby w naszej świetlicy, gdzie mogą pomóc w organizowaniu czasu dzieciom - podkreślają Tomasz Kosik i Paweł Kobylewski. Zorganizowali więc dla potencjalnych starszych i młodszych wolontariuszy szkolenia na temat różnego rodzaju działalności społecznej, wolontariatu, pisania projektów. Plus integracyjne imprezy, wspólne wyjścia do kina, opery, czy na kręgle. - W I edycji udział wzięło 8 osób, grupa młodsza w wieku 18-35 lat i grupa seniorów. W tym roku jest ich aż 20!
- Cieszymy się, bo udało nam się wyciągnąć seniorów z domów i przekonać, że mogą aktywnie działać i to wspólnie z młodszym pokoleniem - mówi Tomasz Kosik. Nie ukrywa jednak, że aby przyciągnąć do siebie dwa pokolenia, trzeba było najpierw przełamać obawy tych starszych wobec... komputerów. - Wiadomo, że dla młodszych to główna platforma komunikacji. Ale okazało się, że starsze pokolenie po początkowych obawach, dało się przekonać i wziąć udział w warsztatach komputerowych. Zwłaszcza, że laptopy z których korzystali, mogli zabierać do domów - mówią organizatorzy. Oprócz głównego instruktora, na każdego uczestnika warsztatów przypadał młodszy wolontariusz - asystent, który również pomagał zgłębiać tajniki informatyki. - Natomiast starszych poprosiliśmy o pomoc w promocji historii dzielnicy. Pracujemy nad stworzeniem szlaku kulturalno-historycznego Rozbarku. I tu ich pomoc jest nieoceniona, są kopalnią wiedzy historycznej, nie tylko tej bardzo dawnej, książkowej, ale tej sprzed 20, 30 czy 40 lat - podkreślają Tomasz i Paweł. Okazuje się, że pokolenia połączyła też chęć powrotu do kultywowania tradycji. Odwiedzili Muzeum Chleba, gdzie postanowili zrobić sobie sesje w strojach rozbarskich.

- Okazało się, że jednak większość wypożyczonych strojów jest przygotowanych pod kątem najmłodszych, brakuje strojów dla dorosłych. I tak uczestnicy wpadli na pomysł, aby uszyć takie stroje i zorganizować wspólny spacer po dzielnicy w tych strojach. Mamy to w planach do zrealizowania - wyliczają koordynatorzy programu. Jak podkreślają, te dwa lata to dla nich początki budowania kapitału społecznego w dzielnicy. Ale już widać efekty. Chcą jeszcze mocniej wciągnąć w działalność mieszkańców z pokolenia młodych, ale już pracujących ludzi. Bo seniorzy bakcyla aktywności już złapali.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto