Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom pomoże zegarmistrzowi pozbyć się długu. Jest zlecenie.

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Bytomski zegarmistrz będzie naprawiał miejskie zegary - to forma odpracowania długów wobec miasta
Bytomski zegarmistrz będzie naprawiał miejskie zegary - to forma odpracowania długów wobec miasta UM Bytom
Ryszard Mielczarek, zegarmistrz z Bytomia, zajmie się w niedalekiej przyszłości naprawą sześciu zegarów miejskich. Jest to forma odpracowania w związku z jego zadłużeniem za użytkowanie lokalu. W ten sposób miasto wyciągnęło do niego dłoń.

Mieszkańcy miasta z pewnością kiedyś o Ryszardzie Mielczarku słyszało. Zegarmistrz, który był jednym z bohaterów wyjątkowej akcji "Fachmani z Bytomia", od dawna prowadzi swój zakład przy ul. Piekarskiej. W zawodzie pracuje od ponad 40 lat. Ostatnio jednak nad jego głową zawisły czarne chmury.

W ostatnią sobotę, 30 listopada, przed jego zakładem zegarmistrzowskim ustawiła się długa kolejka. Mieszkańcy Bytomia postanowili bowiem oddać swoje zegarki do naprawy Panu Ryszardowi.

Był to efekt zorganizowanej akcji w mediach społecznościowych (odpowiadają za nie społeczniczki z grupy Landszaft), która miała na celu wsparcie zegarmistrza, który ma problemy finansowe. Jego zakład nie tak dawno padł ofiarą kradzieży, ponadto pojawiły się także zaległości czynszowe.

- Długi należy spłacać, ale nie o jałmużnę tu chodzi, tylko o uczciwą płacę za uczciwą pracę. Jeśli odkładaliście na później naprawę zegarka, wymianę baterii czy paska, macie w szufladzie sprzęt, który powinien odzyskać dawny blask, to jest moment, by sobie o tym przypomnieć – napisały na Facebooku organizatorki.

Miasto pomoże Panu Ryszardowi

Dlatego też prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz, po tym jak dowiedział się o wspomnianej akcji, postanowił mu pomóc.

- Pan Ryszard zgodził się wykonać przegląd i naprawę miejskich zegarów w zamian za długoterminową ugodę i odroczenie spłaty części zaległości czynszowych. Cieszę się, ponieważ miejskie zegary potrzebują ręki dobrego zegarmistrza. Taka konserwacja wymaga utrzymywania mechanizmu na bieżąco, wyczyszczenia i pomalowania poszczególnych elementów czy wymiany zużytych części - mówi prezydent miasta.

Tak jak już zostało wspomniane, zegarmistrz zajmie się renowacją i konserwacją sześciu zegarów miejskich, które znajdują się w następujących miejscach:

  • I LO (ul. Strzelców Bytomskich 11);
  • IV LO (plac Sikorskiego);
  • SP nr 36 ( ul. Siemiradzkiego 9);
  • SP nr 5 (al. Legionów 6);
  • ZSO nr 2 (ul. Żeromskiego 36);
  • w budynku przy ul. Kilara 29

W ramach ciekawostki warto także nadmienić, że początki istnienia wspomnianego zakładu zegarmistrzowskiego sięgają 1920 roku! Dlatego też pomysłodawczynie akcji nie chciały dopuścić do sytuacji, w której to legendarne miejsce nie doczeka setnych urodzin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto