Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom: Ogród różańcowy i Centrum Gorczyckiego nominowane

Magdalena Nowacka-Goik
Ogród różańcowy oraz Centrum Gorczyckiego walczyły w konkursach. Nominacja do konkursów Architektura roku woj. śląskiego i Najlepsza przestrzeń publiczna 2015. Wyniki zaprezentowane zostaną jutro, w piątek 30 października 2014 o godz. 11. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w Sali Marmurowej Gmach Sejmu Śląskiego (ul. Ligonia 46, Katowice). W czasie spotkania wręczone zostaną także nagrody w konkursie Architektura Roku 2015.

Stowarzyszenia Architektów Polskich w Katowicach ogłosiło nominacje w 21. edycji konkursu Architektura Roku woj. śląskiego. Nominowane były m.in. Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Arka Koniecznego i Muzeum Ognia w Żorach. Ale także właśnie Centrum Edukacyjno - Kulturalne im. ks. Grzegorza Gorczyckiego oraz ogród różańcowy, zaprojektowane przez architektów z bytomskiej pracowni Medusa Group i zrealizowane przy kościele św. Jacka w Bytomiu. Miejsce przy parafii zmieniło dzielnicę i zintegrowało mieszkańców. Nie tylko Rozbarku. Zobaczcie, jak powstawały inwestycje

.

Zmiany trwały dwa lata. Zielono i kulturalnie

Prace przy parafii ruszyły latem 2012 roku. Wycięto stare drzewa, postawiono ogrodzenie. Trudno wtedy było sobie wyobrazić, jak to miejsce będzie wyglądało docelowo.Wcześniej nie wyglądało tu za ładnie. - Ksiądz postanowił pokazać bytomianom alternatywę, zagospodarowując tę przestrzeń. Sam jestem członkiem tej parafii, więc chętnie zgodziłem się współpracować w tym temacie - podkreślał wtedy Przemo Łukasik z Medusa Group. Od początku założenie było takie, że ma tu powstać centrum rekreacyjno-kulturalno-edukacyjno-religijne. Oryginalne dwa budynki (jeden z nich to właśnie Centrum im. G. G. Gorczyckiego miały natomiast stać się miejscem występów teatralnych i muzycznych, także na wystawy. Na inwestycje udało się zdobyć dofinansowanie e z UE. Efekty możemy podziwiać już od roku. - Ogród jest piękny - mówi parafianka, pani Janina. - Zwłaszcza latem lubię tu spacerować. A do Centrum zaglądam po każdej mszy niedzielnej, bo jest tam kawiarenka z domowymi ciastami - podkreśla. W Centrum organizowane są też wystawy związane z dzielnicą, pokazy szopek i palm wielkanocnych, kiermasze świąteczne. Ale nie tylko - stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców zorganizowało tu kilka debat na temat miasta, m.in. dotyczące centrum przesiadkowego a także debatę kandydatów na prezydenta Bytomia. Odbywają się tu próby grup muzycznych i teatralnych. Miejsce tętni życiem.

Okiem kolegów po fachu - więcej takich miejsc

Bytomski architekt, Łukasz Homan z biura 2H+ Architekci bardzo pozytywnie ocenia inwestycję kolegów po fachu. I podkreśla, że nie miali łatwego zadania. - Projektując przestrzeń w sąsiedztwie dominującego, zabytkowego kościoła św. Jacka z pewnością musieli zastanowić się dłuższą chwilę. Rozwiązania nie mogły przytłaczań, zasłaniać ani zbytnio kontrastować z istniejącą zabudową. Architekci pomysłowo rozwiązali wszystkie problemy. Skwer- ogród różańcowy wraz z infrastrukturą, charakteryzuje się funkcjonalnością, wysoką jakością i niebanalnym detalem - ocenia Łukasz Homan. Dodaje także, że warto tu przyjść nie tylko w dzień, ale także wieczorem. Podświetlone miejsca nabierają klimatu. - Dzięki otwartości i pomysłowości parafii odbywają się tu liczne spotkania towarzyszące związane nie tylko z kościołem. Jako mieszkaniec Bytomia, chciałbym więcej takich realizacji w naszym mieście - dodaje.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto