Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom. Niebezpieczne odpady z Łagiewnik zostaną usunięte w tym roku. Kto się tym zajmie? Miasto szuka wykonawcy

OPRAC.:
Szymon Bijak
Szymon Bijak
Bytom: niebezpieczne odpady z Łagiewników zostaną usunięte w tym roku
Bytom: niebezpieczne odpady z Łagiewników zostaną usunięte w tym roku UM Bytom
Do końca tego roku ponad 360 ton niebezpiecznych odpadów, które zostały porzucone przy ul. Szyby Rycerskie w Bytomiu-Łagiewnikach, zostanie zutylizowanych, aby nie narażać mieszkańców na niebezpieczeństwo. Teraz miasto szuka podmiotu, który się tego zadanie podejmie. Na ten cel władze Bytomia pozyskały dotację w wysokości ponad 3 mln zł.

Bytom: niebezpieczne odpady znikną z dzielnicy Łagiewniki

Na samym początku przypomnijmy: w grudniu 2018 roku przy ul. Szyby Rycerskie 8 w bytomskiej dzielnicy Łagiewniki odkryto niebezpieczne odpady. Pracownicy Wydziału Inżynierii Środowiska wraz z policją przeprowadzili kontrolę tego terenu - okazało się, że są one składowane w zniszczonych i zdeformowanych beczkach czy puszkach. Łącznie znajduje się tu ponad 360 (!) ton porzuconych odpadów!

- Szczegółowa ekspertyza wykazała, że odpady zawierają substancje rakotwórcze, łatwopalne, toksyczne, stanowiące zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzi. Odpady te zostały sklasyfikowane jako odpady z produkcji, przygotowania, obrotu produktów chemii organicznej, barwników i pigmentów, farmaceutyków, tłuszczów, środków dezynfekujących i kosmetyków, klejów, farb i lakierów, farb drukarskich, m.in. odpadów z rozpuszczalników – mówił w ubiegłym roku prezydent Mariusz Wołosz.

Mają one jednak zniknąć - jeszcze w tym roku. Będzie to możliwe, dzięki pozyskanej przez miasto dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Kwota wynosi ok. 3 mln zł.

- Dla tego terenu nigdy nie było wydanej decyzji dotyczącej gospodarowania odpadami. Ujawnione odpady w Łagiewnikach stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców, dlatego cieszę się, że udało się nam pozyskać tak duże dofinansowanie, dzięki któremu możliwe będzie usunięcie i utylizacja porzuconych tam toksycznych substancji - przypomina Waldemar Gawron, zastępca prezydenta Bytomia.

W połowie maja Wydział Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego ogłosił konsultacje rynkowe (potrwają one co najmniej do 10 czerwca), których celem jest przygotowanie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego i wyłonienie podmiotu, który w 2021 usunie i zutylizuje niebezpieczne odpady, które znajdują się przy ul. Szyby Rycerskie. Ma to nastąpić w przeciągu najbliższych dwóch miesięcy - informuje bytomski UM.

- Nasza determinacja i zaangażowanie w walce z nielegalnymi odpadami nie słabnie - podkreśla prezydent Mariusz Wołosz.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto