Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom na starych pocztówkach

Magdalena Nowacka-Goik
Przedwojenny Rynek, park z wybiegiem dla niedźwiedzi, drewniany kościółek św. Wawrzyńca. Dawne miasto na pocztówkach prezentuje kolekcjoner Maciej Zeiske.

Na otwarciu wystawy pocztówek Macieja Zeiske były tłumy. Od najmłodszych, którzy musieli wysoko zadzierać głowę, aby zobaczyć umieszczone w antyramach kartki, po tych, którzy doskonale pamiętają Bytom.

Maciej Zeiske to chyba jeden z największych fanów Bytomia. Kolekcjonuje nie tylko pocztówki, ale także sportowe gadżety (jest wielkim fanem Polonii Bytom). A robi to praktycznie od dzieciństwa.
- Wszystko zaczęło się właśnie od pasji sportowej. Potem razem z bratem zajęliśmy się kolekcjonowaniem. W pewnym momencie zacząłem odwiedzać giełdę staroci, jeszcze w dom kultury przy ul. Żeromskiego. I wtedy zafascynowały mnie dawne pamiątki, rzeczy, z których każda opowiada jakąś historię. I tak zacząłem się w tę historię zagłębiać - mówi. Z takim powodzeniem, że został członkiem Towarzystwa Miłośników Bytomia.

- Nie specjalizowałem się w konkretnych przedmiotach. Wszystko wydawało mi się warte przechowania. Zwłaszcza, jak miało napis Bytom, czy jeszcze dawniejszy - Beuthen. Kiedyś w szafie znalazłem wieszaki po przedwojennej, bytomskiej rodzinie - wspomina.
Zbieraniem pocztówek zaraził go Czesław Czerwiński, też kolekcjoner. Pan Maciej zobaczył, jak wymieniał się pocztówkami podczas giełdy staroci. Był wtedy jeszcze młodym chłopakiem.
- Zerknąłem mu przez ramię. Spodobały mi się te ładne, obrazki miasta, którego już nie ma - wspomina. Kolekcji zaczął jednak nie od tych najdawniejszych, przedwojennych, ale tych z lat 80.
- Wtedy było ich na rynku wydawniczym mnóstwo, wręcz byliśmy nimi zalewani. Potem zacząłem szukać tych z lat 70. i dawniejszych. Aż dotarłem do tych z przełomu XIX i XX wieku. Mogę powiedzieć, że mam ponad 150 lat pokazanych w tych pocztówkach - mówi z dumą.
Wcześniej wiele otrzymywał od znajomych którzy wyciągali je z starych albumów. Obecnie zdobywa je odwiedzając giełdy staroci i na aukcjach internetowych. A kolekcja, nie tylko ta pocztówkowa, puchnie. Jest w szafach, na pawlaczu w piwnicy. - Zastanawiam się, komu je przekażę. Muzealnicy już pewnie zacierają ręce - żartuje .

Na wystawie zobaczymy najwięcej pocztówek Rynku, placu Kościuszki i dworca (jeszcze z przełomu XIX i XX wieku). Wspaniała jest kolekcja widoków z Parku Miejskiego, w tym sporo z drewnianym nie istniejącym już kościółkiem św. Wawrzyńca. Jest Góra Miłości, staw i pomnik kanclerza Ottona von Bismarca, wybieg dla niedźwiedzi. Wystawa jest w Biurze Promocji Rynek 7 do 9.03.

Jakie miejsca pokazałbyś na współczesnych pocztówkach? Pisz: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto