18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom miastem wielokulturowym. Spotkanie u Kresowian [Zdjęcia]

Piotr A. Jeleń
\"Pacałycha\" kabaret założony przez Danutę Skalską
\"Pacałycha\" kabaret założony przez Danutę Skalską Piotr A. Jeleń
"Wieczór Kresowy" to trzecia odsłona projektu "Bytom miastem wielokulturowym", jaki bytomska Liga Kobiet Nieobojętnych wraz z Centrum Kresowym zorganizowała w miniony czwartkowy wieczór w siedzibie towarzystwa.

Przypomnijmy, że do tej pory Panie z Ligi Kobiet Nieobojętnych zainscenizowały dwa spotkania z cyklu "Bytom miastem wielokulturowym."

W pierwszym z nich 13 maja poznaliśmy rolę kobiet w judaizmie na spotkaniu w "Domu Modlitwy" przy placu Grunwaldzkim, w miejscu w którym do pamiętnej "nocy kryształowej" stała synagoga bytomskiej gminy żydowskiej. Natomiast we wrześniu w parafii ewangelicko-augsburskiej w Miechowicach Liga Kobiet Nieobojętnych wraz z ksiedzem proboszczem Janem Kurko przygotowała wieczór poświęcony Walesce Ewie von Tiele-Winckler, późniejszej Matce Ewie z Miechowic. Było to także spotkanie promujące audiobook zatytułowany Matka Ewa - spacer po Ostoi Pokoju

"Wieczór Kresowy", którego gospodyniami były Beata Kowalewska, prezes Ligi Kobiet Nieobojętnych oraz Danuta Skalska, prezes Centrum Kresowego, poświęcony był pozycji i roli kobiet na byłych ziemiach kresowych Rzeczypospolitej, jak również na obecnych ziemiach przesiedleńczych, m.in. w Bytomiu.

W tym miejscu należałoby nie pominąć zaproszonych gości, wśród których panie reprezentowały, założycielka Ligi Kobiet Nieobojętnych Ewa Petrymusz, Izabella Kühnel z Muzeum Górnośląskiego, Barbara Kulikowska Bytomianka Roku 2008, Danuta Szymczyk - Bytomianka Wiosny 2010. Swą obecnością zaszczycili także prezydent miasta Piotr Koj i sekretarz Waldemar Świerczek wraz z małżonką, prezes Ślaskiej Izby Lekarskiej dr Jacek Kozakiewicz wraz z małżonką, prezes Elektrociepłowni Bytom Jacek Janas, dyrektor Muzeum Górnośląskiego dr Dominik Abłamowicz oraz Marcin Hałaś dziennikarz, krytyk literacki i poeta.

Nie zabrakło też miłośników Kresów i to w różnym przekroju wiekowym. Absolwent kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego jest członkiem Związku Literatów Polskich, jak również członkiem-założycielem Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego. Dziesięć lat temu zainicjował i do chwili obecnej współorganizuje społeczną akcję ratowania zabytków cmentarza Mater Dolorosa.

Dr Dominik Abłamowicz sięgając w korzeniach rodowych do Kresów, podzielił się z zebranymi wiadomością, iż w rozmowach z prezes Danutą Skalską zamierzają stworzyć Dział Kresów i Kultur Pogranicza w Muzeum Górnośląskim.

I tutaj przewodniczeniu spotkania podjął się Marcin Hałaś, któremu przypadła rola przedstawienia kobiety-Kresowianki, zarówno tej przedwojennej obrończyni Lwowa z 1918 roku przed Ukraińcami i tej z 1920 roku, kobiety walczącej z Sowietami. Ale także i tej która musiała opuścić swoje miejsce na Ziemiach Utraconych z myślą, że w niedługim czasie na nie powróci.

Profesor Urszula Szumska
Jedną z postaci zaprezentowanych przez Marcina Hałasia była sylwetka Urszuli Szumskiej urodzonej w 1907 roku w Stanisławowie w dzisiejszej Ukrainie, związanej przez całe całe życie z nauczaniem. Po śmierci ojca w 1924 roku wraz z matką przeprowadziła się do Lwowa, gdzie rozpoczęła studia na Wydziale Historyczno-Filozoficznym Uniwersytetu im. Jana Kazimierza, a w 1937 roku się doktoryzowała.

Pracowała w gimnazjach w Łańcucie, Nisku i Tarnobrzegu. Na wiosnę 1939 roku podjęła pracę we lwowskim gimnazjum im. Szymonowiczów i została adiunktem na Uniwersytecie Lwowskim. Przychodzi wojna, zostaje aresztowana przez gestapo. Po okupacji Lwowa przez Rosję Radziecką prowadzi dokumentację zbrodni nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej. Nie ominęły ją represje i aresztowanie przez NKWD. Po opuszczeniu więzienia pierwszym transportem wysiedleńczym udaje się do Bytomia.

Tutaj podjęła pracę w gimnazjach im. Radziejewskiej i Smolenia. W 1961 roku została adiunktem w Zakładzie Historii Nowożytnej obecnego Uniwersytetu Opolskiego. Jeden ze studentów Urszuli Szumskiej, późniejszy rektor Uniwersytetu Opolskiego, profesor Stanisław Nicieja w książce Marcina Hałasia "Bytom magiczny. Wypominki" tak kreśli postać pedagog Szumskiej: Wiele mówi się obecnie złego o nauczaniu historii PRL. Jestem przekonany, że rzetelność wykładowców zależy od ich osobowości, a w czasach trudnych dla historyków od ich odwagi cywilnej. Dr Szumska zawsze krzewiła kult faktów we wspaniałej formie wykładu uczyła nas dumy z własnej historii. Nie ulegała koniunkturalnym naciskom ideologicznym.
Urszula Szumska zmarła w 1994 roku i została pochowana na bytomskim cmentarzu Mater Dolorosa.

Wieczór Kresowy
A skąd wziął się pomysł zorganizowania spotkania? Jak przedstawia Beata Kowalewska, prezes Ligi Kobiet Nieobojętnych,ubiegłoroczna rocznica pięciolecia powstania stowarzyszenia była przyczynkiem wyjazdu do Lwowa zorganizowanym przy współpracy z Danutą Skalską, Bytomianką Czerwca 2005.
Po drodze w Mościskach uczestniczki zatrzymały się w polskiej szkole, a we Lwowie zwiedziły Operę Lwowską i wzięły udział we mszy świętej w Katedrze Łacińskiej. Celem podróży do Lwowa było promowanie Bytomia, jako miasta wielokulturowego, m.in. poprzez udział Beaty Kowalewskiej i Anny Kowolik w audycji radia polskiego.

Artystycznie swój udział w wieczorze podkreślił kabaret Pacałycha pod przewodnictwem Cioci Bańdziuchowej zdobywca "Muzy 2005", nagrody prezydenta miasta. Widowisko pełne skeczów i humoru, okraszone dobrą muzyką i piosenkami zadowoliło wszystkich obecnych na sali, zarówno tych najstarszych, jak i najmłodszych. Aby szanowne bractwo zgromadzone na biesiadzie nie rozeszło się do domów głodne, zmartwione, iż kiszki będą im marsza grały, przeto podniebienia poczuły wyśmienity smak pierogów. Swojskich pierogów, przygotowanych w trakcie trwania spotkania przez niestrudzone Panie zajmujące się, jak byśmy to dzisiaj określili, kateringiem.

Kończąc spotkanie prezes Kowalewska uchyliła rąbka tajemnicy, iż w najbliższym czasie szykuje się spotkanie promujące kulturę romską.
Tak więc do zobaczenia.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto