Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom ma swój wymazobus. Wyjechał on już na ulice miasta

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Od piątku - 24 kwietnia - w Bytomiu działa wymazobus.
Od piątku - 24 kwietnia - w Bytomiu działa wymazobus. UM Bytom
Miasto doczekało się własnego wymazobusa, dzięki któremu uda się skrócić czas oczekiwania mieszkańców na pobranie próbki do badania. Wyjedzie on na bytomskie ulice już dzisiaj, 24 kwietnia.

Jako, że chorych na koronawirusa w naszym kraju wciąż przybywa, coraz więcej jest także osób, które czekają na przeprowadzenie testu na jego obecność. Aby rozładować kolejki i skrócić czas oczekiwania, miasto podpisało umowę z firmą medyczną, dzięki czemu na terenie Bytomia będzie od dzisiaj - 24 kwietnia - jeździł wymazobus finansowany ze środków gminy.

Bytomski wymazobus będzie kursował 12 godzin dziennie

- Będziemy się starali przebadać jak największą liczbę oczekujących osób. W pierwszej kolejności próbki do badania będą pobierane od personelu medycznego bytomskich szpitali. Następnie wymazobus pojedzie do pozostałych mieszkańców Bytomia, wskazanych przez bytomską Stację Sanitarno - Epidemiologiczną - wyjaśnia Mariusz Wołosz, prezydent miasta.

W pierwszej kolejności ma zostać przebadany personel medyczny, który na swoją kolej czeka zbyt długo. - Wymazobus dzisiaj [24 kwietnia] uda się także do Domu Pomocy Społecznej „Kombatant”, aby pobrać próbki od osób zdrowych - mówi nam Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzecznik prasowy miasta.

Mobilny zespół do pobierania testów ma kursować 12 godzin dziennie.

- Zakładamy, że w ciągu dnia uda się pobrać wymazy od około 50 osób - dodaje Jarosław Więcław, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej.

- Zespół do pobierania testów w kierunku koronawirusa będzie funkcjonował tak długo jak to będzie konieczne - kontynuuje.

Wymazy do badania w kierunku obecności koronawirusa pobierze specjalnie przeszkolony personel, oczywiście wyposażony w niezbędne środki ochrony osobistej. - Zespół bytomskiego wymazobusa będzie składał się z ratownika medycznego-kierowcy oraz pielęgniarki albo dwóch ratowników medycznych - dodaje rzecznik bytomskiego magistratu.

Dzięki zorganizowaniu wymazobusa przez miasto, mieszkańcy Bytomia, którzy obecnie przebywają w domowej izolacji, będą mieli szansę na poznanie wyniku testu o wiele szybciej.

Wcześniej Urząd Miejski informował, że pielęgniarki z bytomskiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 - na pomocy porozumienia z Wojewodą Śląskim - pracują w wymazobusie Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego, jednakże - jak się okazało - nie zwiększyło to znacznie liczby pobranych próbek, a także nie zmniejszyło kolejek,dlatego też Mariusz Wołosz podjął decyzję o uruchomieniu pojazdu dedykowanego miastu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto