Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom: Kamienice do remontu i ...rozbiórki

Magdalena Nowacka-Goik
Bytom: Kamienice do remontu i ...rozbiórki. Miasto w tym roku przeprowadziło remonty na ponad milion zł. Dotyczy to budynków przy 21 ulicach. W 2015 roku, wydano już prawie 4 tysiące zwolnień od podatku z tytułu remontu elewacji

Bytom: Kamienice do remontu i ...rozbiórki

Coraz więcej kamienic w Bytomiu odzyskuje swój blask. Sporo osób, jak i firmy, które przejmują budynki, decydują się na remonty. Zwłaszcza że mogą skorzystać ze zwolnień z podatku. Poważnym problemem pozostają jednak pustostany. Ze względu na ich stan, większość powinna zostać rozebrana. Formalności, nieuregulowany stan prawny czy kwestie finansowe sprawiają, że w praktyce na taką rozbiórce czeka się latami. Albo do momentu, kiedy kamienica... sama się zawali.

Remont się opłaca? Zwolnienia z podatku

W tym roku ze zwolnienia od podatku, które przysługuje ze względu na remontu elewacji budynku, skorzystało 3 tysiące 921 osób fizycznych i 10 osób prawnych. - Wnioski o zwolnienie od podatku składane w 2015 roku, uprawniają do skorzystania ze zwolnienia od 2016 roku - tłumaczy Tomasz Sanecki z biura prasowego UM w Bytomiu.
Do 17 sierpnia złożono 56 takich wniosków. Remontuje też miasto. Najczęściej jednak nie ma mowy o elewacji, a bardziej o naprawie dachu, uszczelnieniu przewodów kominowych. W budynku przy ul. Stolarzowickiej 11 wyremontowano balkony, a przy ul. Chorzowskiej 8 - klatkę schodową. Przy ul. Popiełuszki 3 zmodernizowano instalację elektryczną. W sumie na tego typu remonty Bytomskie Mieszkania przeznaczyły już prawie milion sto tysięcy złotych.

Czekają na rozbiórki. Jagiellońska i Dworcowa

Aż 93 budynki pozostające w zarządzie miasta, a zarządzane przez Bytomskie Mieszkania to pustostany. Najwięcej jest ich w rejonie centrum, przy ulicach Piekarskiej, Piłsudskiego, i Smolenia, a także w okolicy osiedla Północ (to domki typu fińskiego) oraz na terenie Kolonii Zgorzelec i dzielnicy Rozbark.
- Budynki, a w większości oficyny, planowane są do rozbiórki ze względu na bardzo zły stan techniczny - mówi Tomasz Sanecki. Brakuje jednak konkretnych terminów, bo wszystko rozbija się o pieniądze. Do finału zbliża się rozpoczęcie rozbiórki oficyn przy Jagiellońskiej 20 i ul. Dworcowej 23. Zostały zakwalifikowane do pilnej rozbiórki dwa lata temu w kwietniu. Było to tuż po tym, jak w jednym dniu doszło do zawalenia się trzech budynków. - Rozbiórka oficyn przy ul. Dworcowej 23 i Jagiellońskiej 20 jest w tej chwili na etapie przetargu - mówi Sanecki. W tym roku planowana jest też rozbiórka budynków oficyn przy ul. Nawrota 17 i Piekarskiej 44.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto