Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom: Kacperek ma nowy dom. Rodziny zastępcze są potrzebne także innym

Magdalena Nowacka-Goik
Bytom: Kacperek ma nowy dom i nową rodzinę. A inni? Rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka w Bytomiu są na wagę złota. Jak je stworzyć? Jakie trzeba spełnić warunki?

Bytom : Kacperek ma nowy dom. Skatowany czterolatek trafił do sprawdzonego rodzinnego domu dziecka. Wróci tu do zdrowia?

Czteroletni Kacper śmieje się w głos! Podobno powiedział nawet "mama"... Lekarze walczyli o jego życie. Kiedy to się udało - o to, żeby dziecko nie było "rośliną". Chłopczyk miał nie mówić, nie widzieć. A jak jest teraz? Dalej wymaga lat rehabilitacji. Jego uraz czaszkowo-mózgowy spowodował również ciężki stan neurologiczny. Dziecko ma niedowład czterokończynowy. Nie widzi, ale jego reakcje wskazują, że momentami ma przebłyski widzenia. Lubi, jak się go przytula. Ciężko pobity przez konkubenta matki w grudniu 2013 rok, na te Święta Wielkanocne, wrócił do domu. Nie tam, gdzie spotkała go tragedia. Do nowej rodziny.

Czekali na Kacperka już od kilku tygodni

- W zasadzie od początku myśleliśmy, że to będzie właśnie ta rodzina - mówi Katarzyna Dębska z Działu Wsparcia Rodziny Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu .
- Rodzina doświadczona, od wielu lat dająca dom potrzebującym dzieciom. Kiedy zadzwoniliśmy z zapytaniem, czy będzie w stanie przyjąć pod swój dach trójkę rodzeństwa, w tym niepełnosprawnego chłopca, pani Ewa powiedziała, że tak naprawdę czekała na nasz telefon, i że się zgadzają - opowiada pani Kasia.
Przygotowania do przyjęcia Kacperka zaczęły się jeszcze wtedy, gdy chłopczyk był w szpitalu. Przyszli opiekunowie i rodzeństwo, odwiedzali chłopca, kiedy pozostawał pod opieką lekarzy. Poznawali się bliżej. Atmosfera w domu jest taka, że zarówno starsi, jak i młodsi jego członkowie, nie mogli się doczekać, kiedy Kacper zamieszka z nimi. A sam Kacper już w szpitalu wykazywał oznaki, że zaczyna się do nich przyzwyczajać.

Ma wsparcie od wielu ludzi z otwartymi sercami

- Kiedy odwiedziłam Kacperka w domu, każde z dzieci chciało mi coś o nim opowiedzieć, pokazać jego pokój. Ogólnie było gwarno i wesoło, co dość dobrze wpływa na Kacperka, ponieważ jak każde dziecko potrzebuje kontaktu z innymi dziećmi. Niesamowite jest to jak reaguje głośnym śmiechem
i próbuje wydobywać z siebie pojedyncze sylaby, a nawet całe słowo "mama"- opowiada pani Katarzyna.
Dzieci bardzo chętnie garną się do pomocy w opiece nad Kacperkiem. Nawet osoby znajome wspierają rodzinę np. poprzez zasadzenie kwiatów w ogrodzie, czy upieczenie świątecznego mazurka, a także po prostu - dobrym słowem. To taka rodzina, z której bije pozytywna energia - podkreśla pani Katarzyna.
Kacperek ma swój pokój, na którego ścianach wkrótce pojawią się bajkowe rysunki do terapii kolorami, jest łóżko i wózek rehabilitacyjny.
Dzięki ludziom o wielkich sercach nie brakuje również środków pielęgnacyjnych, odzieży, zabawek i innych potrzebnych produktów. To w dużej wierze zasługa także Ligi Kobiet Nieobojętnych, która zaangażowała się w zbiórkę dla Kacperka i utworzyła specjalne konto.
- Od początku zainteresowanie wpłatami dla Kacperka było ogromne - mówi Anna Kowolik, prezeska LKN. - Niektóre opisy naprawdę wzruszające jak np. od mamusi z małym Mateuszkiem. Zbiórki zorganizowały też dwie szkoły w Bytomiu. Wpłacają ludzie z całej Polski, ale także z Niemiec i Kanady. Konto jest otwarte od połowy lutego i obecnie jest na nim około 28 tysięcy. Sporo osób deklaruje też pomoc np. w rehabilitacji - podkreśla Anna Kowolik.

Takie rodziny są w Bytomiu bardzo potrzebne

Dzieci, które potrzebują nowych domów jest w Bytomiu sporo. Są to przede wszystkim najmłodsi wychowankowie placówek opiekuńczo - wychowawczych. Rodzinnych form zapewnienia opieki dzieciom jest kilka. - Można stworzyć niezawodową rodzinę zastępczą, zawodową rodzinę zastępczą, w tym o charakterze pogotowia rodzinnego czy rodzinny dom dziecka. W strukturach MOPR znajduje się 11 rodzinnych domów dziecka - mówi pani Katarzyna. Czym różni się rodzinny dom dziecka od rodziny zastępczej?
Najprościej - liczbą maluchów, jaką rodzina ma pod opieką, a także innymi przywilejami określonymi w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej . Rodziną zastępczą lub prowadzącym rodzinny dom dziecka może zostać małżeństwo lub osoba samotna. W tym celu należy ukończyć m.in. specjalistyczne kursy, które MOPR nieodpłatnie organizuje, a także spełnić inne wymagania określone przepisami. Informacji na temat rodzicielstwa zastępczego można uzyskać telefonicznie pod nr 32 388 61 51, na stronie internetowej www.mopr.bytom.pl

Konto cały czas jest otwarte : "Pomoc dla Kacperka z Bytomia" - 36 1050 1230 1000 0023 0230 0161

Co myślisz o rodzinach zastępczych? Podzielcie się opiną. Czekamy na Wasze komentarze

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto