Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom jest piękny. Zobaczcie, jak wygląda miasto. Wiekowe kamienice i przepiękne place

RED
Bytom jest piękny. Wiosna rodzi się w nim do życia; Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Bytom jest piękny. Wiosna rodzi się w nim do życia; Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>Lucyna Nenow
Bytom jest piękny i to fakt. Niepowtarzalny urok nadają miastu wiekowe kamienice, a także siatka ulic i uliczek w śródmieściu, gdzie warto zgubić się na kilka godzin podczas spaceru. Gdzie warto się wybrać? Zdecydowanie w okolice Placu Akademickiego. Działa już fontanna i zakwitają drzewa.

Bytom jest piękny. Ktoś mógłby o to zapytać lub postawić tezę, ale my uznajemy to za fakt. Bytom to jedno z najpiękniejszych miast Śląska. Wiele osób powie, że najpiękniejsze.

Czyja to zasługa? Długiej i zagmatwanej historii, która sięga korzeniami do XII wieku, a także prężnego rozwoju gospodarczego, który miasto przeżyło w drugiej połowie XIX wieku, kiedy stało się jednym z trzech najpotężniejszych ośrodków przemysłowych Niemiec.

- W tym czasie powstała zasadnicza tkanka architektoniczna i urbanistyczna obecnego śródmieścia, złożona z wytwornych mieszczańskich kamienic, wielkich gmachów publicznych i nowo wznoszonych świątyń - czytamy na stronie Urzędu Miasta Bytom.

Przepięknymi kamienicami w Bytomiu możemy się zachwycać do dziś. To właśnie one nadają miastu niepowtarzalny charakter. Choć w większości przypadków zaniedbane, czasem zupełnie zrujnowane, to coraz częściej przechodzą remonty, które przywracają im należyty wygląd.

Śródmieściem można spacerować godzinami, zachwycając się detalami architektonicznymi, a także siatką ulic i uliczek. Taką wycieczkę obowiązkowo należy rozpocząć obok rzeźby śpiącego lwa, która zaginęła w 1954 roku i wróciła na miejski rynek w roku 2008.

Warto zawędrować w okolice Placu Akademickiego i przysiąść na moment przy urokliwej fontannie projektu Tadeusza Sadowskiego, którą odsłonięto w 1947 roku. Można tam odpocząć w cieniu drzew, a później wyruszyć na dalsze zwiedzanie okolicy, na której jeszcze w XIX wieku znajdowało się Pole Paniowskie.

Wybraliśmy się do Bytomia tuż przed majówką, kiedy pogoda sprzyjała urokom rozkwitającej z wolna wiosny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto