Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom i Radzionków walczą ze smogiem. Mają w tym pomóc drony specjalne czujniki

Szymon Bijak
Szymon Bijak
W konferencji wzięli udział (od lewej): Mariusz Wołosz (prezydent Bytomia), Henryk Dolewka (prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej) oraz Gabriel Tobor (burmistrz Radzionkowa).
W konferencji wzięli udział (od lewej): Mariusz Wołosz (prezydent Bytomia), Henryk Dolewka (prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej) oraz Gabriel Tobor (burmistrz Radzionkowa). Szymon Bijak
Dwa śląskie miasta połączyły wspólnie siły, aby walczyć z zanieczyszczonym powietrzem. W środę, 5 listopada, zorganizowana została specjalna konferencja prasowa z udziałem m.in. prezydentów Bytomia oraz Radzionkowa i prezesa Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

W związku z tym z początkiem listopada uruchomiono alarmy smogowe. - Codziennie rano na Facebooku i Instagramie pojawiają się nowe informacje dotyczące stanu środowiska. Dzięki temu można śledzić na bieżąco zmiany sytuacje w zakresie zanieczyszczenia powietrza – wyjaśnia Dariusz Wysypow, kierownik marketingu w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, które jest mocno zaangażowane w walkę ze smogiem.

Ponadto także na oficjalnej stronie internetowej PECu można zapoznać się ze szczegółowymi pomiarami z obu miast. Na chwilę obecną zamontowano 11 tego typu czujników w Bytomiu, a także trzy czujki w Radzionkowie. W przyszłości ma się ich pojawić zdecydowanie więcej. - Będzie ich ponad 50, z czego 40 znajdzie się w bytomskich przedszkolach, a dziesięć w przestrzeniach rekreacyjnych – zapowiada Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Zobaczcie koniecznie

Dwukrotnie wyższe dotacje

Równolegle do inicjatyw, za które odpowiada Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, swoje działania prowadzą oba miasta. Jak informuje bytomski magistrat, mieszkańcy mogą ubiegać się o dotację do wymiany źródła ciepła na bardziej ekologiczne. Trwa bowiem obecnie nabór do Programu Ograniczenia Niskiej Emisji.

- Kwoty, o które mogą ubiegać się bytomianie są o wiele wyższe niż do tej pory. 1,3 mln zł – środki pozyskane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wystarczą na wykonanie ok. 230 inwestycji w tej edycji programu. Do tej pory zostało podpisanych 25 umów na realizację inwestycji, wciąż można składać wnioski o dofinansowanie do podłączenia lokalu do miejskiej nitki ciepłowniczej, zakupu kotła na biomasę, pieca zasilanego prądem elektrycznym czy kolektora słonecznego – mówi prezydent Bytomia.

A jak sprawa wygląda w Radzionkowie? - W ostatnich latach widoczne jest wzmożone zainteresowanie mieszkańców przeprowadzeniem modernizacji systemów ogrzewania – w zeszłym roku gmina wsparła finansowo wymianę 96 źródeł ciepła, a w obecnym 2019 zawarto już ponad 120 umów dotacji – twierdzi burmistrz Gabriel Tobor.

Edukacja ponad wszystko

- Oprócz działań twardych, także edukujemy. Żeby ludzie mieli pełną świadomość w jakim środowisku żyją – dodaje Wysypow. Dlatego też PEC stawia na warsztaty dla najmłodszych. Jak się okazuje: cieszą się dużym zainteresowaniem. Ponad 1000 dzieci skorzystało z tego typu zajęć. Ruszył tez konkurs („Ciepło Systemowe Likwiduje Smog”) skierowany do bytomskich i radzionkowskich przedszkoli. Dzieciaki muszą przygotować film o tematyce antysmogowej. Termin nadsyłania prac mija 25 listopada. Nagrodą są oczyszczacze powietrza.

Nie przegapcie

Pomoże dron

Warto wspomnieć, że 4 listopada pracownicy Urzędu Miejskiego w Bytomiu wraz z funkcjonariuszami Straży Miejskiej skontrolowali – za pomocą drona wyposażonego w mobilne laboratorium (możecie go zobaczyć w powyższej galerii zdjęciowej) - osiedle domków fińskich w Miechowicach. Jak informuje strona internetowa miasta – nie wykazano żadnych nieprawidłowości w tym temacie.

Wiadomo na pewno, że tego typu kontrole będą przeprowadzane raz w tygodniu w różnych częściach Bytomia. Dron, który jest wykorzystywany do walki ze smogiem, posiada laserowe mierniki stężenia pyłu, dwutlenku i tlenku węgla. W związku z tym, jest w stanie podać dokładne źródło i wielkość zanieczyszczeń.

- Kontrole w naszym mieście będą przebiegać dwuetapowo. Pierwszy etap to przeloty dronem, po których będziemy odczytywać i analizować wartości pomiarowe. Drugim etapem będzie kontrola Straży Miejskiej już bezpośrednio w konkretnych domach, gdzie przeprowadzona zostanie kontrola paleniska – wyjaśnia natomiast Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska.

- Jest to ogólnoświatowy problem, który powinien dzisiaj być głównym tematem działań politycznych na całym świecie. Dopiero wtedy moglibyśmy mówić o globalnym efekcie – mówił podczas konferencji Mariusz Wołosz.

A burmistrz Radzionkowa dodawał: - Rozwiązujemy i angażujemy się w problemy, które generalnie powinny być rozstrzygnięte na wyższym szczeblu, gdzieś w Warszawie. Robimy to, co możemy w zakresie naszych kompetencji. Tak naprawdę jako samorządy czekamy na wiele rozstrzygnięć, które rozwiążą strategiczne problemy. Jesteśmy takimi małymi wysepkami.

Oba miasta posiadają więc system monitoringu jakości powietrza, w skład którego wchodzą trzy sensory. Ponadto prowadzą działania edukacyjne oraz kontrolują przydomowe kotłownie i paleniska z pomocą funkcjonariuszy straży miejskich. Miejmy nadzieję, że to wystarczy, aby walka ze smogiem przyniosła wymierne efekty, dzięki którym przyszłym pokoleniom będzie się żyło lepiej.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bytom i Radzionków walczą ze smogiem. Mają w tym pomóc drony specjalne czujniki - Dziennik Zachodni

Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto