18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom: gorąca lista budynków do rozbiórki. Będą wyburzenia oficyn i nie tylko

Magdalena Nowacka-Goik
Ul. Piekarska 27, 28
Ul. Piekarska 27, 28
O gorącej liście budynków do natychmiastowej rozbiórki i o tym, skąd wziąć kilkaset tysięcy na te prace - pisze Magdalena Nowacka-Goik

Dotarliśmy do "gorącej" listy budynków (pustostany) do natychmiastowej rozbiórki. To te, które zagrażają bezpieczeństwu: osób mieszkających obok, przechodniów.

Do niektórych nie ma (o z grozo) problemu z dostępem. Zwykła taśma nie jest przeszkodą dla np. dzieciaków, które będą chciały się pobawić w odkrywców.

Sprawdziliśmy m.in. budynki i oficyny przy ul. Piekarskiej 72, 27 i 28, ulicy Witczaka i Musialika. Część budynków nie ma ustalonej własności. Trzeba je rozebrać w ramach tzw. wykonawstwa zastępczego. W tym roku w budżecie Wydziału Realizacji Inwestycji i Remontów przeznaczono na rozbiórkę 100 tys. zł. Na razie wydano 69 tys. na rozbiórkę budynków przy ulicy Dojazd (dzielnica Rozbark). Zostało więc 31 tys. W 2011 roku Bytom wydał na rozbiórki ponad 182 tys. zł. Rok temu na te cele w budżecie było aż 271 tysięcy złotych.

My wstępnie obejrzeliśmy kilka budynków z listy. I w sumie szacowana kwota na wyburzenia tych kilku już sięgnęła prawie 300 tysięcy. Pomoc wprawdzie zadeklarowała KWK Bobrek Ruch Centrum, ale zapewne będzie ona dotyczyła budynków, które w przeszłości były narażone na negatywne skutki fedrowania albo będą narażone w przyszłości.

Jaki jest naprawdę stan wytypowanych budynków? Sprawdziliśmy to. Razem z Elżbietą Kwiecińską, inspektorem budowlanym, wybraliśmy się na taką inspekcję. Jak taka kontrola wygląda?
- Zwracamy uwagę przede wszystkim na ściany, stan elewacji, który wskazuje nam charakter uszkodzeń, na stropy - czy są w stanie utrzymać budynek oraz na stan elementów, z których są wykonane - wyjaśnia inspektor Kwiecińska.
Brak części elementów metalowych już powinien wzmocnić naszą czujność. Ale jeżeli są drewniane, to też trzeba sprawdzić, czy nie są zbutwiałe.

Pierwsza kamienica podczas naszej kontroli to raczej szkielet parterowego domu przy ulicy Piekarskiej 72, vis-a-vis cmentarza. Fragment chodnika jest oddzielony taśmą - bo stan kamienicy jest taki, że nie jest wykluczone, iż jakiś fragment oderwie się i spadnie przechodniowi na głowę. Taśma z napisem "straż miejska", a raczej jej resztki, leży przy krawężniku. Dom niszczeje od wielu lat. Być może wcześniej doszłoby do rozbiórki, gdyby nie... brak właściciela. Ostatnia właścicielka mieszkała w Niemczech, ale zmarła i o spadkobiercach nic nie wiadomo. A czekać dalej już po prostu strach.

- Dom zostanie rozebrany w ramach tzw. wykonawstwa zastępczego - tłumaczy inspektor Kwiecińska.
Co to oznacza? To, że budynek zostanie rozebrany na koszt gminy, a jego hipoteka - obciążona.
Do budynku (a raczej jego ruin) da się wejść. Pełno tu śmieci i butelek. Wystarczy jeden nierozważny krok, aby złamać rękę czy nogę. Jaki jest koszt rozbiórki takiej ruiny? Razem z uporządkowaniem to około 20 tysięcy złotych. Rozbiórka nie powinna potrwać dłużej niż miesiąc.

Dobrze, że budynek jest wolno stojący. Gorzej z kamienicami przy Piekarskiej 27 i 28 (oficyny). To właśnie pod numerem 27 doszło 12 kwietnia do zawalenia się stropów. Ale oficyna do niej przylegająca wygląda jeszcze gorzej.
Ja patrzę na odpadający tynk, inspektor Kwiecińska zwraca uwagę, że na murze widać ślady po lejącej się z dachu wodzie. Woda nie jest nigdzie odprowadzana i może wpłynąć na przegnicie drewnianych stropów. Tu sprawa z rozbiórką będzie trudniejsza. Trzeba będzie zrobić przypory do budynku frontowego, bo rozbiórka spowoduje odsłonięcie ściany i jej nachylenie. Koszty będą więc większe, razem z zabezpieczeniem - ok. 100 tysięcy złotych.

Kolejne miejsca, które oglądamy, to narożna kilkupiętrowa kamienica przy ul. Witczaka 56. W ubiegłym roku w urzędzie miejskim mówiono, że jest wystawiona do sprzedaży. Na razie jest osiatkowana, jest również taśma zabezpieczająca, ale też zerwana. Koszt rozbiórki ok. 100-150 tysięcy złotych. Tutaj prace rozbiórkowe mogą zająć nawet do trzech miesięcy.

Na liście najbardziej pilnych wyburzeń znalazły się budynki (w części to oficyny): ul. Jałowcowa 4 (Łagiewniki), ul. Piłsudskiego 43, ul. Piekarska 27 i 28, ul. Piekarska 72, ul. Piłsudskiego 15, ul. Powstańców Warszawskich nr 38 i 48, ul. Żeromskiego 34, 36, ul. Musialika 3, 5, 7, ul. Piekarska 72, ul. Jagiellońska 20, ul. Dworcowa 23, ul.Witczaka 56.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto