18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom: Drugie życie kopalni Rozbark. Centrum Tańca już powstaje [ZDJĘCIA]

Magdalena Nowacka-Goik / Fot. Mikołaj Suchan
Na terenie po dawnej kopalni Rozbark w Bytomiu pojawili się pierwsi robotnicy. To oni wybudują na tym terenie bytomskie Centrum Tańca, czyli nową siedzibę Śląskiego Teatru Tańca, Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej i Wydziału Teatru Tańca. Naszej reporterce i fotoreporterowi, jako pierwszym, udało się wejść na plac budowy.

- Zaczęliśmy od robót rozbiórkowych, żeby określić stan techniczny budynku administracyjnego - mówi Michał Pogoda, kierownik budowy. - Będzie skuwany tynk w miejscach zarysowań i inwentaryzacja - dodaje.

Ta część prac jest wykonywana w systemie "zaprojektuj - wybuduj". Roboty potrwają około czterech miesięcy. Za około dwa tygodnie robotnicy wejdą też na teren dawnej cechowni, gdzie ma powstać profesjonalna scena teatralna, sala do ćwiczeń, sala widowiskowa i magazyny. Natomiast w budynku administracyjnym będą m.in. sale ćwiczeń i pokoje noclegowe.

Prace związane z budową Centrum Tańca w Bytomiu po-trwają do końca 2013 roku. Koszt to 17 mln 835 tys. zł.

Z prof. Tomaszem Nawrockim z Uniwersytetu Śląskiego rozmawia Magdalena Nowacka-Goik

Coraz więcej obiektów poprzemysłowych jest zagospodarowywanych na cele kulturalne albo mieszkaniowe. Który pomysł jest lepszy?

Ja bym tak tego nie wartościował. Na pewno jednak lepiej na cele kulturalne niż np. handlowe, ale ostatecznie, jeśli pozostałości po kopalni miałyby zniknąć całkiem, to już niech zachowają się chociaż w takiej formie jak kopalnia Gottwald przy Silesia City Center. Cieszą mnie informacje o adaptacji dawnych kopalni czy hut na cele kulturalne. Dobrze, że KWK Rozbark się tego doczeka. A jeśli budynki miałyby popadać w coraz większą ruinę, to np. lofty też nie są złym pomysłem.

Jakie znaczenie ma fakt, że ośrodki kultury powstają właśnie w takich industrialnych miejscach?

To pomost między tym, co było dawniej, a współczesnością. Nie odcinamy się od tradycji górniczo-hutniczej, wciąż pamiętamy o tym, że tu było takie miejsce, ale tworzymy na jego terenie nową przestrzeń kulturalną.

Czyli ma to znaczenie symboliczne?

Ale i praktyczne. Rewitalizacja tego typu miejsc przez kulturę ma wpływ na ożywienie całej dzielnicy. Przykładem jest szyb Wilson w Nikiszowcu, w którym działa fundacja Moniki Pacy i Johanna Brosa, promująca utalentowane osoby.


*Katastrofa busa na S69 w Przybędzy - fakty, opinie WIDEO i ZDJĘCIA
*Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto