Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom: Drony sprawdzą czym palimy w piecach

Magdalena Mikrut-Majeranek
M. Mikrut-Majeranek
Straż miejska, specjalnie powołane Eko-Patrole, a teraz dron. W Polsce trwają kontrole nieruchomości w zakresie gospodarki odpadami. Do tej pory kwestia związana z kontrolowaniem tego, czym mieszkańcy palą w swoich piecach leżała w gestii straży miejskiej. Jednakże w Bytomiu zajmie się tym dron. Pierwszy test już we wtorek

W wielu miastach trwają już rutynowe kontrole, które prowadzi straż miejska. W samej tylko Rudzie Śląskiej na ponad 100 inspekcji przeprowadzonych we wrześniu wykryto blisko 50 nieprawidłowości.

W Bytomiu zajmie się tym dron. W najbliższy wtorek, 25 października, o godz. 10.00 na bytomskim Rynku, tuż przed Biurem Promocji przeprowadzony zostanie test z wykorzystaniem dronów. Urządzenia sprawdzą, co mieszkańcy miasta spalają w swoich piecach.

Jak wiadomo, Bytom kontynuuje starania o czyste powietrze w mieście. - Dzięki zastosowaniu drona, diametralnie skraca się czas procedury kontrolnej, bo urządzenie pobierając próbkę dymu wydobywającą się z naszego komina, natychmiast przeprowadza jej analizę. Za pomocą specjalnego oprogramowania dane trafiają do operatora i są zapisywane w bazie. Obecność szkodliwych gazów i pyłów świadczy o tym jakiego „paliwa” używa niefrasobliwy lokator – mówi dr inż. Jan Bondaruk, zastępca naczelnego dyrektora ds. Inżynierii Środowiska Głównego Instytutu Górnictwa.

Wtorkowe testy zostaną przeprowadzone przez Główny Instytut Górnictwa. Specjaliści z GIGu opracowali nowatorskie urządzenie nazywane fachowo "mobilna platforma monitoringu wybranych parametrów niskiej emisji z wykorzystaniem dronów". Wyposażone jest w mierniki stężenia pyłu, dwutlenku i tlenku węgla. To swoiste "latające laboratorium" działa w trybie on-line i wykonuje niezwykle dokładne pomiary.

Problem ograniczenia niskiej emisji w Bytomiu poruszany jest już od lat 90-tych. Jak informuje bytomski magistrat, pod koniec 2015 roku miasto podpisało umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie w ramach programu KAWKA. Udział w proekologicznym przedsięwzięciu ma doprowadzić do zmniejszenia emisji szkodliwych pyłów i gazów powstałych w wyniku nieefektywnego spalania paliw w gospodarstwach domowych. Zgodnie z wytycznymi programu kilkadziesiąt obiektów zostanie podłączonych do nitki ciepłowniczej. Zaplanowano także likwidację ok. 450 nieekologicznych zasypowych pieców węglowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto