Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom-Bobrek: Kiedyś przemysłowa, potem biedna. Czy dzielnica się odrodzi?

Magdalena Nowacka-Goik
Bytom - Bobrek: Huta, kopalnia, koksownia. Dzielnica tętniła życiem. Niegdyś przemysłowa, potem biedna. Dzisiaj trwa walka o jej odrodzenie

Bytom-Bobrek
Najstarsi mieszkańcy Bobrka pamiętają jeszcze tę dzielnicę jako mocno tętniącą życiem, bardzo rozwojową, stawiającą na przemysł. Kopalnia, huta z koksownią, wiele innych zakładów produkcyjnych. A jak zakłady - to oczywiście praca.
Dziś Bobrek to dla wielu synonim zaniedbania i zniechęcenia. Obraz, który nijak już przypomina kadry z filmu Jana Rybkowskiego "Autobus Odjeżdża o 6:20", nakręcony właśnie w Bobrku w 1954 roku. Wtedy bytomska dzielnica była rajem dla przodowników pracy.

Jednym z wielkich zakładów pracy była huta żelaza "Bobrek". Pracowały w niej 3 wielkie piece i 8 pieców martenowskich. Huta powstała w 1856 roku i pracowała do 1994 roku. Dzisiaj funkcjonuje już tylko koksownia, jako część zlikwidowanej huty. Jeszcze wcześniej, bo w XIX wieku, istniała tu huta cynku, a w latach 20. XX wieku była też karbidownia. Dzisiaj tak naprawdę jedyną pozostałością po przemyśle w dzielnicy jest kopalnia Bobrek, część KWK Bobrek-Centrum. I tu pojawiło się jednak w styczniu realne zagrożenie likwidacji, co wzbudziło ogólny protest, zamanifestowany marszem, w którym wzięło udział około dziesięciu tysięcy bytomian. Niebezpieczeństwo likwidacji zażegnano. Na jak długo, trudno jednak powiedzieć. - Stereotyp brzydkiej dzielnicy istnieje, bo większość ogląda ją zza okien samochodów czy tramwajów i widzi od razu zniszczone budynki, czy bezrobotnych pod sklepem z alkoholem - mówi Dorota Żuber, dyrektor SP nr 16 w Bobrku. Ona sama, jak wielu innych tu pracujących i mieszkających, zna też inne, bardziej pozytywne oblicze Bobrka.

Upadek przemysłu spowodował masowe wyprowadzki. Sporo było tu miejsc do zamieszkania i wykorzystano je do przymusowego zasiedlania mieszkańcami z innych dzielnic, którzy nie opłacali czynszów. - Część z tych osób było bezrobotnych, popadło w uzależnienia i w ten sposób zaczęli dominować w dzielnicy, tworząc jej negatywny wizerunek - mówią najstarsi mieszkańcy Bobrka. Obecnie, dzięki m.in. działaniom niektórych radnych, zahamowano proces zasiedlania. I ruszono z akcją poprawy wizerunku dzielnicy.

Na Facebooku działa grupa "Bobrek działajmy", która odnotowuje każdą pozytywną inicjatywę w dzielnicy. Dwa lata temu zorganizowano tu akcję "Design w terenie". Studenci ASP, wraz z mieszkańcami Bobrka, podczas specjalnych warsztatów zastanawiali się nad zmianą wizerunku dzielnicy.
A organizatorzy II edycji Festiwalu Nowej Scenografii z Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach, postanowili pokazać energię i potencjał miejsca, zamieniając je na jeden dzień w scenę teatralną. Aktorami w luźnym nawiązaniu do sztuki Szekspira "Romeo i Julia" byli bobrowczanie.

Historia
Nazwa pochodzi prawdopodobnie od siedliska bobrów, a także od rzeki Bobra, której źródła znajdowały się między Stolarzowicami i Reptami. Pierwszą wzmiankę o Bobrku zawierają dokumenty podziałowe księstwa bytomskiego z 1369 roku. Wieś założono prawdopodobnie w XIII lub XIV w. na prawie niemieckim. Rok 1842 - Bobrek został nabyty przez Karola Godulę, który przekształcił podupadłą wieś w osadę przemysłową. W 1844 r. Godula zbudował hutę cynku "Bobrek" (zburzona w latach 90. XIX w.). Rok 1856 - spółka "Vulcan" zbudowała hutę żelaza "Vulcan" (późniejsze nazwy to "Julia" i "Bobrek"). Natomiast w 1928 r. powstaje karbidownia i cegielnia. Po zakończeniu II wojny św.Bobrek stał się polski. W 1951 r. połączony z Bytomiem jako dzielnica.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto