Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom: Blok na Energetyki 4b musi być rozebrany. Zdążą przed świętami?

Magdalena Nowacka - Goik
Bytom: Blok na Energetyki 4b musi być rozebrany. Zdążą przed świętami? Ekspertyza, która we wtorek wieczorem trafiła do Elżbiety Kwiecińskiej, szefowej Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Bytomiu, nie pozostawia złudzeń: - Podjęliśmy decyzję o natychmiastowej rozbiórce bloku przy ul. Energetyki 4b - potwierdziła w środę, 10 grudnia, Elżbieta Kwiecińska.

Bytom: Blok na Energetyki 4b musi być rozebrany. Zdążą przed świętami?

Jak podkreśla inspektor Kwiecińska, blok musi zostać rozebrany w odpowiedniej technologii wielkiej płyty.
Były warianty częściowej rozbiórki, która zakładała wyburzenie połowy budynku, np. pierwszego piętra z parterem, ale ostatecznie nie można się na nią zdecydować.
- Doraźne zabezpieczenia nie gwarantują bezpieczeństwa, a łączenie tutaj technologii w sytuacji, gdy budynek jest obrębie wpływów z eksploatacji górniczej nie daje stabilności - wyjaśnia.

Na otrzymanie tej decyzji, żeby podjąć już konkretne działania czekał też Joachim Michalik, prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, zarządca.
- Sama rozbiórka z naszych wstępnych rozeznań, powinna nie potrwać dłużej niż 2 tygodnie. Konieczna będzie ewakuacja też sąsiednich lokali. - W sumie 10 z części 4 c. Chcielibyśmy tak wszystko zorganizować, żeby lokatorzy wrócili na święta do swoich mieszkań - zapewnia.

A co z lokatorami z 4b, których mieszkania obrócą się w gruz?
- W dwóch przypadkach, gdzie byli najemcy, już mają mieszkania. Dwa kolejne przypadki to osoby, które miały mieszkania dodatkowe. Poszkodowany i sprawca nadal w szpitalu. Jedna rodzina już w zasadzie zdecydowała się na propozycję mieszkania na Nickla. Pozostałe 4 też dostały propozycje, mają czas na decyzję do 12 grudnia, jak się nie zdecydują, będziemy szukać dla nich innych - mówi prezes.

Przyznaje, że rozmawiał też z SRK, które ma w swoich zasobach wolne mieszkania, bo rodziny nie ukrywają, że zależy im najbardziej na mieszkaniach w tej samej dzielnicy.

Artur Ott, szef prokuratury rejonowej w Bytomiu zapewnia, że sprawa pod względem śledztwa jest dość jasna. Opinia biegłego, przesłuchanie świadków, zebrane dowody – tu nie powinno być niespodzianek. Sam poszkodowany i sprawca też już się przyznał. Wszystkie te czynności nie powinny zająć więcej niż maksymalnie trzy miesiące. Ale czy to oznacza już prostą drogę do szybkiego zakończenia procesu. Niestety nie.
- Mężczyzna nadal przebywa w szpitalu i dopóki tam będzie, nie będziemy go mogli poddać badaniom czy obserwacji psychiatrycznej. A to w przypadku dwóch prób samobójczych jest niezbędne – podkreśla prokurator. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że mężczyzna mógł chcieć popełnić samobójstwo w szpitalu. – Nie potwierdzam i nie zaprzeczam, do nas ze szpitala taka informacja nie dotarła – mówi prokurator.

Iwona Drozdowska z rodzicami i dwuletnią córeczką Leną zdecydowali się na mieszkanie przy ul. Nickla. Do remontu.

- Na Energetyki mieliśmy trzy pokoje, tu są dwa no i czeka nas remont - mówi. - W tamto mieszkanie włożyliśmy dużo pracy i serca, tutaj będziemy starali się zrobić wszystko tanim kosztem, bo trauma została. Już chyba zawsze będziemy myśleli, że coś może się stać z naszym mieszkaniem - podkreśla.
Rodziny w większości nie były ubezpieczone. A jeśli już - to od zalania, pożaru. Nikt nie myślał o wybuchu gazu
- Wolelibyśmy już, żeby się to stało przez tąpnięcie, a nie przez sąsiada - wzdycha pani Iwona. O samym sąsiedzie wiele nie wiedzieli. Wprowadził się dwa tygodnie wcześniej. Dodaje też, że martwią się kwestią sfinansowania pobytu i jak najszybciej chcieliby opuścić hostel.
- Nawet mówiliśmy, że może gdzieś wynajmiemy, będzie taniej. Ale zarządca poinformował, że będziemy takie rzeczy ustalać na zebraniu zarządu. A ono jest dopiero 17 grudnia! - mówi.

Zdecydować się nie jest tak prosto. I niekoniecznie ze względu na „kaprys mieszkańców”. Ich po prostu nie stać na czynsze. Jak na przykład panią Alinę Żak z rodziną. – Ludzie są u kresu sił, płacz już nie tylko kobiety, ale i mężczyźni. My z mężem korzystamy ze wsparcia psychologa – mówi. Fakt, oglądali mieszkania. – Te na Francuskiej z TBS-u nawet może można byłoby się zdecydować. Ale tam trzeba udokumentować zarobki na jedną osobę w rodzinie 2100. Większość z naszych sąsiadów na to nie stać, często jest tak, że zarabia jedna osoba, w innej rodzinie tak się złożyło, że oboje są bezrobotni. My się zastanawialiśmy, ale poza kwestią spełnienia warunków dochodzi wkład własny i kaucja, jakieś 13 tysięcy na początek, a potem miesięczne opłaty, które też nie są niskie – mówi pani Alina.
Nie chcą wybrzydzać, bo każda doba w hotelu przejmuje ich przerażeniem – jak to spłacą?

Joachim Michalik zapewnia, że będzie się starał, aby pieniądze za hotel nie musiały być zwracane z ubezpieczenia wspólnoty (czyli de facto z kieszeni mieszkańców).

- Na początku przedstawiciele miasta mówili, że będzie konieczny zwrot, we wtorek zapadła decyzja, że za jeden tydzień nie będą chcieli, a będziemy starali się ich przekonać, aby objęło to cały pobyt - mówi Michalik. Ubezpieczyciel wypłacił już zaliczkę - około 300 tysięcy złotych. - Tak naprawdę po rozbiórce będziemy wiedzieli, ile z tych pieniędzy zostanie - dodaje. Od czwartku, 11 grudnia będzie też działało konto dla poszkodowanych.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto