Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom: biegacze uczczą pamięć Żołnierzy Niezłomnych. Zapisy na wydarzenie trwają

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Co roku setki biegaczy bierze udział w Bytomskim Biegu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Nie inaczej będzie teraz.
Co roku setki biegaczy bierze udział w Bytomskim Biegu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Nie inaczej będzie teraz. UM Bytom
Już za niecały miesiąc odbędzie się Bytomski Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Będzie to już jego piąta edycja. Zapisy na ten wyjątkowy bieg są obecnie prowadzone.

Co roku setki biegaczy bierze udział w Bytomskim Biegu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych, który ma na celu upamiętnienie żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego walczących z komunistycznym totalitaryzmem. Piąta edycja odbędzie się już 23 lutego.

Zapisy na wyjątkowy bieg trwają

Do tej pory zapisało się już prawie 500 osób do biegu głównego (5 km), który odbędzie się alejkami Parku im. Franciszka Kachla. Organizatorzy zaplanowali także dodatkowe wydarzenie. Mowa o biegu rekreacyjnym o długości 1963 metrów.

Trzeba nadmienić, że V Bytomski Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych im. pułkownika Piotra Woźniaka „Wira” będzie jednym z największych wydarzeń dedykowanych pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszym województwie.

Bieg główny rozpocznie się o godz. 13 spod Muszli Koncertowe i zakończy się w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla, będzie prowadził m.in. ul. Piotra Woźniaka oraz w pobliżu cmentarza Mater Dolorosa, na którym znajduje się grób pułkownika Woźniaka.

Zapisy na ten wyjątkowy bieg prowadzone są do 7 lutego na stronie www.zmierzymyczas.pl

Kim był Piotr Woźniak?

Piotr Woźniak, pseudonim „Wir”, był bytomskim działaczem niepodległościowym, żołnierzem Armii Krajowej oraz podziemia powojennego. Brał on udział w akcji „Burza”, a po wkroczeniu na tereny Polski Armii Czerwonej walczył w organizacji NIE „Niepodległość”. Od sierpnia 1945 roku Woźniak był natomiast szefem Sztabu Okręgu Narodowej Organizacji Wojskowej na terenie Centralnego Okręgu Przemysłowego. A miesiąc później - został komendantem Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego na obszarze od Przemyśla po Sandomierz.

W 1947 roku Woźniak ujawnił się w ramach tzw. amnestii. Wraz z żoną przyjechał do Bytomia i rozpoczął pracę jako nauczyciel. Rok później natomiast został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Przewieziono go do Rzeszowa, gdzie mimo ciężkich tortur nie załamał się w śledztwie. Po 10 miesiącach stanął przed sądem wojskowym. Skazał go na karę śmierci i pozbawienie praw publicznych na zawsze. W celi śmierci spędził 63 dni. W sumie skazano go na 10 lat więzienia.

Kilka lat później - w 1957 roku - w wyniku rewizji wyroku został uniewinniony. Mógł tym samym ponownie pracować jako nauczyciel. Podjął studia magisterskie, uzyskał również tytuł doktora nauk humanistycznych. W 1980 roku wraz z Zenonem Pigoniem założył Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność Ziemi Bytomskiej. Piotr Woźniak zmarł w 1988 roku. Tak jak już zostało to wcześniej wspomniane: został pochowany na cmentarzu Mater Dolorosa.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto