Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom: Bezpłatne badania - onkologiczne, naczyniowe i spirometryczne w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 przy alei Legionów

OPRAC.:
Magdalena Nowacka-Goik
Magdalena Nowacka-Goik
mat.prasowe WSS nr 4 w Bytomiu
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu, 12 października obchodzi 110. urodziny. Z tej okazji dostojny jubilat... ma prezent dla pacjentów. W środę 12 października, od godz. 10 do 15, pod hasłem „3 x 110 badań na 110-lecie”, przebadanych może zostać ponad 300 osób.

Na chętnych do sprawdzenia kondycji swojego zdrowia będą czekali lekarze. Przygotowano pakiet 110 badań onkologicznych (USG piersi albo tarczycy), 110 naczyniowych (USG w kierunku wykrywania tętniaka aorty brzusznej albo USG wykluczające zakrzepicę kończyn dolnych) oraz 110 spirometrycznych. Badania przeprowadzone zostaną w pomieszczeniach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz w kontenerach zbudowanych na potrzeby szczepień.

Jak wziąć udział w badaniach?

Z badań będą mogły skorzystać osoby, które wcześniej pobiorą numerek, wydawany od godz. 8.00, w namiocie ustawionym na dziedzińcu szpitala (od strony alei Legionów). W razie niepogody, numerki będzie można odebrać w holu, na parterze szpitala.

Historia szpitalnego budynku

12 października 1912 roku do ówczesnego Domu Kalek (przy dzisiejszej alei Legionów) wprowadzono pierwszą setkę dzieci. Najnowocześniejszy wówczas w Niemczech Dom Kalek, prowadzony przez kościół, był odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie opieki nad chorymi. Na terenie diecezji wrocławskiej, w której znajdował się wówczas Bytom, rosła liczba chorych i kalekich dzieci (wypadki zdarzały się m.in. przy pracy w polu). Od 1908 roku mali pacjenci leczeni byli w pomieszczeniach szpitala św. Ducha (obecnie przy ul. Krakowskiej), ale nie spełniały one ówczesnych wymagań higienicznych. Ponadto coraz większa liczba pacjentów przekraczała możliwości lokalowe. Zdecydowano o budowie nowoczesnej lecznicy. Prace trwały w latach 1910-1913, ale już w październiku 1912 roku sto dzieci zajęło część budynku głównego i rozpoczęło rehabilitację.
Dziś przy alei Legionów mieści się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto