Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom: Becetka, obwodnica północ-południe, bez finansowania. Nowa droga nie powstanie?

Magdalena Nowacka-Goik
Bytom nie dostanie pieniędzy na obwodnicę północ-południe z pieniędzy Unii Europejskiej na lata 2014-2020, tzw. Bytomską Centralną Trasę Północ-Południe. Zdecydował tak zarząd województwa śląskiego. Projekt spadł dopiero na 6. miejsce na liście rezerwowej. Bytom znajduje się w subregionie centralnym, który jest podzielony na 5 podregionów: bytomski, gliwicki, katowicki, sosnowiecki, tyski. Poza bytomskim, pozostałe dofinansowanie otrzymały. Chociaż były projekty o wiele droższe. Czy to decyzja polityczna?

- Nie chciałbym tak tego odbierać - podkreśla Damian Bartyla, prezydent Bytomia.
Dodaje, że za jego sugestią w poniedziałek mają się zebrać przedstawiciele subregionów, aby sprawę omówić.
Miasto liczy również, że ostateczny głos w tej sprawie będzie należał do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, które zatwierdza listę projektów kluczowych. Władze miasta przypominają też obietnice specjalnej puli pieniężnej dla Bytomia w budżecie unijnym na lata 2014-2020, o której mówiła minister Elżbieta Bieńkowska.

Popularnie określana Becetka, czyli Bytomska Centralna Trasa Północ-Południe to, zdaniem Izabeli Domogały, naczelniczki Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich, ta inwestycja -impuls, bez której Bytom nie ma co liczyć na rozwój, przyciągnięcie inwestorów i rewitalizacje zniszczonych terenów.

- Z naszym budżetem, nie poradzimy sobie z problemami bez wsparcia. Wokół Becetki są zdegradowane tereny, które czekają na rewitalizację. To szkielet naszych inwestycji - podkreśla Izabela Domogała.

Jakie konsekwencje poniesie miasto, jeśli dofinansowania na tę inwestycję nie dostanie? Brak połączenia dwóch głównych dróg krajowych DK 11(Wrocław i Kołobrzeg) i DK 79(Sandomierz i Warszawa). Becetka miała też połączyć bytomskie części obwodnicy i A1 i ułatwić dojazd do nowych terenów inwestycyjnych (m.in. w pobliżu EC Szombierki).

Budowa tej trasy miała być też początkiem rewitalizacji całego miasta , w oparciu o ten projekt miasto przygotowało kolejne, a wśród nich reaktywacja Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej i rewitalizację przyległych do niej terenów, budowa węzła przesiadkowego na placu Wolskiego, rewitalizacja centrum, Karbia, Bobrka i Szombierek oraz budowa Śląskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy.

Koszt budowy Becetki to ok.290 milionów złotych a dofinansowanie miało wynieść 85 procent.
- Mamy gotowe studium, projekt, wizualizacje. Moglibyśmy już wbijać łopatę - mówi naczelniczka.

Otwarcie obwodnicy

Węzeł Bytom, A1

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto