MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom: Basen dla dzieci. Ruszyła szkoła pływania dla najmłodszych

Magdalena Nowacka-Goik
Bytom: Basen dla dzieci. Zostań małym mistrzem w pływaniu. Przedszkole z basenem dla wszystkich maluchów

Bytom: Basen dla dzieci jest w przedszkolu
Od tego poniedziałku ruszyły zajęcia pływania dla najmłodszych. Prowadzą je instruktorzy ze Szkoły Pływania Posejdon. Nauka odbywa się w Przedszkolu Miejskim nr 10 w Bytomiu (przy byłej KWK Powstańców Śląskich). To jedyne przedszkole w Bytomiu i jedno z nielicznych na Śląsku, które dysponuje własnym basenem. Jest specjalnie przystosowany do nauki maluchów.
- Pływanie to jeden z najbezpieczniejszych sportów, który kształtuje ciało i charakter - mówi Bartosz Wiktor, instruktor i pomysłodawca nauki pływania w tym miejscu.
- Prowadziłem zajęcia dla najmłodszych na basenach w innych miastach. Pomyślałem, że może warto rozeznać rynek w Bytomiu i założyć szkołę pływania w mieście, w którym mieszkam - mówi.
Ze swoją propozycją zwrócił się do dyrekcji PM nr 10. - Spotkałem się z dużą otwartością i zgodą, aby korzystać z basenu w godzinach popołudniowych - dodaje. Jak wyglądały pierwsze zajęcia? Sprawdziliśmy!

Maja Ochantel ma 5 lat i mieszka w Bytomiu. Na swoją pierwszą lekcję pływania do Przedszkola Miejskiego nr 10 przyszła z rodzicami i starszą, ośmioletnią siostrą Magdą. Świetnie się bawiła, a rodzina obserwowała, jak sobie daje radę.
- Maja od dawna chciała nauczyć się pływać, bo starsza córka też chodzi na basen - mówi Małgorzata Ochantel, mama dziewczynki.
- Nasza młodsza córeczka też chciała spróbować takiej nauki w wodzie. Szukaliśmy więc takiego miejsca, gdzie mogłaby to zrobić, aż dowiedzieliśmy się z ogłoszenia, że rusza szkoła dla małych dzieci i wspólnie zdecydowaliśmy, żeby córkę zapisać - opowiada pani Małgorzata.
Ona, tak samo jak mąż, bardzo lubi pływać. Zależy im, aby oswajać dzieci z wodą od najmłodszych lat. - Próbowaliśmy sami uczyć córkę, ale doszliśmy do wniosku, że lepiej, aby robił to fachowiec. Dziecko wtedy chętniej słucha - śmieje się mama Mai. Starsza siostra dziewczynki, Magda, mówi jednak z dumą, że mama świetnie pływa.
Na pierwsze zajęcia przyszło dziesięcioro dzieci. Grupa maksymalnie może liczyć 15. Na tą piętnastkę jest dwoje instruktorów.
- Liczę, że stworzymy kilka grup, bo w tym rejonie jest sporo przedszkoli i szkół - mówi prowadzący zajęcia Bartosz Wiktor.
- Chętnych na pierwszą lekcje było więcej, ale mamy taki sezon, że część dzieci choruje. Rodzice dzwonili więc i odwołali ich obecność. Mam nadzieję, że na następnych zajęciach będzie ich jednak jeszcze więcej - podkreśla. Dodaje, że warto, bo pływanie hartuje cały organizm i dzieci rzadziej się przeziębiają.
- Zaczynamy naukę od zera, nie ma więc obawy, jeśli dziecko wcześniej nigdy się nie uczyło i nie przepadało za wodą. Poradzimy sobie - mówią instruktorzy. Jak podkreśla pan Bartosz, basen w PM nr 10 jest świetnie przystosowany do nauki dzieci właśnie w wieku 3-8 lat. Nie ma stania na brzegu i wydawania poleceń. Tutaj instruktorzy cały czas są w wodzie i poświęcają uwagę wszystkim maluchom.
- Rozmawiamy dużo z dziećmi, staramy się złapać indywidualnie kontakt, sprawdzamy, jaka metoda przy danym maluchu jest najlepsza, na co ma ochotę - wylicza Bartosz Wiktor. Nie ukrywa, że do nauki najmłodszych trzeba mieć odpowiednie predyspozycje i kwalifikacje. On sam, oprócz tego, że jest instruktorem pływania, ratownikiem wodnym, sternikiem motorowodny, ukończył kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz specjalistyczny kurs z prowadzenia zajęć w wodzie z dziećmi w wieku od 3 miesiąca do 4 roku życia. Podkreśla, że warto przyjść z dzieckiem drugi czy trzeci raz, nawet jeśli na pierwszej lekcji odmówi wejścia do wody.
- Z doświadczenia zwiemy, że te dzieci, które najbardziej płaczą i nie chcą wejść do wody, po przełamaniu oporów potem z tej wody nie chcą wcale wyjść - śmieje się. Zajęcia odbywają się w poniedziałki i środy o godzinie 16.30., w PM nr 10, przy Strzelców Bytomskich 152. Więcej informacji znajdziecie na stronie szkoły na Facebooku - Szkoła pływania Posejdon

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto