Budżet województwa śląskiego na rok 2021. Marszałek chwalił się wydatkami na inwestycje, opozycja wątpiła, ale nie głosowała przeciw

Marcin Zasada
Marcin Zasada
14.01.2019  katowice
sesja sejmiku slaskiego 
lucyna nenow /dziennik zachodni/ polska press *** local caption *** sesja sejmiku slaskiego 
sejmik slaski
14.01.2019 katowice sesja sejmiku slaskiego lucyna nenow /dziennik zachodni/ polska press *** local caption *** sesja sejmiku slaskiego sejmik slaski Lucyna Nenow / Polska Press
Województwo śląskie ma budżet na rok 2021. Blisko 2-miliardowy budżet, uchwalany dziś w cieniu kryzysu i epidemii, okazał się planem względnego kompromisu: opozycja nie głosowała przeciw. Zapowiedziała czujniejszą niż do tej pory kontrolę realizacji wydatków województwa.

Budżet województwa śląskiego to jeden z największych budżetów regionalnych w kraju. W przyszłym roku dochody samorządu mają wynieść ok. 1,667 mld zł, a wydatki zaplanowano na poziomie 1,961 mld zł. 294-milionowy deficyt mają zrównoważyć m.in. kredyty (274 mln zł) czy zeszłoroczna nadwyżka w wysokości ponad 86 mln zł. Na dzisiejszej sesji nikt nie ukrywał, że największy wpływ na zapisane w budżecie liczby mają epidemia i ciągnący się za nią kryzys: oszacowane na 2021 rok dochody są o ponad 14 proc. niższe od planowanych jeszcze po wrześniowej korekcie w tegorocznym budżecie.

Gospodarczym bodźcem w planie na rok przyszły, akcentowanym wielokrotnie przez marszałka Jakuba Chełstowskiego i klub radnych PiS, mają być pieniądze na inwestycje. Chełstowski podkreślał, że tzw. wydatki majątkowe to 39,6 proc. budżetu, czyli o ponad 7 punktów proc. więcej niż średnia z ostatnich 4 lat.

- Na inwestycje przeznaczymy ponad 775 mln zł. To dalsza modernizacja Parku Śląskiego i Planetarium Śląskiego. Priorytetowe zadania to również inwestycje drogowe, ochrona zdrowia i działania mające na celu poprawę jakości powietrza. Konsekwentnie zwiększamy wydatki na kulturę. Czekają nas również światowej rangi wydarzenia sportowe na Stadionie Śląskim – wyliczał Chełstowski.

Optymizmu marszałka nie podzielała opozycja z Koalicji Obywatelskiej, która przed rozpoczęciem sesji poinformowała o zmianie na stanowisku szefa klubu. Radny Mirosław Mazur, który zastąpił Martę Salwierak, wątpił m.in. w wysokość prognozowanych wpływów z podatku CIT.

- W budżecie nie widać też wartości dodanej wynikającej z waszego rządzenia, a to obiecywano przecież po przejęciu władzy przez PiS w województwie – mówił Mazur. - Śląsk miał bardzo zyskać na tej zmianie, ale trudno ten trend dostrzec.

Koalicja Obywatelska zapowiedziała bardziej wnikliwą kontrolę realizacji budżetu, ale finalnie nie głosowała przeciwko: ani w sprawie budżetu, ani wieloletniej prognozy finansowej do roku 2030. Budżet został przyjęty 26 głosami za, przy 18 wstrzymujących się. Prognozę poparło 27 radnych, 17 wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że w obu głosowaniach radni Lewicy i PSL głosowali zgodnie z koalicją rządzącą.

Radny Piotr Czarnynoga (PiS) argumentował, że budżet równomiernie rozkłada akcenty i rozczarowania, które są nieuniknione.

- W roku pandemii mamy charakterystyczny niedosyt pieniądza. Krytyka opozycji jest spodziewana i oczywista, ale cieszy zmiana akcentów – będą pilnować realizacji budżetu. To jest nasze ustawowe zadanie – mówił Czarnynoga.

W budżecie na 2021 rok największe pieniądze zostaną przeznaczone na transport (ok. 846,7 mln zł), kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (223,9 mln zł), oświatę i wychowanie (125,6 mln zł), edukacyjną opiekę wychowawczą (139,3 mln zł), kulturę fizyczną (51,5 mln zł) oraz ochronę zdrowia (85 mln zł, w tym na inwestycje - 33,2 mln zł). W trakcie dyskusji o wieloletniej prognozie finansowej Chełstowski zadeklarował, że kredyty zaciągnięte przez samorząd województwa w latach 2014-2016 będą spłacone do końca 2025 r., a kredyty z lat 2017-2021 (w tym przyszłoroczne) - do końca 2030 r. Nowe zobowiązania, planowane w 2021 roku, zostaną przeznaczone na rozbudowę Planetarium Śląskiego (25,5 mln zł) oraz inwestycje na drogach wojewódzkich (ponad 170 mln zł)

Sesja budżetowa miała też swój specyficzny urok. Mimo formuły online, w porządku obrad znalazło się miejsce nawet na występy artystyczne. Z sali sejmiku usłyszeliśmy „Cichą noc” w wykonaniu operowym (śpiewał Juliusz Ursyn-Niemcewicz), a także śpiewy góralskie, w związku z uchwaleniem roku 2021 „Rokiem górali w woj. śląskim”. Swoją rolę odegrał także radny Zbigniew Przedpełski (PiS), który najpierw przybliżał kulisy słynnej wypowiedzi Józefa Cyrankiewicza o ręce podniesionej na władzę, a następnie w wyjątkowo kwiecistym stylu objaśniał istotę pieniędzy na inwestycje w budżecie województwa.

Kolno wolne od koronawirusa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie