MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bez grantu unijnego inwestycja w oczyszczalnię nie byłaby możliwa

DOROTA NIEĆKO
Radzionkowska oczyszczalnia będzie wybudowana za europejskie pieniądze. Fot. L. Usińska
Radzionkowska oczyszczalnia będzie wybudowana za europejskie pieniądze. Fot. L. Usińska
Trzy lata temu Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne miało szansę na spory zastrzyk pieniędzy z Unii Europejskiej. I nie zmarnowało jej, chociaż wnioski o pieniądze trafiły do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i ...

Trzy lata temu Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne miało szansę na spory zastrzyk pieniędzy z Unii Europejskiej. I nie zmarnowało jej, chociaż wnioski o pieniądze trafiły do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. NFOŚ jest koordynatorem programów Phare w całej Polsce. Kasa BPK wzbogaciła się wkrótce o 8 mln 200 tys. euro.

- To nie pierwszy grant unijny. Wcześniej, w 1992 roku, dostaliśmy dotację na program poprawiający gospodarkę odpadami komunalnymi. Ponad 2 mln koron duńskich wykorzystano na prace konsultantów i zakup kompaktora odpadów - wyjaśnia Remigiusz Książkiewicz, starszy inspektor w BPK.

Pieniądze, które bytomska spółka otrzymała w ubiegłym roku, przeznaczono na oczyszczalnię ścieków, która powstaje w Radzionkowie. 7 mln euro kosztowała budowa rurociągów z oczyszczalni "Śródmieście" do oczyszczalni ,Radzionków", pozostałe 1,2 mln wykorzystano na budowę części mechanicznej oczyszczalni. Chociaż przy budowie wykorzystano także inne środki, m.in. 30 mln zł z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, unijny zastrzyk bardzo się przydał. - Nie można zaprzeczyć, że te pieniądze były potrzebne. Jeśli byśmy ich nie otrzymali, realizacja inwestycji praktycznie nie byłaby możliwa. Poza tym, na całym świecie rurociągi są w całości finansowane z podobnych funduszy - mówi Książkiewicz. Ze środków unijnych powstają w Bytomiu rurociągi grawitacyjno-tłoczne i dwie pompownie, przez które ścieki ze śródmieścia miasta będą wypompowywane i podziemnymi kolektorami trafią do oczyszczalni. Mechaniczna część radzionkowskiej oczyszczalni, o przepustowości 30 tys. ton na dobę, będzie bardzo nowoczesna i ekologiczna. Być może w przyszłości skorzystają z niej także Piekary Śląskie.

- Stare oczyszczalnie, które funkcjonowały do tej pory, nie spełniały swoich funkcji - wyjaśnia Książkiewicz.

Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne obiecuje, że nie przepuści kolejnych okazji na unijne dofinansowanie.

- Będziemy się starać o inne granty, kiedy tylko pojawią się o nich informacje - zapewnia Książkiewicz.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto