Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będą zmiany na ul. Miarki w Bytomiu. Władze miasta zapowiedziały wprowadzenie testowej organizacji ruchu

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Władze Bytomia zapowiadają zmiany na ul. Miarki. Będzie testowana nowa organizacja ruchu
Władze Bytomia zapowiadają zmiany na ul. Miarki. Będzie testowana nowa organizacja ruchu UM Bytom
We wrześniu tego roku na ul. Miarki w Bytomiu zostanie wprowadzona tymczasowa zmiana organizacji ruchu. Cel jest prosty: poprawa bezpieczeństwa pieszych i komfortu kierowców. - Chcemy zmieniać Bytom razem z mieszkańcami, dlatego wsłuchujemy się w ich propozycje, opinie oraz uwagi. Tak jest również w przypadku ul. Miarki, gdzie mieszkańcy skarżyli się na nadmierny hałas, prędkość samochodów czy zbyt małą liczbę przejść dla pieszych - wyjaśnia prezydent Mariusz Wołosz.

Na ul. Miarki w Bytomiu od września będzie testowana nowa organizacja ruchu

W maju tego roku informowaliśmy na naszych łamach, że ul. Miarki w Bytomiu w niedalekiej przyszłości zmieni swoje oblicze. Ma ona być w założeniu - przede wszystkim - bezpieczna dla mieszkańców, a także przyjazna dla kierowców. Projekt zmian opracował specjalny zespół ekspertów powołany do tego zadania. O efektach ich działań przekonamy się już we wrześniu - w przyszłym miesiącu ma zostać na ul. Miarki wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu na okres ok. 1,5 miesiąca.

- Wprowadzone zmiany będą miały charakter tymczasowy. Będą poddane ocenie mieszkańców oraz kierowców, którzy codziennie korzystają z ul. Miarki, przemierzając drogę do pracy, szkół czy na zakupy. Od ich wyniku oraz od wyników kolejnych badań transportowych uzależnimy, czy wprowadzona zmiana będzie miała charakter stały - wyjaśnia wiceprezydent Michał Bieda.

Jakie to konkretne zmiany zamierza testować miasto? Tego dowiemy się dopiero w przyszłym tygodniu.

- Najpierw o zmianach dowiedzą się mieszkańcy ul. Miarki, którzy są bezpośrednio zainteresowani tym tematem, a potem zaprezentujemy szczegółową koncepcję podczas spotkania w ramach "Miasta Idei", które organizujemy razem z "Gazetą Wyborczą", we wtorek, 24 sierpnia - informuje Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzecznik bytomskiego magistratu.

Problemy ul. Miarki w Bytomiu zdiagnozowane - jest za głośno i za szybko!

Przed opracowaniem konkretnej strategii, w czerwcu przeprowadzone zostały szczegółowe badania i analizy przez zespół Metropolitalnej Szkoły Prototypowania. Odbyły się także konsultacje społeczne z mieszkańcami. Zebrany materiał potwierdził, że na jednej z najważniejszych ulic w centrum Bytomia konieczne są zmiany, dzięki którym uda się "uspokoić" ruch.

Dużym problemem jest nadmierna prędkość. Kierowcy nie stosują się bowiem do obowiązujących na ul. Miarki ograniczeń. - Średnia prędkość 85 proc. przejeżdżających pojazdów - przy ograniczeniu do 50 km/h, ale tuż przed znakiem ograniczającym prędkość do 40 km/h - wyniosła 62 km/h, a maksymalna prędkość odnotowana na ul. Miarki to aż 126 km/h! - wyjaśnia Paweł Wittich, zastępca dyrektora ds. technicznych Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu.

Wpływ na to wszystko mają z pewnością dwa szerokie pasy jezdni, które umożliwiają szybszą jazdę.

Mieszkańcy skarżyli się także na nadmierny hałas. Jak się okazuje, ulicę Miarki pokonuje dziennie ok. 14 tys. pojazdów - nie tylko te osobowe, ale również dostawcze, ciężarowe i autobusy. - Przeprowadziliśmy pomiary akustyczne w mieszkaniu na skrzyżowaniu ul. Miarki i ul. Moniuszki. Wartości maksymalne znacząco przekraczały normę dzienną dla pomieszczeń mieszkalnych, która wynosi 35 dB - kontynuuje urbanista Paweł Jaworski.

Kolejnym zdiagnozowanym problemem była kwestia bezpieczeństwa pieszych przekraczających jezdnię. Mieszkańcy wskazywali na brak możliwości przejścia przez ul. Miarki na odcinku od skrzyżowania z ul. Dojazd do wylotu w kierunku na Katowice i Kraków. To jednak nie koniec. Bolączką jest także niedobór miejsc postojowych - przez to kierowcy swoje samochody parkują w miejscach do tego nieprzeznaczonych, np. na chodnikach, co utrudnia ruch pieszym.

- Wpływ na tak dużą liczbę parkujących pojazdów na ul. Miarki ma nie tylko gęsta sieć zabudowy mieszkalnej w tym rejonie, ale również znajdujące się przy Miarki budynki użyteczności publicznej jak: Poczta Polska, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Centrum Interwencji Kryzysowej, czy przy skrzyżowaniu z ul. Moniuszki - Opera Śląska - dodaje Paweł Wittich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto