Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Augustyn Dyrda nie żyje. Był twórcą wielu rzeźb plenerowych w województwie śląskim

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Augustyn Dyrda (1926-2023), wybitny rzeźbiarz, najdłużej żyjący uczeń Xawerego Dunikowskiego
Augustyn Dyrda (1926-2023), wybitny rzeźbiarz, najdłużej żyjący uczeń Xawerego Dunikowskiego Jolanta Pierończyk
Augustyn Dyrda nie żyje. W lipcu 2023 r. skończyłby 97 lat. Był ostatnim żyjącym uczniem Xawerego Dunikowskiego. Na swoim koncie ma m.in. rzeźby plenerowe w Parku Śląskim, rzeźbę Redena w Chorzowie, Żyrafę w Tychach i wiele, wiele innych. W lipcu 2021 r. uczestniczył w otwarciu swojej wystawy retrospektywnej w Miejskiej Galerii Sztuki Obok w Tychach. Zmarł 3.02.2023 r.

Augustyn Dyrda pozostawił ślady swojego wielkiego talentu w wielu miejscach Górnego Śląska. Są to m.in. Niedźwiadku w tyskim parku przy ul.Edukacji, Pomnik Walki i Pracy w Tychach zwany dziś Żyrafą, pomnik powstańca śląskiego na pomniku na placu Wolności w Tychach, popiersie Jerzego Ziętka w gmachu Sejmu Śląskiego, "Kobieta z gitarą" na placu Karin Stanek w Bytomiu, pomnik Friedricha Wilhelma von Redena w Chorzowie, statuetka „Górnośląskiego Tacyta” i wiele innych. Sam nie wiedział dokładnie, ile zrobił pomników, rzeźb plenerowych, płaskorzeźb, popiersi, medalionów, medali, statuetek.- Średnio trzeba by liczyć po trzy prace monumentalne na rok, a tych pomniejszych to od sześciu do dziesięciu - mówił.

Miniatury lub fotografie największych dzieł można było zobaczyć na jego ostatniej wystawie w Miejskiej Galerii Sztuki Obok w Tychach, początkiem lipca 2021 r. , z okazji 95. urodzin.

Rzeźbił prawie do końca

Szef galerii, Wojciech Łuka, powiedział wtedy, że Augustyn Dyrda, urodzony 4 lipca 1926 r. w Wyrach, jest ostatnim żyjącym uczniem Dunikowskiego i niewykluczone, że i najstarszym rzeźbiarzem w Polsce. Dunikowski zmarł w 1964 r., przeżywszy 88 lat. Rzeźbił do końca. Augustyn Dyrda też tak chciał. I udało się. Ba, rzeźbił prawie do końca swoich dni. Wprawdzie już nie na zamówienie i nie żadne duże formy, ale niewielkie, dla przyjemności tworzył do końca.
- Człowiek by chciał tak dużo rzeczy jeszcze zrobić, ale sama świadomość, że jest to niemożliwe staje się dodatkowym utrudnieniem
- powiedział podczas tego ostatniego wernisażu Augustyn Dyrda, który czuł, że traci siły, ale zachował dar pięknego mówienia o swojej twórczości.

Udało mu się żyć ze swojej sztuki

Augustyn Dyrda był artystą, któremu udało się żyć ze swojej sztuki. Przez ponad 70 lat swojej pracy twórczej nigdy nie pracował na etacie. Całe życie rzeźbił na zamówienie. A zamówień nie brakowało. Intensywnie pracował nawet w zaawansowanym wieku.
Między 75. a 85. rokiem życia zrekonstruował pomnik Redena dla Chorzowa, wykonał pomniki Grota Roweckiego i Augusta Kissa dla Tychów, zrekonstruował przedwojennego powstańca śląskiego na pomniku na pl. Wolności, zrobił rzeźbę Starego Alojza przed budynkiem nieistniejącej już Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych w Tychach, oraz tablicę pamiątkową dla MDK 1. A do tego przeprowadził renowacje swoich dawnych rzeźb tyskich - niedźwiadki, "Chłopców z gęsią" oraz Karolinki z osiedla K.

Żył długo, pięknie, twórczo. Zmarł 3 lutego 2023 r., przeżywszy 96 lat i siedem miesięcy. Jego charakterystyczne dzieła nie pozwolą o Nim zapomnieć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto