Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Architektura Śląska okiem grafików z Ukrainy. Rysują szkice pod szyldem Grafiki Śląsk. Pracują nad art-bookiem poświęconym kopalniom Śląska

Redakcja
Architektura Śląska okiem grafików z Ukrainy. Rysują szkice pod szyldem Grafiki Śląsk. Pracują nad art-bookiem poświęconym kopalniom. Chcą pokazać lokalnej społeczności jej region z pewną świeżością i z perspektywy osób, dla których życie na Śląsku jest nowym doświadczeniem.

Pochodzą z Ukrainy, gdzie ukończyli studia plastyczne a od 2017 r. mieszkają na Śląsku, konkretnie w Bytomiu. To tutaj Anastasia Alforova i Aleksander Babich realizują swoją pasję, związaną z projektowaniem artystycznych grafik, inspirowanych rycinami. Artyści działają pod szyldem Grafiki Śląsk i są zafascynowani architekturą regionu, która to stała się tematem ich twórczości. Obecnie pracują nad art-bookiem, książką poświęconą kopalniom Śląska.

– Jesteśmy grafikami z zawodu. Z zamiłowania – artystami. Zamiłowanie kulturą, architekturą i historią inspiruje nas do tworzenia naszych obrazów. Nieustannie poszukujemy piękna i natchnienia w otaczającej nas architekturze miejskiej.
Chcemy uzmysłowić, że cały czas żyjemy z dziedzictwem u boku, podkreślić lokalność i zwrócić uwagę na to, co jest bliskie, choć wydaje się tak dalekie – piszą Anastasia i Aleksander na ich stronie internetowej Grafiki Śląsk.

Świeże spojrzenie na Śląsk

Po roku pobytu na Śląsku działalność artystów zaczęła się od drobnych szkiców. Po przeprowadzce do nowego miejsca Anastasia Alforova i Aleksander Babich zachwycili się jego architekturą, a także uświadomili sobie, jak ogromne znaczenie dla tego regionu mają obiekty wokół nich, jak bardzo wrosły one w historię, kulturę oraz tożsamość mieszkańców. Graficy chcieli pokazać lokalnej społeczności jej region z pewną świeżością i z perspektywy osób, dla których życie na Śląsku jest nowym doświadczeniem. Tworzone autorsko grafiki Anastasia i Aleksander przechowywali najpierw w szufladzie a potem stopniowo zaczęli je udostępniać na prywatnych profilach w mediach społecznościowych. Z czasem zainteresowanie ich twórczością było coraz większe, więc założyli fanpage na Facebooku oraz stronę internetową pod nazwą Grafiki Śląsk.

Z kawiarni do muzeum

Pandemia wirusa SARS CoV-2 i zamknięcie prowadzonej przez Anastasię i Aleksandra kawiarni Dywan Kawa przy ul. Katowickiej 4 w Świętochłowicach spowodowały, że zaczęli oni rysować jeszcze więcej. Jak przyznała Anastasia – czas zamknięcia to był dla nas bardzo trudny okres. Kiedy wszystko stało się dla nas wielką niewiadomą, pojawiła się potrzeba skoncentrowania uwagi na czymś konkretnym, co pozwoliłoby nam oddalić się emocjonalnie od pandemii.

Ku ich zaskoczeniu, szkicami stopniowo interesowało się coraz więcej mieszkańców Śląska. Początkowo, artyści eksponowali prace w swojej kawiarni, a z czasem zaczął pojawiać się coraz większy odzew ze strony instytucji jak na przykład Urząd Miejski w Świętochłowicach czy Muzeum Historii Katowic, gdzie do końca lutego można zobaczyć wystawę prac obojga grafików.

Czas na art-book

Jednym z głównych elementów śląskiego krajobrazu stały się dla artystów kopalnie. Z upływem czasu, gdy szkiców przybywało, grafikom towarzyszyła myśl o wydaniu art-booka, poświęconego właśnie kopalniom Śląska i architekturze z nimi związanej.

Jak twierdzi Anastasia – kopalnie kończą swoją działalność a to znacząca część kultury i rozwoju. Dlatego zdecydowaliśmy się uwiecznić te miejsca, by nie zniknęły całkiem. Publikacja ta będzie zawierać przede wszystkim grafiki, uzupełnione ciekawymi tekstami i opisami przedstawionych tam obiektów. Artyści chcą zaprezentować tam zachwycające ich obiekty kopalniane, które według nich wpływają na wyjątkowość śląskiego krajobrazu.

– Rysujemy tylko to, co istnieje. Obszary, jakimi jeszcze możemy się zachwycać, a które podlegają wyburzeniu. Naszym celem jest zapewnienie im przetrwania, na naszych szkicach i w pamięci mieszkańców – podkreśla Anastasia. Cały proces tworzenia grafik wymaga wiele czasu, dokładności oraz umiejętności dostrzegania detali. – Jedziemy do miejsc, które nas interesują, żeby rozejrzeć się, zrobić wstępne szkice i znaleźć kompozycję. Robimy też bardzo dużo zdjęć, aby zaakcentować konkretne miejsca – dodaje artystka. Większość czasu poświęconego pracy nad grafikami spędzają jednak w domu, gdzie bardzo precyzyjnie tworzą swoje szkice. Do wykonania jednego projektu potrzebują około 50 godzin, nierzadko dwa razy więcej, jak na przykład przy tworzeniu grafiki przedstawiającej Sztolnię Królowej Luizy w Zabrzu, gdzie ważna była każda naszkicowana cegiełka.

Na co dzień przy kawie

Prace nad art-bookiem trwają, choć ponad połowa ilustracji już została narysowana. Grafiki artystów, przedstawiające nie tylko kopalnie, ale też inne obiekty, które wpisują się w architekturę Śląska, można na bieżąco oglądać w prowadzonej przez Anastasię i Aleksandra kawiarni Dywan Kawa przy ul. Katowickiej 4 w Świętochłowicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto