Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alejki w Parku Kachla będą miały swoje nazwy. Zostaną one wybrane w ramach konkursu

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Alejki w Parku Kachla w Bytomiu będą miały swoje nazwy. Zostaną one wybrane w ramach konkursu
Alejki w Parku Kachla w Bytomiu będą miały swoje nazwy. Zostaną one wybrane w ramach konkursu Szymon Bijak
Wszystko na to wskazuje, że od przyszłego roku alejki w Parku Kachla w Bytomiu będą miały własne nazwy. Interpelację w tej sprawie w czerwcu do Urzędu Miejskiego przesłała trójka radnych - Maciej Gajos, Michał Misiaszek i Grzegorz Nowak. - Pomysł został pozytywnie zaopiniowany. Z pewnością o pomoc w doborze nazw alejek poprosimy mieszkańców - informuje Małgorzata Węgiel-Wnuk z bytomskiego magistratu.

Bytom: alejki w Parku Kachla będą miały swoje nazwy. O zdanie zapytani zostaną mieszkańcy

W czerwcu tego roku trójka bytomskich radnych - Maciej Gajos, Michał Misiaszek i Grzegorz Nowak - przesłała interpelację do Urzędu Miejskiego w sprawie nadania nazw alejkom w Parku Kachla. Zaproponowali, żeby były one oznakowane, podobnie jak ulice w mieście. Dodatkowo zasugerowali, aby przy każdej alejce pojawiła się tablica informacyjna z krótkim życiorysem znanego bytomianina.

Jak ten pomysł radni argumentowali? - Po pierwsze zwiększy to bezpieczeństwo, gdy ktoś zasłabnie, zostanie poszkodowany, stanie mu się krzywda łatwiej będzie taką osobę zlokalizować, bo w prosty sposób będzie mogła dana osoba określić swoją propozycję, np. informując służby, że jest w alejce Georga Bruninga (na przykład) - mogliśmy przeczytać we wspomnianej interpelacji.

Ponadto, dzięki nazwaniu alejek prace ułatwioną będę mieli strażnicy miejscy czy policjanci, którzy do Parku Kachla przyjadą na interwencję.

Jak miasto zareagowało na tę inicjatywę radnych?

- Pomysł został pozytywnie zaopiniowany. Miasto zabezpieczy środki finansowane na ten cel w budżecie miasta na 2022 roku. Z pewnością o pomoc w doborze nazw alejek poprosimy mieszkańców. Trzeba zaznaczyć, że montaż tabliczek informacyjnych z nazwami będzie wymagał również zgody Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków ze względu na fakt, że Park Miejski objęty jest ochroną - informuje Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzecznik bytomskiego magistratu.

Bytomski park, który znajduje się w centrum (niedaleko Urzędu Miejskiego), założono w 1840 roku. Został on wpisany do rejestru zabytków nieruchomych naszego województwa w 1992 roku. Jego powierzchnia wynosi ponad 40 hektarów.

W parku znajdują się m.in. dwa stawy, plac zabaw dla dzieci, korty tenisowe Górnika Bytom, duża polana czy muszla koncertowa.

Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów jest z kolei tzw. Góra Miłości - wzniesienie to, na bazie hałdy galmanowej, utworzone zostało na przełomie XIX i XX wieku. W 2017 roku zostało one zrewitalizowane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto