Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

500 plus Bytom - pytania i odpowiedzi. 1 kwietnia 2016 składanie wniosków

Magdalena Nowacka-Goik
M. Bugała-Azarko
500 plus Bytom. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o programie 500 plus w Bytomiu. Rozmowa z Małgorzatą Podlewską i Magdaleną Moskwą, kierowniczkami działów w MOPR Bytom

500 plus Bytom

Od 1 kwietnia oficjalnie można składać wnioski w sprawie świadczeń programu 500 plus. Wnioski są już wydawane od połowy marca. Dużo osób już je pobrało, czy większość czeka na ostatni moment?

Bardzo dużo. Zwłaszcza jeśli chodzi o pierwszy dzień wydawania. 15 marca wydaliśmy aż tysiąc wniosków. W kolejnych dniach już takiego boomu nie było. Do tej pory wydaliśmy około 3 tys.

Przypomnijmy, gdzie można pobrać wniosek

W naszej głównej siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Strzelców Bytomskich 21 w pokojach numer 4 i 5 na parterze. Nasi stali klienci korzystający z pomocy społeczne,j mogą też pobrać wnioski w terenowych punktach MOPR. Wnioski są też na naszej stronie internetowej www.mopr.bytom.pl. Można je sobie wydrukować.

Co w sytuacji, kiedy ktoś będzie miał wątpliwości, jak wypełnić wniosek, gdzie może je wyjaśnić ?

Wnioski są czytelne i nie powinno być z nimi problemu. Oczywiście służymy wyjaśnieniami. Najlepiej przy pobraniu przejrzeć wniosek i w razie wątpliwości od razu zapytać. Informacje, jak poprawnie wypełnić wnioski można też znaleźć na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Większość osób już zastanawia się, czy kiedy przyjdą złożyć wniosek w pierwszym dniu, czyli 1 kwietnia, to będą stały w kilometrowej kolejce. Część pracujących planuje nawet wziąć wolne w pracy…

Zupełnie niepotrzebnie. Czas na złożenie wniosku jest do 1 lipca. Wszystkie uprawnione osoby, które zmieszczą się w tym terminie, niezależnie, czy zrobią to na początku kwietnia, czy pod koniec czerwca, otrzymają świadczenia z nadpłatą od 1 kwietnia. Faktycznie, 1 kwietnia może być dniem, kiedy zjawią się tu tłumy, co dla wielu może być dyskomfortem. Oczywiście jesteśmy przygotowani na każdą sytuację i na pewno w tym dniu, jeśli będzie taka potrzeba, zaangażowana zostanie jak największa liczba pracowników MOPR, tak aby wszystko przebiegało sprawnie. Przyjęcie jednego wniosku,nie powinno trwać więcej niż kilka minut. Zakładamy jednak i takie sytuacje, kiedy wniosek nie będzie na przykład wypełniony i petent będzie to robił na miejscu, dopytywał, uzupełniał. Takie sytuacje mogą przedłużać obsługę. Dlatego apelujemy, aby oczywiście nie zwlekać, ale też niekoniecznie stawiać się u nas w tym pierwszym dniu.Wnioski będą przyjmowane codziennie od godziny 7.30 do 18. Namawiamy, także aby nie przychodzić na ostatnią chwilę, czyli tuż przed godz. 18.

Wnioski można będzie składać w dwóch miejscach: siedzibie MOPR oraz w nowym punkcie przy ulicy Łużyckiej 12.

Dokładnie. Gorąco zachęcamy do składania wniosków w nowym punkcie z kilku powodów. Po pierwsze, w naszej siedzibie będzie to można zrobić od poniedziałku do piątku, a w nowym punkcie także w soboty od godziny 8 do 16. Punkt jest w dobrej lokalizacji, obok SP nr 5 , dokładnie w budynku, gdzie mieści się też siedziba Spółdzielni Mieszkaniowej Centrum. Miejsca jest dużo (kiedyś mieściła się tu hala hurtowni), jest przestronnie, wszystko odnowione. Po drugie, ten lokal jest przeznaczony pod obsługę programu 500 plus, a w naszej głównej siedzibie jednocześnie będziemy przyjmować klientów w innych sprawach. Po trzecie, miejsce będzie przyjazne dla matek z dziećmi - znajduje się tu pokój, gdzie mogą dziecko przewinąć czy nakarmić. Z tych powodów, ten punkt z pewnością jest korzystniejszy, zwłaszcza dla kobiet z małymi dziećmi oraz osób pracujących. Ale oczywiście polecamy ten punkt wszystkim klientom. Nasza główna siedziba jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, jeśli chodzi o punkt przy ulicy Łużyckiej, jest tam jeszcze montowana winda, która powinna być gotowa pod koniec kwietnia. I barier nie będzie.

Zapewne część osób przyjedzie składać wnioski nie tylko komunikacją miejską, ale także samochodami. Czy będą mieli możliwość zaparkowania ? Z miejscami u nas krucho...

Nie mamy za dużo możliwości w tym zakresie. W przypadku punktu przy ul. Łużyckiej uzyskaliśmy pomoc ze strony zarządu klubu Polonii Bytom, który zgodził się udostępnić dla klientów chcących złożyć wnioski miejsca parkingowe przy ul. Olimpijskiej 2. Nie jest to może bezpośrednio przy tym punkcie, ale biorąc pod uwagę, że wolnych miejsc tuż przy nim jest naprawdę mało, warto skorzystać z tej opcji. Bo możemy się narazić na krążenie po osiedlu przez dłuższy czas w poszukiwaniu miejsca. A to dodatkowy stres.

Zachęcacie także do składania wniosków innymi sposobami

Można to uczynić za pośrednictwem Poczty Polskiej, bankowości elektronicznej, platformy elektronicznej ZUS, przez ePUAP czy za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl

Co należy mieć przy sobie podczas składania wniosku?

W przypadku, kiedy składamy wniosek na drugie i kolejne dziecko, wystarczy dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem. Plus numer konta, na które mamy otrzymać świadczenia.

A co w przypadku wniosku na pierwsze dziecko?

W tej sytuacji przyznanie wsparcia będzie poprzedzone analizą. Świadczenie będzie przysługiwało także na pierwsze dziecko, jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 800 zł netto (1200 zł, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne).Każdy pełnoletni członek rodziny jest zobowiązany wypełnić oświadczenie o osiągniętych dochodach niepodlegających opodatkowaniu. Jeśli chodzi o pozostałe dokumenty, to dzięki informatyzacji większość z nich będziemy pozyskiwać samodzielnie ze specjalnej bazy. Wyjątek - jeśli osoba zmieniła, podjęła lub utraciła pracę od roku bazowego - czyli 2014. Wtedy każdą taką zmianę musi udokumentować. Szczegółowe informacje na ten temat nasi klienci uzyskają przy pobieraniu wniosku lub na stronie internetowej ośrodka.Wnioski będą rozpatrywane na bieżąco. Mamy 3 miesiące na wydanie decyzji.Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to niezależnie od terminu jego złożenia, wypłaty będą obejmowały ten sam okres - czyli od 1 kwietnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto