Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląski Tydzień w bibliotece w Gliwicach. W programie Pippi Langstrump po śląsku i szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Śląski Tydzień w bibliotece w Gliwicach
Śląski Tydzień w bibliotece w Gliwicach Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach
Śląski Tydzień w gliwickiej bibliotece ruszy we wtorek 22 listopada i potrwa do 2 grudnia. Celem przedsięwzięcia jest prezentacja szeroko pojętej historii, kultury, sztuki i muzyki Śląska. Wydarzenia obejmujące spotkania autorskie, warsztaty i wystawy odbędą się w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17.

Śląski Tydzień w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach

Wydarzenie przybliży uczestnikom szeroko pojętą historię, kulturę, sztukę i muzykę Śląska. Jak informują organizatorzy, Śląski Tydzień skupi się przede wszystkim na promocji literatury, a także gwary. Program wydarzenia powinien zainteresować zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Śląski Tydzień w Gliwicach rozpocznie się 22 listopada o godz. 10.30.

- Małgorzata Pietrzak, kulturoznawczyni z Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego opowie dzieciom o śląskim stroju ludowym – zachęca Urząd Miejski.

W ten sam dzień, o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z Sabiną Waszut. To mieszkająca na Śląsku pisarka i felietonistka, będąca autorką kilkunastu powieści historycznych i obyczajowych. Jak przypominają gliwiccy urzędnicy, jej debiutancka powieść zatytułowana „Rozdroża” została nominowana do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” za rok 2014. Z kolei na Festiwalu Literatury Kobiet w Siedlcach książka zdobyła główną nagrodę w kategorii „Pióro” dla najbardziej poruszającej polskiej powieści roku 2014.

Na godz. 10.30 28 listopada zaplanowane zostały zajęcia dla dzieci „Na tropie beboka”. Poprowadzi je Kamil Iwanicki.

- Uczestnicy zajęć poznają postaci śląskich stworów, w które dawniej wierzyli mieszkańcy regionu, zaznajomią się z lokalnymi tradycjami oraz nauczą się, jak kreatywnie opowiadać legendy – zachęcają organizatorzy.

Dzień później, 29 listopada, Beata i Paweł Pomykalscy przybliżą słuchaczom dziedzictwo kulturowe pozostawione przez rody Ballestremów, Donnersmarcków i Schaffgotschów. Prelekcja wystartuje o godz. 18.00.

- Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii „Dziedzictwo śląskich potentatów”, którą można będzie podziwiać w trakcie trwania Śląskiego Tygodnia – informuje gliwicki Urząd Miejski.

Kolejna atrakcja dla najmłodszych została zaplanowana na 30 listopada na godz. 18.00. Tematem spotkania będzie „Pippi Langstrump” Astrid Lindgren. Popularna książka o przygodach rezolutnej dziewczynki zostanie zaprezentowana w wersji śląskiej. Szwedzką książkę przetłumaczył na śląski Rafał Szyma – górnośląski autor, tłumacz i popularyzator śląskiej mowy. Rafał Szyma będzie gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Organizatorzy wydarzenia nie zapominają, że Śląsk związany jest bardzo mocno z tradycjami górniczymi.

- Zainteresowanych górniczymi tradycjami i obrzędami zaciekawić może spotkanie z Kamilem Iwanickim. 2 grudnia o godz. 18.00 w swojej prelekcji „Niech żyje nam górniczy stan” skupi się na tradycjach i zwyczajach związanych z kultem św. Barbary oraz popularną na śląsku „Barbórką”. Po spotkaniu przewidziano poczęstunek inspirowany śląskimi smakami – informuje Urząd Miejski.

Więcej informacji o Śląskim Tygodniu można znaleźć na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto