Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozlicz radnego w Bytomiu : Jakub Snochowski - cz. II

Magdalena Nowacka-Goik
Rozlicz radnego w Bytomiu : Jakub Snochowski cz. II

Rozlicz radnego w Bytomiu : Jakub Snochowski cz. II

Czy wspiera pan pomysł utworzenia budżetu obywatelskiego?

Budżet obywatelski to bardzo dobre rozwiązanie, które sprawdziło się w wielu miastach, nie tylko w Polsce. Cieszę się, że wreszcie udało się go wprowadzić w Bytomiu. Jestem przekonany, że mieszkańcy skorzystają z tej szansy i wezmą sprawy w swoje ręce. Liczę na to, że budżet obywatelski zaktywizuje bytomian do działania i pozytywnie wpłynie na kształtowanie postawy obywatelskiej mieszkańców naszego miasta.

Proszę przestawić jakie jest pana wykształcenie oraz jakie ma pan doświadczenie do kierowania tak strategiczną i poważną agencją jaką jest, czy miała być - BARI

Jeśli chodzi o moje wykształcenie to skończyłem socjologię w Wyższej Szkole Menadżerskiej oraz Studium Trenerów uzyskując szereg certyfikatów podwyższających moje kwalifikacje. Zdecydowałem się także na studia podyplomowe Master of Business Administration (warunkiem kwalifikacji na studia MBA jest posiadanie min. 2 letniego doświadczenia w zarządzaniu). Tak naprawdę ważniejsze jest jednak doświadczenie praktyczne, a ja z biznesem jestem związany od lat m.in. poprzez własną działalność gospodarczą, przez co doskonale rozumiem potrzeby przedsiębiorców szczególnie z sektora małych i średnich firm. Niezależnie od tego w 2010 roku wygrałem konkurs na zagospodarowanie turystyczne Kolorowych Jeziorek w woj. dolnośląskim. Przez dwa lata pracowałem jako główny menadżer projektu „Kolorowe Jeziorka”.

Jak ocenia pan rządy prezydenta Bartyli?

Dla prezydenta Damiana Bartyli najważniejsze jest miasto i jego mieszkańcy - to jego największy atut. Nie "bawi się" w politykę, tylko podejmuje konkretne działania. W niespełna 1,5 roku przeprowadziliśmy wspólnie wiele zmian, które w przyszłości przyniosą korzyści dla miasta.
Prezydent zdecydowanie postawił na gospodarkę i rozwój biznesu, a co za tym idzie tworzenie nowych miejsc pracy, tak bardzo potrzebnych w Bytomiu. Powołanie Bytomskiej Strefy Aktywności Gospodarczej, pozyskanie 17 mln dotacji na uzbrojenie terenów Strefy Ekonomicznej, pierwsze duże inwestycje w mieście m.in. powstanie fabryki wełny mineralnej w Bobrku, która zatrudni ponad 200 pracowników, obniżenie lokalnych podatków i opłat, podpisanie umowy na utworzenie w Bytomiu Inkubatora Przedsiębiorczości odwraca niekorzystny trend inwestycyjny w mieście. Dzięki temu zmienia się także wizerunek miasta, o którym mówi się coraz lepiej.

Czy według pana po wydzierżawieniu BPK mieszkańcy mogą się liczyć z podwyżką wody i ścieków ?(pytanie zostało zadane jeszcze w czasie, gdy radni nie mieli zamiaru zmieniać zdanie w temacie - przy. red.)

Prezydent podejmuje odpowiedzialne decyzje. Mieszkańcom nie grożą drastyczne podwyżki cen wody i odprowadzania ścieków, czym straszą w imię celów politycznych nasi przeciwnicy. Umowa dzierżawy BPK jasno określi warunki i oczekiwania względem przyszłego zarządcy spółki. Trzeba pamiętać, że od czasu kiedy Damian Bartyla został prezydentem cena wody nie wzrosła ani o grosz. W tym roku cena również została utrzymana. Prezydent poradził sobie także z deszczówką, czyli podatkiem od deszczu zaproponowanym przez poprzednią władzę. To za czasów prezydenta Koja mieliśmy gwałtowny wzrost ceny.

Budżet obywatelski dla dzielnicy Bobrek wynosi około 90 tys. Jest według pana wystarczający? Gdyby pan był mieszkańcem tej dzielnicy, na co by pan go przeznaczył?

Ilość środków dla dzielnicy Bobrek jest proporcjonalna do liczby mieszkańców. Oczywiście jak w każdej dzielnicy mógłby być większy, ale proszę pamiętać, że takie rozwiązanie wprowadzamy po raz pierwszy. W przyszłym roku bogatsi o doświadczenie, będziemy rozważać zwiększenie kwoty, która i tak nie jest mała. W roku 2014 mieszkańcy Bytomia wykorzystają 2 mln złotych.

Pana największe sukcesy w tej kadencji i co ocenia pan jako swoją porażkę
Każda sprawa czy problem, z którym zwrócili się do mnie mieszkańcy i który udało się rozwiązać to sukces. To często drobne, ale ważne dla mieszkańców rzeczy. Dużym sukcesem, w którym miałem swój udział jest pozyskanie nowych inwestorów dla miasta i tworzenie nowych miejsc pracy. Wkrótce przedstawię szczegółowe sprawozdanie z mojej działalności.

Czytaj też : Jakub Snochowski - cz I

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto