18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu - likwidacja? Albo przejęcie przez miasto

Magdalena Nowacka-Goik
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu - likwidacja czy przejęcie przez miasto?
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu - likwidacja czy przejęcie przez miasto? MANO
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu: likwidacja? Marszałek województwa śląskiego Mirosław Sekuła, przedstawił prezydentowi Bytomia Damianowi Bartyli propozycję prowadzenia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Urzędnicy : "nic nie wiedzieliśmy".

O tym, że los Muzeum Górnośląskiego jest niepewny, mówiono od dawna. Był pomysł łączenia z Muzeum Śląskim, ale nic z tego nie wyszło. Pogłoski wróciły, kiedy Dominik Abłamowicz, szef bytomskiej placówki został dyrektorem także Muzeum Śląskiego. Oficjalnie jednak cały czas mówiono, że jest miejsce dla obu placówek.

Tymczasem kilka dni temu pod obrady sejmiku miała trafić uchwała, dotycząca przyszłości Muzeum Górnośląskiego. Ostatecznie nie trafiła pod głosowanie, ale, jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, w miniony piątek rozniosła się pogłoska o możliwości likwidacji placówki. Również nieoficjalnie, pracownicy usłyszeli, że będą mieli zapewnione etaty w Muzeum Śląskim. We wtorek ma dojść do rozmów dyrektora Abłamowicza z przedstawicielami związków zawodowych.
- Nic nie wiemy na temat likwidacji Muzeum Górnośląskiego, nikt z nami na ten temat rozmawiał, ale oczywiście jesteśmy przeciwni - powiedział nam dzisiaj około godziny 14 Adam Grzesik z wydziału promocji i kontaktów z mediami UM w Bytomiu.
Pytanie zadaliśmy też w Urzędzie Marszałkowskim. Z odpowiedzi, którą otrzymaliśmy tuż przed godziną 16 wynika, że marszałek Mirosław Sekuła, przedstawił Damianowi Bartyli, prezydentowi Bytomia, propozycję prowadzenia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

„Prowadzenie Muzeum Górnośląskiego z miastem Bytom pozwoliłoby otworzyć przed tą instytucją nową drogę rozwoju uwzględniającą w szerokim zakresie historię i specyfikę Bytomia. Przyczynić się to może z pewnością do poszerzenia oferty muzeum dla mieszkańców naszego województwa”, argumentuje marszałek w piśmie do prezydenta.

Witold Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego, podkreśla, że województwo śląskie ma doświadczenia związane ze współpracą z samorządem lokalnym przy prowadzeniu instytucji muzealnych. - W 2013 roku sukcesem zakończono działania zmierzające do połączenia dwóch instytucji kultury: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu. Powstała wspólna instytucja kultury, dla której organizatorami są gmina Zabrze i województwo śląskie. Miasto Zabrze jest tu głównym organizatorem. 51% potrzeb Muzeum Górnictwa Węglowego finansuje Miasto Zabrze, a 49% leży po stronie Województwa Śląskiego - podaje jako przykład Witold Trólka. I dodaje: teraz czekamy na odpowiedź prezydenta.

Więcej informacji wkrótce

Czytaj takżeMuzeum Górnośląskie Likwidacja

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto