Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malownicza procesja Bożego Ciała w Piekarach Śląskich. Zobacz niezwykłe zdjęcia

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Dziewczynki sypały kwiaty przed monstrancją.
Dziewczynki sypały kwiaty przed monstrancją. Magdalena Grabowska
Piękne stroje ludowe, dziewczynki sypiące kwiaty przed monstrancją, schowaną pod baldachimem. Za nami piękna uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Piekarach Śląskich, popularnie nazywana Bożym Ciałem. Było pięknie i kolorowo, a na procesję przybyły tłumy. Zobaczcie zdjęcia.

Kliknij TUTAJ, by zobaczy ZDJĘCIA
Tegoroczna procesja Bożego Ciała z bazyliki po Mszy świętej rozpoczęła się ok godz. 9.30. Wierni modlili się przy ołtarzach ustawionych na na Placu Mariackim przy bazylice, przy krzyżu na ul. Bytomskiej (naprzeciw sklepu „Drewno”), przy pomniku św. Jana Pawła II na Kalwarii oraz IV przed kościołem kalwaryjskim.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Piekarach Śląskich

Po zakończeniu procesji została odprawiona Msza święta przed kościołem kalwaryjskim.
Ołtarze przygotowała Wspólnota modlitewna „Wieczernik”, mieszkańcy ul. Bytomskiej, mężczyźni Wspólnoty św. Józefa oraz Bractwo Kalwaryjskie. W tym roku na Boże Ciało parafia stworzyła także dywan eucharystyczny z kwiatów. Był ułożony na głównej alei prowadzącej do kościoła kalwaryjskiego już w środę.

To jedna z najważniejszych uroczystości

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, inaczej zwana Bożym Ciałem, jest jednym z najważniejszych katolickich świąt. Najstarsza nazwa tej uroczystości brzmiała "festum Eucharistiae" - "święto Eucharystii". Święto powstało w XIII wieku pod wpływem nowych nurtów pobożności eucharystycznej, które koncentrowały się nie na przyjmowaniu Komunii św., lecz na czci samej obecności Chrystusa w znaku chleba i wina.

Ustanowienie święta było reakcją na herezję Berengariusza z Tours w XI wieku, który twierdził, że przemiana chleba i wina w Ciało i Krew Cheystusa jest niemożliwa, ponieważ Ciało Chrystusa znajduje się w niebie, a więc nie może równocześnie przebywać na ziemi. Do samego wprowadzenia Bożego Ciała przyczyniła się zakonnica bł. Julianna, augustianka z klasztoru Mont Cornillon w diecezji LieOge w Belgii. W 1208 r. miała wizję, która pokazywała księżyc w pełni z ciemną plamą. Później miał się jej objawić Chrystus, który uświadomił jej, że plama oznacza brak w kalendarzu kościelnym święta ku czci Eucharystii. Święto zostało oficjalnie ustanowione w 1240 r. przez biskupa LieOge-Roberta. Jego dekret ustanawiał uroczystość w jego decyzji w drugą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego. Później Boże Ciało było obchodzone w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto