MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kaliskie Spotkania Teatralne. Już wieczorem poznamy zwycięzców 64. edycji Festiwalu Sztuki Aktorskiej

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
W sobotni wieczór poznamy werdykt jury 64. Kaliskich Spotkań Teatralnych
W sobotni wieczór poznamy werdykt jury 64. Kaliskich Spotkań Teatralnych Bartłomiej Hypki
Wielkimi krokami zbliżamy się do finału 64. Kaliskich Spotkań Teatralnych. Wieczorem w Teatrze Bogusławskiego poznamy laureatów jedynego w Polsce festiwalu, który w centrum uwagi stawia aktorów.

Zanim jednak poznamy werdykt jury, zobaczymy jeszcze dwa spektakle - o godz. 16 na Scenie Kameralnej "POGO" z Teatru Polonia w Warszawie w reżyserii Kingi Dębskiej, a następnie o godz. 19 na Dużej Scenie "Moja żona odeszła z naszą terapeutką, czyli jak zakończyć wieloletni związek i nic przy tym nie poczuć" z Klubu Komediowego w Warszawie.

Historie dobrze opowiedziane

"W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej" z Domu Spotkań z Historią w Warszawie, "Mała piętnastka - Legendy pomorskie" z Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku i "Piękna Zośka" z Teatru Wybrzeże w Gdańsku - to historie bardzo różnorodne, rozpisane na jednego ("W maju się nie umiera") i wielu aktorów, z rozbuchaną scenografią jak w przypadku "Pięknej Zośki", bardzo ascetyczną (ponownie "W maju się nie umiera"), ale łączy je jedno - historie, które przedstawiają w nich twórcy rozbudzają emocje. Wzruszają i ściskają za gardło.

- Zofię Frontczakównę my kobiety możemy traktować jako swój wzór. Była chłopską wojowniczką, marzyła o tym, aby być murarką, w latach. 20 XX wieku nie chciała być matką, była rozdzielona między wsią a miastem; codziennie chodziła 10 km ze swojej wsi Dłubnia do Krakowa. Była odludkiem na wsi, odludkiem w mieście. My ją kojarzymy z obrazów, my tym spektaklem daliśmy jej głos i zorganizowaliśmy jej pogrzeb i w jakiś sposób uhonorować - mówi Karolina Kowalska, aktorka, odtwórczyni roli Zośki w "Pięknej Zośce".

Agnieszka Przepiórska w spektaklu "W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej" gra rolę poetki i działaczki, matki zamordowanego przez funkcjonariuszy MO Grzegorza Przemyka.

- Odpowiem cytatem ze spektaklu: matka i poetka - to się po prostu nie łączy. Udzielam swojej wrażliwości i ciała. Staram się zrozumieć bohaterkę. Nie ma matki doskonałej. Na pewno nie jestem wobec niej oceniająca - mówi Agnieszka Przepiórska.

Wydarzenia towarzyszące

Każdego dnia po spektaklach widzowie mieli okazję wziąć udział w spotkaniach z artystami, które prowadził krytyk Jacek Wakar. Po rozmowach z twórcami Teatr Bogusławskiego zapraszał do Klubu Festiwalowego, mieszczącego się w Kontrabas Cafe Club.

Festiwalowi towarzyszyły wystawy zorganizowane przez zaprzyjaźnione instytucje kultury - Galerię Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu - "Ćwiczenia z uważności" Teresy Starzec i Alicji Bielawskiej oraz Ośrodek Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień - "Ulice Ryszarda Cieślaka". Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała natomiast spotkanie z Marylą Zielińską, autorką książki "To. Biografia Jerzego Grzegorzewskiego", które poprowadził Robert Kuciński. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tatiana Okupnik tak dba o siebie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto