Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historyczna ulica Zaułek doczeka się rewitalizacji. Poznaliśmy projekt stworzony przy udziale mieszkańców

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Mieszkańcy Bytomia, podczas specjalnego spotkania, poznali koncepcję rewitalizacji historycznej ulicy Zaułek. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Mieszkańcy Bytomia, podczas specjalnego spotkania, poznali koncepcję rewitalizacji historycznej ulicy Zaułek. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>UM Bytom
Jedna z najstarszych bytomskich ulic będzie zrewitalizowana. Chodzi oczywiście o Zaułek, który łączy Rynek z ul. Dzieci Lwowskich. Dzięki projektowi rewitalizacji Śródmieścia, już wkrótce zyska on zupełnie nowe oblicze. O tym natomiast zdecydowali sami mieszkańcy. - Chcemy, aby bytomianie mieli wpływ na to, co dzieje się w mieście - podkreśla Michał Bieda, wiceprezydent Bytomia.

Poznaliśmy koncepcję rewitalizacji ul. Zaułek

W ubiegłym miesiącu odbyło się spotkanie konsultacyjne w sprawie rewitalizacji ul. Zaułek. Udział w nim mogli wziąć mieszkańcy kamienic przy Rynku, ul. Gliwickiej i Jainty.

- Chcemy odnieść się do historii tego miejsca i nadać mu nowy charakter - zapowiadał Paweł Wittich, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu.

Można byłoby zapytać: jaki konkretnie? O tym zdecydowali sami mieszkańcy. Podkreślali oni, że chcą, aby ul. Zaułek stała się miejscem przyjaznym, czystym, a także spokojnym. Dlatego też zaproponowali by była ona zamykana po zmroku - wówczas nie dochodziłoby tam do potencjalnych aktów wandalizmu.

Ponadto mieszkańcy zwracali uwagę, że historyczna ulica mogłaby być wykorzystywana w celach kulturalnych. Wszystkie propozycje, które zostały zgłoszone na pierwszych konsultacjach, uwzględniono w zaprezentowanym właśnie projekcie rewitalizacji.

Co się w nim znalazło?

  • nowe oświetlenie ulicy,
  • zamknięcie podwórka w porze nocnej od strony Rynku oraz ulicy Gliwickiej i Dzieci Lwowskich,
  • uporządkowanie placu gospodarczego,
  • nowe nasadzenia krzewów i kwiatów (np. róż),
  • tablice informujące o historii Zaułka,
  • elementy małej architektury,
  • iluminacje oraz
  • strefa dla mieszkańca.

- Planujemy rewitalizację Zaułka w latach 2021-2022. Tak jak w przypadku ul. Dworcowej, będziemy starać się o dofinansowanie tej inwestycji ze środków zewnętrznych – dodaje Michał Bieda.

Zaułek to dość niepozorna (w dodatku najwęższa w całym Bytomiu) uliczka, którą można - tak naprawdę - łatwo przeoczyć. Łączy ona Rynek z ul. Dzieci Lwowskich.

Co ciekawe, zachowała ona swój pierwotny, średniowieczny kształt. Można tu zauważyć wykute w granicie rynsztoki (czyli zagłębienia między jezdnią a chodnikiem), a bruk pamięta początki nawet XIX wieku.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto