Czarni na medal

MARCIN ZASADA
Juniorzy liczą na udany start w Mistrzostwach Polski. Fot. LUCYNA USIŃSKA
Dziesięć medali zdobyli dżudocy Czarnych Bytom na międzynarodowym turnieju juniorów i juniorek w słowackiej Trnawie, z którego wrócili przedwczoraj. Złoto w kategorii powyżej 63 kg wywalczyła Marzena Makuła.

Srebrne medale zdobyli: Grzegorz Bębas (81 kg), Justyna Magier (48 kg), Bożena Markiewicz (52 kg) i Małgorzata Rainczuk (63 kg). Brązowe medale wywalczyli: Kamil Wysocki (55 kg), Wincenty Krawczyk (73 kg), Józef Rainczuk (81 kg), Marcin Michalik (90 kg) oraz Agnieszka Kapołka (48 kg). Kilku innych bytomskich dżudoków było blisko strefy medalowej. W turnieju startowali m.in. dżudocy z Austrii, Słowenii, Estonii, Węgier i Słowacji.

- Byliśmy tam najlepszym zespołem, chociaż nie pojechało z nami kilku dobrych zawodników - powiedział "DZ" trener Zenon Mościński. - Jestem zadowolony z walk moich dżudoków, bo były one bardzo zacięte. Niedługo jedziemy na kolejny międzynarodowy turniej, tym razem do Koszyc, liczę na kolejny dobry występ.

W tym samym czasie młodzicy Czarnych Bytom brali udział w III eliminacjach do Mistrzostw Polski, które odbyły się w Gliwicach. Pierwsze miejsca zajęli Zbgniew Stebnicki (81 kg), Ewa Konieczny (40 kg) i Gabriela Narloch (44 kg). Na drugim miejscu zawody ukończyli: Michał Bąk (60 kg), Artur Liszka (66 kg), Radosław Mrożek (81 kg), Bartosz Nowosielski (powyżej 81 kg) i Daria Dębogórska (57 kg). Na trzecim miejscu byli Jacek Brysz (55 kg), Maciej Żak (60 kg), Dawid Klim (73 kg), Jakub Dłubak (81 kg), Grażyna Bezrączko (48 kg) oraz Agnieszka Krzisczyk (52 kg).

- Były to przedostatnie eliminacje do Mistrzostw Polski, które odbędą się w listopadzie w Jastrzębiu i Rybniku - mówi Mościński. - Z naszego województwa pojedzie 33 zawodników, połowę to bytomianie.

Seniorzy bronili honoru Czarnych Bytom na turnieju Grand Prix we Wrocławiu. Niestety, zabrakło Janusza Wojnarowicza, który wyjechał do Moskwy na międzynarodowy obóz dżudo dla najlepszych zawodników najcięższej kategorii wagowej. Czarni poradzili sobie bez niego. Złote medale zdobyli Mateusz Michałek (66 kg) i Przemysław Matyjaszek (90 kg). Pewniakiem do złota był również Robert Krawczyk, ale z powodu kontuzji łuku brwiowego zrezygnował z walki finałowej, zadowalając się srebrnym medalem. Srebro wywalczył jeszcze Adam Skulte (60 kg), a brąz Wojciech Wysocki (66 kg).

- Wrocławski turniej był zarazem ostatnią eliminacją do Mistrzostw Polski, które odbędą się w październiku w Opolu - mówi Mościński. - Jestem zadowolony z tego występu. Faworyci wygrali planowo i bez większych problemów.