Handel złomem zbudował niejedną wielką fortunę Handel złomem zbudował niejedną wielką fortunę

Handel złomem zbudował niejedną wielką fortunę (© FOT.123RF)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Mafia złomowa to nowe zagrożenie. Funkcjonariusze ABW na zlecenie prokuratury w Rzeszowie zatrzymali na Śląsku siedem osób. Stworzyły one międzynarodową sieć firm handlujących złomem na terenie Unii Europejskiej, m.in. w Polsce, Czechach i na Słowacji, które wyspecjalizowały się w fikcyjnych transakcjach, by wyłudzić VAT.

Według wstępnych wyliczeń uzyskały od naszego Skarbu Państwa około 120 mln zł. Złom to złoty interes dla przestępców piorących brudne pieniądze i wyłudzających VAT. Ten lewy biznes przynosi zyski podobne do nielegalnego obrotu paliwem. Mechanizm jest niemal identyczny, ale trudniejszy do wykrycia, więc bezpieczniejszy. Każdego roku Skarb Państwa traci w ten sposób nawet kilkaset milionów złotych.

Jak to się robi? Legalnie działająca firma kupuje złom. Potem na fakturach jest on przekazywany przez dziesiątki firm rejestrowanych na tzw. "słupy". Właściciele tych firm istnieją, ale firmy działalności nie prowadzą. Występują natomiast o zwrot podatku VAT za fikcyjny obrót. Pieniądze oddają firmie, która interes rozkręciła. Ostatecznie złom trafia do huty. Ten łańcuszek ma na celu nie tylko wyłudzenie VAT, ale i wypranie pieniędzy z przestępstw. Dzieje się tak poprzez operacje bankowe.

W katowickiej Prokuraturze Okręgowej toczy się sześć śledztw w takich sprawach, w całym kraju - kilkadziesiąt.

- Chodzi o bardzo duże kwoty. Większość spraw zaczęła się od sygnałów od generalnego inspektora informacji finansowej o podejrzanych transakcjach - podkreśla prok. Marta Zawada-Dybek. Dodaje, że pierwsze sprawy śledczy zamknęli już aktami oskarżenia. Ciągle jednak napływają nowe.

Śląsk, gdzie sporo jest zlikwidowanych kopalń i hut, to eldorado dla tego typu działalności. Dlaczego mimo znajomości mechanizmów tego typu przestępstw i ogromnych strat Skarbu Państwa coraz częściej do nich dochodzi?

- Rynek złomu w Polsce jest patologiczny. Mamy tu do czynienia z wolnoamerykanką. Bo niby dlaczego punkty skupu złomu przyjmują szyny czy miedziane kable? Do tego mamy niejednoznaczne prawo dotyczące zwrotu podatku VAT - podkreśla prof. Andrzej Barczak z Akademii Ekonomicznej w Katowicach.


Wiadomości

Komentarze (30)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

OLA (gość)

zobaczcie same -to jest prawdziwy facet!!! , a gbur i cham Bronek to nieh wraca skad przyszedl- do obornik gnoj wyrzucać z
obory i byka doić

http://korwin-mikke.pl/wideo/pokaz/stracony_glos_na_kaczynskiego_i_komorowskiego_/791

zobacz co mowi ten facet !
on ma jaja , nie jest jak reszta eunuchów

67 sekunda (gość)

Powinni udać sie w teren i sprawdzić małe skupy złomu, to zobaczą ile tam lodówek starego typu i zapewne cichcem w nocy albo w sobote gaz z nich spuszczają. Szkoda gadać, jaki ten pie polski kraj zafajdany. Co jeden to głupszy od drugiego kandydat na prezydenta. Oczywiście poza Panem Komorowskim i Napieralskim

Ela-Skoczow (gość)

Ja i cala moja duza rodzina i wszyscy znajomi zaglosujemy na PiS i nic tego nie zmieni

chwała wałom (gość)

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie radnego Platformy Obywatelskiej w Czeladzi z powiatu będzińskiego, który dał łapówkę za zatrudnienie w gimnazjum.Było mu to potrzebne do zdobycia emerytury. - Jego zachowanie było moralnie naganne, ale nie miało związku z pełnieniem mandatu, więc nie możemy go ścigać - uznali prokuratorzy.

news (gość)

Pułkownika Zbigniewa R., dyrektora zakładu karnego w Jastrzębiu-Zdroju, zatrzymało Centralne Biuro Antykorupcyjne. Pan Dyrektor dawał skazanym przepustki za łapówki. Panie Tusk Panie Komorowski CO SIE DZIEJE W POLSCE ?

wyborca (gość)

Znany sympatyk PO Komendant policji w Zabrzu jechał autem po pijanemu, a podczas zatrzymania obrażał funkcjonariuszy, swoich podwładnych. To naprawdę dziki kraj policjant ma za sobą kilkanaście lat wzorowej służby i odznaczenia za walke z pijanymi kierowcami. NIC DODAĆ NIC UJĄĆ. Zapewne wygonią go na emeryturę po cichu i bez rozgłosu

Egon (gość)

W Numberg wiekszosc glosuje za Kaczynskim.O
Komoroskim tutaj sie za duzo nie mowi,nie jest
brany pod uwage.Znajomi w Krakowie tez za
Kaczynskim.Ale debate wygral Napieralski.Tutejsza polonia jak i lokalne media dziwia sie na wieści o komorowskich sadach 48 godzinnych i wyjsciu polski z nato.Gratuluje
komunistom ale chyba z Kaczyńskim nie wygrają

E Malcher (gość)

Jesteśmy gotowi do wyborów.W samym Chicago przygotowano osiem placówek wyborczych, gdzie będzie można oddać głos.I co najważniejsze u nas nie bedzie tzw polskiej ciszy wyborczej wiec mozna na bierzaco wiedzieć o frekwencji i ilości oddanych głosach

Irys (gość)

PO tym, jak Tuskowi mordę obito na wałach,/zapewne jest wielu jeszcze chetnych do
poszerzenia listy do obicia o komorowskiego,kutza,bartoszewskiego/, BOR
nie ma wyjścia. Kochanych rzekomo przywódców
trzeba bronić przed narodem.

Markus (gość)

to wręcz patologiczne ataki frustratów niemieckich na policję. Prasa zastanawia się także nad klimatem w koalicji bo brutalny atak na dwóch policjantów przypomina czasy gdy w trakcie mistrzostw świata w niemczech, niemieccy kibice śmiertelnie pobiły francuskiego zandarma a 22 cięzko ranili.

piórko (gość)

...dawno powinno się zlikwidować punkty skupu złomu , skończy się problem kradzieży !...

Hans (gość)

Niemcy są już oficjalnie zadłużone na ok. 1,8 biliona euro (!), czyli ok. 77 proc. wartości
rocznego niemieckiego PKB.Oznacza to przekroczenie dozwolonego przez UE progu o ok. 17 proc.Coraz więcej niemieckich ekonomistów twierdzi w związku z tym, że konieczne jest bardzo pilne przewaluowanie euro.

Więcej na temat: