Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2010: Instrukcja wyborcza

Sławomir Cichy
O godzinie szóstej w niedzielę zostaną otwarte drzwi lokali wyborczych we wszystkich 2717 obwodach do głosowania na terenie województwa śląskiego. 3 mln 73 tys. osób będzie miało szansę wybrać nowego prezydenta RP spośród 10 kandydatów.

Dodatkowo w okręgu nr 30, obejmującym 13 gmin i powiatów, mieszkańcy otrzymają w lokalu wyborczym jeszcze jedną, żółtą kartkę do głosowania z trzema nazwiskami. Zakreślając jedno z nich, wybiorą senatora w wyborach uzupełniających - to dlatego, że wygasł mandat zmarłej tragicznie senator Krystyny Bochenek.

Żółte karty do głosowania otrzymają wyborcy w gminach: Bieruń, Bojszowy, Chełm Śląski, Chorzów, Imielin, Katowice, Lędziny, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice i Tychy. Znajdą na nich nazwiska trzech kandydatów na senatora: Leszka Mariana Piechoty (Platforma Wyborcza RP), Adama Stacha (PSL) i Zbigniewa Aleksandra Zdónka (Polska Partia Pracy - Sierpień 80).

Z kolei na białej karcie, którą otrzymają wszyscy wyborcy, będą wypisani kandydaci na prezydenta RP. Są to: Marek Jurek, Jarosław Aleksander Kaczyński, Bronisław Maria Komorowski, Janusz Ryszard Korwin-Mikke, Andrzej Zbigniew Lepper, Kornel Andrzej Morawiecki, Grzegorz Bernard Napieralski, Andrzej Marian Olechowski, Waldemar Pawlak oraz Bogusław Zbigniew Ziętek.

W wyborach głos oddany będzie ważny, gdy przy jednym kandydacie postawimy znak "X" w kratce z lewej strony obok jego nazwiska. Głos będzie nieważny w trzech przypadkach: kiedy zostanie oddany na więcej niż jednego kandydata, kiedy nie zostanie oddany głos na żadnego kandydata oraz kiedy oddany zostanie głos na karcie do głosowania innej niż karta urzędowo ustalona lub pozbawionej pieczęci obwodowej komisji wyborczej. Jak zapewnia Państwowa Komisja Wyborcza, nigdzie nie zabraknie kart do głosowania. Każda komisja ma ich więcej niż jest w jej obwodzie uprawnionych do głosowania. Wynika to z faktu, że dzięki pobranym zaświadczeniom z gmi-ny, wiele osób może przyjść do dowolnego lokalu nie tylko w województwie, ale także kraju i poza jego granicami. Tylko w Katowicach do czwartku przed południem pobrano ponad 3500 takich zaświadczeń, ważnych na pierwszą i drugą turę wyborów prezydenckich.

Sporo osób, które mają trudności z poruszaniem się, ma szansę głosować poprzez pełnomocników. To wyznaczona na piśmie osoba, która dokona aktu głosowania. Miasta przygotowały też specjalne lokale przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, aby ułatwić im głosowanie. Adresy takich lokali wyborczych można znaleźć na stronach internetowych gmin. Na przykład w Jaworznie wytypowano cztery takie lokale - ze specjalnymi podjazdami, bez progów i z szerokimi drzwiami, w których zmieści się wózek.

Lokale wyborcze będą czynne do godz. 20. Spóźnienie - nawet o minutę - nie zostanie uwzględnione i wyborca nie będzie mógł zagłosować. Wraz z zamknięciem lokali komisje rozpoczną liczenie głosów. Oprócz pisemnego protokołu do PKW zostanie wysłany wynik drogą elektroniczną za pośrednictwem internetu. To oznacza, że nieoficjalne wyniki będą znane po kilku godzinach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto