Wstrząs w Bytomiu [23.04.2018]. Odczuli go mieszkańcy wielu śląskich miast. Wstrząs miał siłę 3,7 w skali Richtera

Wstrząs w Bytomiu [23.04.2018]. Mieszkańcy wielu śląskich miast m.in. Zabrza, Bytomia, Chorzowa, Gliwic, Tarnowskich Gór i Katowic odczuło w poniedziałek dość mocny wstrząs.

Silny wstrząs w Bytomiu w KWK Bobrek-Piekary. Czuliście to?

W poniedziałek 23 kwietnia przed godziną 11.00 doszło do mocnego wstrząsu. Mamy sygnały od mieszkańców, że wstrząs mocno było czuć m.in. w centrum Bytomia. Ziemia zadygotała, zakołysały se meble i żyrandole. Wyższy Urząd Górniczy nie ma jeszcze dokładnych informacji o wstrząsie.

Rzecznik Węglokoksu potwierdza, że do wstrząsu doszło na kopalni KWK Bobrek-Piekary. Nikomu nic się nie stało. Trwa sprawdzanie epicentrum wstrząsu.

Wstrząs był odczuwalny także w innych miastach: w Katowicach, Świętochłowicach, Rudzie Ślaskiej, Chorzowie i Sosnowcu.

Wstrząs wykryły sejsmografy.

Według serwisu www.emsc-csem.org współrzędne wstrząsu to 50.36 N i18.81 E. Siła wstrząsu wynosiła 3.7 stopnia w skali Richtera.

Wstrząsy indukowane eksploatacją górniczą

W Polsce wstrząsy indukowane eksploatacją górniczą występują na obszarze eksploatacji węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, w obszarze LGOM gdzie eksploatuje się złoża miedzi oraz w rejonie Bełchatowe gdzie odkrywkowo eksploatowany jest węgiel brunatny.

Najsilniejsze wstrząsy związane są z wyrównaniem naprężeń w ziemi związanych z sumowaniem się wpływów od eksploatacji górniczej z naturalnymi naprężeniami związanymi głównie z występowaniem uskoków tektonicznych. W GZW wstrząsy silne są rejestrowane od ponad 50 lat przez Górnośląską Regionalną Sieć sejsmologiczną i katalogowane są w Głównym Instytucie Górnictwa.

Najsilniejsze wstrząsy z ostatnich 20 lat...

Najsilniejsze wstrząsy z ostatnich 20 lat w GZW skatalogowane w bazie danych GIG:
- 1992 (kopalnia Czeczott) : energia sejsmiczna E= 2x109 J (Joula)
- 1993 (kopalnia Miechowice): energia sejsmiczna E= 2x109 J
- 1993 (kopalnia Halemba ): energia sejsmiczna E= 1x109 J
- 2007 (kopalnia Bobrek ): energia sejsmiczna E= 1x109 J
- 2010 (kopalnia Piast): energia sejsmiczna E= 3x109 J
W skali Richtera magnituda tych wstrząsów wyniosła od 3.8 do 4.0.

Aktualnie w GZW wstrząsów słabszych od energii sejsmicznej powyżej 1x105 J do energii 9x108J występuje rocznie około 1000. W latach 60-tych 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku takich wstrząsów występowało 2000-3000 rocznie. Mniejsza liczba wstrząsów to efekt mniejszego wydobycia węgla, bardziej racjonalnej gospodarki złożami, skuteczniejszej profilaktyki górniczej oraz nowoczesnej rejestracji wstrząsów przez kopalniane stacje sejsmologiczne.

Prognozy wstrząsów dla przyszłej eksploatacji w istniejących uwarunkowaniach budowy geologicznej i tektonicznej GZW wskazują, że nie należy spodziewać się wystąpienia wstrząsów o energiach wyższych rzędów niż do tej pory, czyli 109 J (magnituda lokalna około 4-4,5). Nie należy w związku z tym oczekiwać, że skutki wstrząsów górniczych będą w przyszłości większe niż obserwowano to do tej pory. Nie ma więc obawy , że w przyszłości możemy oczekiwać katastrof budowlanych takich jak podczas silnych trzęsień ziemi.

Aktualnie na Śląsku najwięcej wstrząsów górniczych rejestrowane jest w obszarze wzdłuż uskoku Kłodnickiego rozciągającego się od Katowic w kierunku Zabrza po Knurów, w rejonie niecki bytomskiej (obszar Bytomia), w obszarze kopalń rybnickich (rejon Wodzisławia Śląskiego, Rydułtów) oraz w obszarze kopalń nadwiślańskich gdzie miał miejsce ostatni zarejestrowany silny wstrząs z dnia 9 lutego 2010 o energii sejsmicznej 3x109 J.

Najsilniejszy wstrząs związany z wpływem eksploatacji górniczej miał miejsce w roku 1980r – Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, magnituda wstrząsu M=4,6.

OK

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

11.08.2018, 14:31

Wstrząsy powodują szkody górnicze za które należy się odszkodowanie. Nie wiesz jak uzyskać odszkodowanie od kopalni? Kancelaria Prawna 24h specjalizuje się w szkodach górniczych tel.728838858

28.04.2018, 12:07

Cienki jesteś jak Polsilver gimbolu.

25.04.2018, 18:46

Gimbaza wróciła ze szkoły.

25.04.2018, 13:04

Powinni już dawno zrobić porządek z tym górnictwem i nie dać się związkowej mafii, stenowczo i zdecydowanie pozamykać to co nierentowne żeby więcej szkód nie narobiło w miastach pod którymi ryje.

24.04.2018, 20:27

Podpowiedź dla autora: to nie jest 109 Jouli, tylko 10 do potęgi 9, czyli 1000000000 J. Potęgowanie to jest wielokrotne mnożenie liczby przez samą siebie; wykładnik (tutaj: 9) oznacza ile tych liczb (podstawy potęgowania, tutaj: 10) występuje w mnożeniu. Wykładnik zapisuje się nieco mniejszą czcionką u góry podstawy. Czyli zapisuje się jako duża 10 i mniejsza 9 u góry po prawej stronie. 10 do potęgi 9 jest równe 10*10*10*10*10*10*10*10*10, czyli 1000000000, czyli miliard. To nie jest to samo co 109. Taką liczbę można też zapisać z literą E (jak w Excelu); wtedy pomija się podstawę 10. Na przykład: 1e9 to jest miliard, 2e9 to są dwa miliardy. Można też zapisywać potęgowanie z "daszkiem", tzn. tak: 10^9. Niektóre edytory automatycznie zmieniają ten zapis na "matematyczny" z wykładnikiem umieszczonym u góry.
Prawidłowy zapis wygląda następująco:
1992 (kopalnia Czeczott) : energia sejsmiczna E= 2x10^9 J (Joula)
albo
1992 (kopalnia Czeczott) : energia sejsmiczna E= 2e9 J (Joula)
albo
1992 (kopalnia Czeczott) : energia sejsmiczna E= 2000000000 J (Joula)

24.04.2018, 20:16

Hajer to frajer a górnictwo to szkodnik, i takie są fakty hajerze bez szkoły.

24.04.2018, 16:57

Palant jesteś

24.04.2018, 16:50

To ja jestem tym szkodnikiem pogórniczym. Z górniczego Sosnowca.

24.04.2018, 15:40

Widzę że jakiś "szkodnik" z Sosnowca przejął nicki pozostałych internautów i pisze teraz sam do siebie. To już trzeba być jakimś debilem z gimbazy!!

24.04.2018, 15:15

No właśnie gorolu, Polska to taki głupi kraj który oparł prawie wyłącznie energetykę zawodową na węglu i dlatego są problemy, Polska jest niewolnikiem węgla na własne życzenie, tutaj powinno już działać z 3 - 5 elektrowni atomowych od kilkunastu lat, gwarantuję ci że twoje kochane szkodliwe górnictwo już by nie istniało, dalej należy stawiać więcej farm wiatrowych i czerpać prąd z powietrza.
Prąd można importować tak jak inne towary, nawet kosztem nieco większych rachunków warto pozbyć się szkodliwego niszczącego górnictwa.
Ja wiem, pewnie jesteś starym emerytowanym pierdzielem którego komuna wychowała w poczuciu wyjątkowości, mieliście własne sklepy, karty G, byliście "ponad wszystko", deputaty, barbórki, premie, nieważne czy zakład rentowny i jaka była efektywność - wam się zawsze należało, innym nie. Dla was musiało być.
I żyjecie do dziś w przekonaniu wyjątkowości.... tylko postaw na szali efekty waszej pracy oraz zniszczenia miasta i koszty jakie ponosi całe społeczeństwo. Zniszczenia i koszty będą takim ciężarem że wydupi was w kosmos.

24.04.2018, 15:13

Więcej szkód z tych kopalń jak pożytku. Jak wygląda ten Bytom, przykład jak piekne niegdyś miasto zniszczyć rabunkową eksploatacją górniczą.

24.04.2018, 14:58

Miasto nic nie dostanie od górnictwa oprócz szkód i zniszczeń na powierzchni

24.04.2018, 14:56

Jakie koszty ponosi miasto przez eksploatację górniczą i szkody jakie powoduje?

24.04.2018, 14:55

Wstrząs był silny. Ciekawe czy kopalnia zapłaci za zniszczenia i szkody które niekoniecznie muszą pojawić się od razu?

24.04.2018, 13:46

Zamilcz głupi gorolu. Takie wstrząsy są wszędzie. Jest to spowodowane uskokami górotworu. Tępy gimbol z Sosnowca tego nie rozumie. Te twoje elektrownie atomowe sobie wsadź, chcesz z Polski zrobić Czarnobyl ?

24.04.2018, 12:50

No właśnie gorolu, Polska to taki głupi kraj który oparł prawie wyłącznie energetykę zawodową na węglu i dlatego są problemy, Polska jest niewolnikiem węgla na własne życzenie, tutaj powinno już działać z 3 - 5 elektrowni atomowych od kilkunastu lat, gwarantuję ci że twoje kochane szkodliwe górnictwo już by nie istniało, dalej należy stawiać więcej farm wiatrowych i czerpać prąd z powietrza.
Prąd można importować tak jak inne towary, nawet kosztem nieco większych rachunków warto pozbyć się szkodliwego niszczącego górnictwa.
Ja wiem, pewnie jesteś starym emerytowanym pierdzielem którego komuna wychowała w poczuciu wyjątkowości, mieliście własne sklepy, karty G, byliście "ponad wszystko", deputaty, barbórki, premie, nieważne czy zakład rentowny i jaka była efektywność - wam się zawsze należało, innym nie. Dla was musiało być.
I żyjecie do dziś w przekonaniu wyjątkowości.... tylko postaw na szali efekty waszej pracy oraz zniszczenia miasta i koszty jakie ponosi całe społeczeństwo. Zniszczenia i koszty będą takim ciężarem że wydupi was w kosmos.

24.04.2018, 11:16

Niech w końcu zrobią w całym Bytomiu co.i likwidują te kopalnie bo tylko smogu pełno a z pięciu to "siwy dym i czarne chmury "! bo palą byle czym.!!!!!

24.04.2018, 11:11

Jeszcze 1- den taki wstrząs i stary Karb posypie się jak "domek z kart"! to był horror .!!!

24.04.2018, 09:53

Powiedz mi gorolu jakie są alternatywne źródła energii w Polsce? zlikwidujmy kopalnie to za prąd będziesz tyle płacić że będzie cię stać załączyć go tylko na święta.

24.04.2018, 09:18

Ziemia się trzęsie, Bytom się zapada, a krety bezmyślnie ryją dalej.

24.04.2018, 09:08

Dawno juz powinienes poszukac alternatywnego kraju...

24.04.2018, 07:59

ZAPIS!!! Nie 2x109 J tylko 2x10 do potęgi 9 J - w komentarzach pewnie nie da sie robic indeksów górnych, ale w artykule to chyba już można? Humaniści...

23.04.2018, 18:39

w Piekarach też zaczęsło meblami itd

23.04.2018, 18:08

W Zabrzu o godzinie 10.56 tak mocno zakołysało budynkiem, iż meble sprawiały wrażenie, że zaraz się przewrócą, no i ten dziwny odgłos, stuk.

23.04.2018, 16:42

Podziękujcie kochanemu górnictwu i tym jeba...nym roszczeniowym rylom. Im się tylko należy, nieważne że przez całe dziesięciolecia niszczą miasta, jesteście zwykłymi szkodnikami, pasożytami, oprócz drogiego wydobycia i nieefektywnej pracy niszczycie tylko miasta. Dawno już kraj powinien szukać alternatywnych źródeł energii i likwidować zdecydowanie górnictwo nie uginając się pod presją ryli sterowanych związkową mafią.